Cihaner, 3. duruşmaya da gelmedi
Erzincan'da "İrtica ile Mücadele Eylem Planı"nı uygulamaya koydukları iddia edilen CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner ile eski 3. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Saldıray Berk'in de aralarında bulunduğu 11 sanığın, "Ergenekon silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan yargılanmasına Yargıtay'da devam edildi. Yargıtay Konferans Salonu'nda yapılan duruşmaya Cihaner ve Saldıray Berk katılmazken, diğer sanıklarla, sanık avukatları hazır bulundu. Cihaner, KKTC'de bir toplantıya katıldığı gerekçesiyle Daireye, mazeret dilekçesi sundu. Duruşmada, Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Hüseyin Eken, paralel soruşturma iddialarıyla ilgili olarak da Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'ndaki soruşturmanın hangi kapsamda yürütüldüğü ve bu davada yargılanan sanıkların soruşturulup, soruşturulmadığının bildirilmesi için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazılan müzekkereye yanıt geldiğini belirtti. Eken, Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan gelen yazıda sanıklar hakkında herhangi bir soruşturma yürütülmediğinin kaydedildiğini ifade etti. 

-CEP TELEFONU SİNYAL KAYDI İÇİN TEMSİLİ GÖRÜŞME-
 
Çatalarmut Barajı'nda bulunan mühimmatlarla ilgili Iğdır İl Jandarma Komutanlığı Hizmet Muhafız Bölük Komutanı Ersin Ergut'un olay tarihinde bölgede bulunup bulunmadığına yönelik cep telefonu sinyal kaydına ilişkin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan istenen yazıya gelen cevapta ise söz konusu baraj gölüne gidilerek iletişimin tespiti için 3 GSM operatöründen temsili görüşme yapıldığı, cep telefonu operatörlerinden baz istasyonu kullanımına ilişkin 2'sinden yanıt geldiği, 1'inin ise yanıt vermediği belirtildi. İlgili cep telefonu operatöründen gelen yanıta göre hazırlanacak bilirkişi raporunun Daireye sunulacağı kaydedildi. 

-İKİ DAVANIN KONULARI AYRI 

Daire Başkanı Eken, Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde CHP eski milletvekilleri Erol Tınastepe ve Ahmet Ersin hakkında Ergenekon terör örgütüne üye olmamakla örgüt adına suç işlemek, iştiraken rüşvet verme suçuna teşebbüs, yargı görevini yapanı etkileme suçlarından açılan kamu davasının Cihaner ve Berk'in davası ile birleştirme talebinin bulunduğunu açıkladı. Eken, sanık avukatlarının talebe ilişkin görüşlerini sordu. Söz alan Cihaner'in avukatı Turgut Kazan, müvekkiline isnat edilen suç ile eski milletvekillerine yönelik suçlamaların farklı olduğunu belirterek, "Her dava ile o dava hakkındaki yargıyı etkileme davası birleştirilmez. Olaylar tamamen farklıdır. Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki davaların konuları bu davanın soruşturma safhasında cereyan ettiği söylenen olaylara ilişkindir. Herhangi bir kişi hakkında başlatılan adli soruşturma sırasında o kişiye yardım etme düşüncesindeki bazı kişiler devreye girip soruşturmayı lehlerine çevirmek isteyebilirler. Adil yargılamayı etkilemeye yönelik bu tür hareketlerin asıl davayla irtibatlı olduğu kabul edilirse bu davaların sürüncemede kalması tabiidir" dedi. 

-GAYRI MEŞRU AĞACIN MEYVESİ HARAMDIR-
 
Kazan, Cihaner hakkında yürütülen soruşturma ve kavuşturmada usul hatası yapıldığını savunarak, soruşturma izni alınmadan kovuşturma izni verildiğini ve yargılamanın durdurulması gerektiğini ifade etti. Yargılama sistemini eleştiren Kazan, "Birinci aşama tamamlanmadan son aşamaya geçmek gayrimeşru ağacın meyvesini yemek olur. Oysa gayrı meşru ağacın meyvesi haramdır. Soruşturma aşaması tamamlanmadan kovuşturma aşaması zaten söz konusu olamaz. Usul kuralları ne yazık ki abeste iştigal sayılıyor. Usulü geç esasa bak deniliyor, oysa usul medeniyettir. Sağlıklı adalete gitmenin tek yoludur. Usul eksik olursa o yargılamanın adı engizisyon olur" dedi. Kazan, bu nedenlerle yargılamanın durdurulmasına karar verilmesini istedi. 

-BAŞSAVCIVEKİLİ KARAKULLUKÇU HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUN-
 
Kazan, Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan ikinci bir soruşturma iddialarına ilişkin gelen yazının paralel soruşturma kuşkularını haklı çıkardığını ifade etti. Kazan, Yargıtay'da yargılama devam ederken, aynı soruşturma numarasıyla halen gölge bir soruşturma yürütüldüğünü, bazı sanıkların aleyhlerine çalışan kişilerin buralarda dinlendiğinin anlaşıldığını savundu. Kazan, yargılaması süren bir davayla ilgili olarak herhangi bir savcılığın halen soruşturma yürütmesinin görevi kötüye kullanma suçunu oluşturacağını, soruşturmayı yürüten Erzurum Cumhuriyet Başsavcıvekili Rasim Karakullukçu hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep etti. Kazan, "Paralel soruşturma iddiasına gelen cevap bir itiraftır. Oradaki savcılık bizimle ilgili bir soruşturma yürütmüş. Buradaki sanıkların hasmı olan bir birime gönderilmiş o birim burada suç sayılan her bir başlık için değerlendirme yapmış. Bu paralel bir soruşturmadır ve engizisyonda bile yapılmamıştır. Bizim klasörlerimiz terörle mücadele birimine gönderilmiş ve rapor alınmıştır bu suçtur. Adil yargılama hakkını etkileme suçudur. Özel Yetkili Başsavcıvekili Rasim Karakullukçu bu suçu işlemiştir" dedi. Diğer sanıkların avukatları da Kazan'ın görüşlerine katıldığını belirterek, Erzurum'da paralel bir soruşturma yürütüldüğünü ve söz konusu dosyanın istenmesini talep ettiler. 

-MİT MENSUPLARINA YAZI GELMEDİ-
 
Duruşma verilen kısa aranın ardından Daire Başkanı Eken, Cihaner'in Daire sunduğu mazeret dilekçesinin kabul edildiğini belirterek, bir sonraki duruşma için meşruhatlı davetiye ile çağrılmasına karar verildiğini açıkladı. Başkanı Eken, yargılaması durdurularak izin istenen 3 MİT mensubu Şinasi D, Kıvılcım Ü. ve Sadri B. İ. hakkında, Başbakanlık'a yazılan yazının cevabının beklenmesine karar verildiğini belirtti. Eken, eski milletvekilleri Tınastepe ve Ersin hakkında Erzurum'da açılan davanın Yargıtay'daki dosya ile birleştirme talebine Yargıtay Cumhuriyet Savcısının görüşünü sunmasını istedi. Özden Irmak'ın tanık sıfatıyla ifadesinin alınmasına karar verildiğini kaydeden Eken, Çatalarmut Barajı'nda bulunan mühimmatlarla ilgili sanık Ergut'un buraya gidip gitmediğinin cep telefonu sinyallerinden tespitine ilişkin bilirkişi raporunun beklenmesine karar verildiğini açıkladı. Eken, Turgut Kazan'ın yargılamanın durdurulması talebine ise önceki duruşmada karar verildiğini, yeniden bir karar verilmesine yer olmadığını kaydederek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. (ANKA) 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.