Boşanmada, Davalıya miras hakkı.

Anayasa Mahkemesi boşanma davaları için emsal olabilecek bir karar aldı. Mahkeme geçtiğimiz perşembe günü, Medeni Kanun’un boşanma davası süren eşlerden birinin ölümü halinde, diğer eşin miras hakkının bulunup bulunmayacağına işaret eden bölümüyle ilgili olarak kritik bir karara imza attı.

Kanun ne diyor?
Medeni Kanun’a göre, boşanma davasını açan kişinin ölmesi halinde yakınları davayı sürdürebiliyor. Yakınları, ölen kişinin boşanmak istediği eşinin evlilikte kusurlu olduğunu kanıtlarsa, boşanılan eş mirastan yararlanamıyor.

Ancak boşanmak istemeyen eşin ölümü halinde, boşanma davasını açan eş miras alabiliyor.

Anayasa Mahkemesi, bu ayrımı kaldırarak, boşanma davasını açan ya da boşanılmak istenen kişinin durumunun aynı olduğuna hükmetti.

Dava sürebilecek
Karara göre, boşanma davası süren eşlerden birinin ölümü halinde, kalan kişinin yakınları davayı sürdürebilecek. Yakınların, karşı tarafın kusurluluğunu kanıtlaması halinde, bu kişi ölen eşinin mirasından faydalanamayacak.

Yargı yolu kapalı kaldı
Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Yönetim Kurulu’nun, Yargıtay personeline ilişkin verdiği kararların yargı yoluna kapalı olmasına ilişkin düzenlemenin Anayasa’ya aykırı olduğuna yönelik başvuruyu ise reddetti. Böylece, Yargıtay Yönetim Kurulu kararları da Yüksek Askeri Şura (YAŞ) ve Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kararları gibi yargı yoluna kapalı kaldı.

Gökçer Tahincioğlu - Milliyet Yayın Tarihi : 24 Ocak 2010 Pazar

ANAYASA MAHKEMESİ 2008/102 ESAS sayılı dosyası KISA KARARIDIR.

Manavgat 1. Asliye Hukuk (Aile) Mahkemesi
22.11.2001 günlü, 4721 sayılı Türk Medenî Kanunu’nun 181. maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “… davacının …” ve “… davalının …” sözcüklerinin iptaline karar verilmesi istemi.

- 4721 sayılı Türk Medenî Kanunu’nun 181. maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “… davacının …” , “… davalının …” sözcüklerinin Anayasa’ya aykırı olduğuna ve İPTALİNE,

- İPTAL HÜKMÜNÜN, KARARIN RESMÎ GAZETE’DE YAYIMLANMASINDAN BAŞLAYARAK ALTI AY SONRA YÜRÜRLÜĞE GİRMESİNE,

OYBİRLİĞİYLE,

TÜRK MEDENİ KANUNU:

    Miras hakları

    Madde 181.- Boşanan eşler, bu sıfatla birbirlerinin yasal mirasçısı olamazlar ve boşanmadan önce yapılmış olan ölüme bağlı tasarruflarla kendilerine sağlanan hakları, aksi tasarruftan anlaşılmadıkça, kaybederler. 

    Boşanma davası devam ederken, ölen davacının mirasçılarından birisinin davaya devam etmesi ve davalının kusurunun  ispatlanması hâlinde de yukarıdaki fıkra hükmü uygulanır. 

   Editör\'ün Notu:

   Kanun Koyucu\'nun, Anayasa Mahkemesinin bu iki kelimeyi iptali sonrasında en fazla 6 ay içinde; maddenin 2. fıkrasını, anılan iki kelime iptal edilmiş hali ile yeniden düzenlemesi zaruridir.


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.