Prof. Dr. Sami Selçuk'tan dikkat çeken açıklamalar: 'Kral da olsa yasalara uyacaktır!'

Selçuk’un, Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan röportajı şöyle:

“Fethullahçı Terör Örgütü davası’ ve iddiası şimdilerde yargının önündedir. Önemle vurgulamak ve anımsatmak gerekir ki, terör örgütü kurmak, buna üye olmak yazılı hukuka göre bir suçtur. Bir eylemin suç olup olmadığı konusunda karar verme yetkisi ise, hukukun üstüntüğüne dayanan bütün demokratik düzenlerde yargının tekelindedir. Yargıtay da aynı görüştedir: ….. Türk hukuku bakımından, bir oluşumun, bir yapılanmanın terör örgütü olup olmadığının belirlenmesi, yapılacak yargılamanın sonucuna göre, mahkemelere aittir. Mahkemeler bu belirlemeyi, Anayasa ve yasalarla ortaya konulan normatif kurallara ve istikrar gösteren yargısal uygulamalara uygun biçimde gerçekleştirir.”

Ağır Ceza Mahkemesi de ‘delil yok’ demişti

“Aynı doğrultuda Dündar/Gül davasında mahkeme yerinde olarak ‘FETÖ/PDY Silahlı Terör örgütüne yardım’ suçlamasıyla ilgili dosyanın ayrılmasını kararlaştırırken şu cümleye yer vermiştir: “FETÖ/PDY olarak adlandırılan silahlı terör örgülünün varlığı yönünde kesin bir yargı hükmü mevcut olmadığına..”

Telkinde bile bulunulamaz

“Bütün bu nedenlerle ‘FETÖ/PDY’ olarak adlandırılan örgütün terör örgütü olup olmadığı ve varlığı konusunda mahkemelerin tekelinde bulunan bu yetkiyi yalnızca mahkemeler kullanır. Sonra da Yargıtay denetler ve sahici (otantik) yorumuyla son sözünü söyler. Dolayısıyla söz konusu yetkiyi ne yasama organı (TBMM) ne yürütme organı (hükümet, Bakanlar Kurulu) ve başkanları ne de Milli Güvenlik Kurulu gibi bir başka organ asla yargının elinden alamaz ve yargıya bu konuda ‘emir ve talimat veremez; genelge gönderemez’; en küçük bir ‘telkin ve tavsiyede bulunamaz’ (Anayasa, m. 138/2). Ayrımsız herkes, kral da olsa yasalara uyacaktır. Hukuk uyuşmazlıklarını çözmek yargının tekelindedir.”

Dedikodular yargıçları ilgilendirmez

“Peki, MGK’de hiç hukukçu yok muydu da böyle bir karar alındı? Vardı: Adalet Bakanı. Niye sustu? Bu soruyu ona sorun. Ben hukukçuluğumun/yargıçlığımın gereğini yapıyor ve hukuka olan borcumu yerine getirmeye çalışıyorum. Çünkü Eski Roma’dan beri ‘yargıç, (sadece) yasanın/hukukun dilidir. O kadar. Dış dünyada yaşananlar, dedikodular yargıçları hiç mi hiç ilgilendirmez.”
 

Anahtar Kelimeler:
Sami Selçuk
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.