HUKUKU KAYBETTİK HÜKÜMSÜZDÜR!
Buna benzer bir dönem olmuş olsa bile günümüzdeki ulaşım-iletişim ve tüm teknik imkanların hayrı veya şerri aniden yayabilmesine baktığımızda böyle bir dönem olmamıştır. Hukuk Adalet ve Eşitlik ilkeleri açısından onulmaz yaralar açıldı. Hukuk hiç edildi. İç edildi. […]

Hidayet Karaca

Dünya tarihi boyunca karanlık çok dönemler geçirilmiştir fakat şimdi yaşadığımız gibi ışıklı görünüp karanlık olanına çok az rastlanmıştır. Buna benzer bir dönem olmuş olsa bile günümüzdeki ulaşım-iletişim ve tüm teknik imkanların hayrı veya şerri aniden yayabilmesine baktığımızda böyle bir dönem olmamıştır.

Hukuk Adalet ve Eşitlik ilkeleri açısından onulmaz yaralar açıldı. Hukuk hiç edildi. İç edildi. Güçlünün haklı olan olduğu dayatıldı.

Hapise atılan ve suçunun ne olduğunun bile belli olmadığı emniyet görevlisinin babası kalbi artık dayanamayarak üzüntüden vefat etti.

Bir emniyet amirinin annesi evladına reva görülen muamele ve hakkındaki delilsiz suçlamaları duyduğunda felç geçirdi ve yatalak olarak sadece oğlunun resmine bakarak teselli oluyor.

Paralel paranoya kapsamında içeri alınan ve suçu halen ispat ve tespit edilmemiş ve dava dosyası bulunmayan polisin eşi ve çocuğu vefat etti.

Paranoyanın tezahürüyle oradan oraya sürülen bazı savcıların ailesindeki bakmaları gereken ciddi hastaları olmasına rağmen ve çocuklarının eğitimine dair ortaya çıkacak sorunlara hiç aldırmadan illeri değiştirildi. Birçoğu ailesini götüremeden kendisi kendi imkanlarıyla o illerde göreve başladı. Aileleri, hastaları ve çocuklarının yanında olamadılar ve halen olamıyorlar.

Bir nükleer santral uğruna binlerce zeytin ağacı katledildi. Sonrasında ise o santralin yapılmama kararı alındı. Binlerce ağacın sahibi kendi evlatları gibi olan çok değerli zeytinlikleri için gözyaşları döktü. Malları telef oldu.

80 ihtilalinde bile olmadığı kadar binlerce 1.sınıf emniyet müdürü emekli edildi veya görevden alındı. Binlerce savcının sürekli olarak yeri değiştirildi.

Hidayet Karaca gibi masumiyeti çok aşikar bir insan en ağır suçlamayla hukuksuzca içeri alındı. Tek kişilik hücrelere atılarak tecrit edildi. Yemeğini yemesi için tabak çatal kaşık bile verilmedi. Kimseyle irtibat kurmaması istendi. Bir hakimin bu hukuksuzluklar karşısında adaleti yerine getirerek hakkında beraat vermesi neticesi çıkarılması beklenirken içeride zorla tutuldu ve halende hukuk diliyle rehin alınmış şekilde içeride duruyor.

Dünya tarihinde örneğine az rastlanacak bir şekilde o beraat kararını veren hakimler verdikleri karardan dolayı tutuklandı. Bu da az geldi hızlarını alamayıp sahasında başarılı olan doktor olan eşi çalıştığı yerden attırıldı.

Haksızca yapılan muameleleri köşelerinde dile getiren köşe yazarlarına sistemli baskı yapılarak gazetelerinden attırıldı. Gazetecilere akreditasyon uygulandı.

Histerik paranoyalarla hapishanelere alınanların aileleri ile cam arkasından görüşme vakitlerinde telefonların sesi kısıldı ve aileleri ile konuşmalarına engel olundu. Hapishanede Kur’an okumak isteyenlere bile müsaade edilmedi.

Dünya hukuk tarihinde en önemli kuralları soru olarak soralım: Suç nedir? Suçlu kimdir? Delilleri nelerdir? Tanıklar kimlerdir? İddianame dosyası var mıdır? Gazete kupürü delil midir? Mahkumun hükmü kesinleşmeden onun masumiyeti hakkı gözetilmiş midir? Mahkumun savunma hakkı verilmiş midir? Devam eden davaya siyasiler, beyanatlarıyla tüm medyayı da arkalarına alarak müdahil olmuşlar mıdır?

“Bazen divaneden bir söz çıkar divana sığmaz.“ derlermiş. Aynen böyle bir tufana tutulduk. Birisi bir söz söylüyor ve kırk kişi onu tartışıyor. Olan masumlara oluyor.

Halbuki hadis-i şeriflerde “Hakkı bilip onunla hükmeden cennetliktir. Hakkı bile bile hükmetmeyen zulmeden cehennemliktir. Bilgisizce ve/veya bilmeden hükmeden o da cehennemliktir.“ Çünkü neden verdiği hükmü vermeden önce araştırmadığının hesabını da verecek.

Dünya Hukuk tarihini ve Uluslararası hukuku filan bir kenara bırakın… Ahiret hukuku en ince ayrıntısıyla hesap soracak endişeniz olmasın.. “Bugün cevretmek kolay yarın hakkın divanı var.“

(Gürcan Sevgican / Zaman)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.