'Türkiye, parti devleti olmuştur'
Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, Adana'nın işgalinden 5 gün sonra 25 Aralık 1918'de Ahmet Remzi Yüreğir tarafından kurularak, işgale karşı mücadeleyi başlatan Yeni Adana Gazetesi'ni, kuruluşunun 96. Yılı nedeniyle ziyaret etti.

Yeni Adana Gazetesi İmtiyaz Sahibi Çetin Remzi Yüreğir, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Günümüz Türkiye’sindeki gündeme dair konularda görüş alışverişinde bulunuldu. Baromuz üyelerinden Cemil Denli de ziyarette yer aldı.

Baro Başkanı  Çıtırık, "Yeni Adana Gazetesi, ilkeli yayınları, kendine yüklenmiş olduğu misyonu, basın ahlak ve ilkelerine olan bağlılığıyla saygınlığını her daim korumuş ve gözetmiş örnek alınması gereken bir kurumdur. Gazetenizin 96. kuruluş yıldönümü nedeniyle şahsınızda birimlerde görev yapan tüm emekçi arkadaşlarımı kutluyor, nice yıllar diliyorum" dedi.

Ülke gündemini sarsan ve Cumhuriyet tarihinde eşi görülmemiş ‘rüşvet, kara para aklama ve yolsuzluk’ soruşturmasını siyasi iktidar-cemaat arasındaki çatışma ile ilgili görüşlerini de açıklayan Çıtırık, şunları söyledi:

“Bu soruşturmada siyasi iktidarın yıpratılması, uluslar arası bir organizasyonun varlığının olduğuna dair iddialar ile soruşturmaya gölge düşürülmemelidir. Siyasi iktidar-cemaat çatışmasına indirgememek de gerekir. Siyasi iktidarın temsilcileri soruşturmanın başlatılmasından, operasyonun neden kendilerine bildirilmediğinden rahatsızlık duyduklarını belirtmektedirler. Bu açıklamalar son derece talihsizdir. Yargı görevini yaparken herhangi organ, merciinin ya da kişinin emri altında, talimat altında bir kurum değildir.  Kanuni düzenlemelerden de açıkça anlaşılacağı üzere bir suçun ortaya çıkması hâlinde adli kolluk görevlileri ve sorumluları 5271 sayılı Kanuna göre suçun soruşturulmasında tek yetkili olan cumhuriyet savcısının emri altındadır. Kanunun uygulamasını göstermek üzere 01.06.2005 tarihinde Adli Kolluk Yönetmeliği çıkarılmış, bu yönetmelikte adli kollukla ilgili usul ve esaslar belirlenmişti. Adli Kolluk Yönetmeliği'ne göre; cumhuriyet savcıları adli görevlere ilişkin emir ve talimatlarını öncelikle adli kolluk sorumlularına verir. Adli kolluk, adli görevlerin haricindeki hizmetlerde, üstlerinin emrindedir. Adli kolluk görevlilerine, adli görevi bulunmayan üstleri tarafından, yürütülen soruşturma ile ilgili emir ve talimat verilemez. Çünkü, soruşturma başladığında artık adli kolluk sorumluları savcının emrindedir”
Çıtırık, yönetmelik değişikliğinin hukuk devletinde olmaması gerektiğini belirterek, "Adli kolluğun bağımsızlığı ve savcıların bağımsızlığı ortadan kaldırılmıştır. Türkiye bu haliyle hukuk devleti değil, parti devleti olmuştur”

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 9’u tutuklu 22 meslektaşlarının yargılanması ile ilgili olarak ise Baro Başkanı Çıtırık, “Ülkemizin çeşitli illerinden İstanbul’a gelen avukat arkadaşlarımızla mesleki birliktelik ve dayanışma sergilenerek, avukatlık mesleğine yönelen bu tür dava ve saldırılarda baroların işbirliği ve duyarlılığı göstermesi son derece önemliydi. Bu birliktelik sağlanmıştır. Savunmayı şekli unsur olarak gören, yok sayan, olsa da olur, olmasa da olur anlayışı ile hareket edenlere karşı mücadelemiz devam edecektir. Dileğimiz; avukatların hiçbir baskı, taciz, engelleme, ekonomik yaptırımla karşılaşmaksızın mesleklerini ifa edebilmelerinden yanadır. Demokratik hukuk devletinde baro yönetimlerinin, üstlendikleri davalardan dolayı avukatların yargılanmasından daha ayıp bir durum yoktur” şeklinde sözlerini bitirdi.

Gazete sahibi Çetin Remzi Yüreğir de baromuzun faaliyetleri ve etkinliklerini övgüyle karşıladıklarını belirterek, "Ülkemizde yargı alanında yaşanan hukuk ihlalleri karşısında topyekun bir mücadele etmek gerekir" dedi. (hukukihaber.net)hukukihaber.net
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.