Bakan Ergin'den CMK mesajı
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Anemon Otel'deki 26. Reform İzleme Gurubu (RİG) toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında soruları cevapladı.
 
Özel Yetkili Mahkemelerin sadece silahlı terör örgütü konusuna bakıp bakmayacağı şeklindeki bir soru üzerine Ergin, "Çok değişik nazarlardan değerlendirmeler yapılıyor. Bunların hiçbiri tek başına doğru değil. Onun için sağlıklı bir değerlendirme yapmak için biraz daha sabretmeniz gerekecek. Onun için belli bir olgunluğa geldiğinde mutlaka sizinle de paylaşılacak. Ama şu aşamada şöyle olacak böyle olacak gibi değerlendirmeler sağlıklı değil. Çünkü süreç işliyor devam ediyor. Onun içinde detay açıklamasına girmiyorum. Sizleri yanlış yönlendirmemek için. O kadar çok değişik değerlendirmeler var ki, bu değerlendirmeler bile birbirini tekzip ediyor. O açıdan bunlara itibar etmeyin" yanıtını verdi.
 
"Türkiye;nin terörle mücadelesine halel getirecek bir yaklaşımda olmayız" değerlendirmesinde bulunan Ergin, şöyle devam etti:
 
"CMK'nın 250'inci maddesinde yapılacak değişiklik Türkiye'nin terörle, çetelerle, darbelerle, mafyalarla mücadelesine halel getirmeyecektir. Bu konuda yapılan bir takım spekülatif yayınları da diğer yayınlar gibi çok sağlıklı bulmadığımı söyleyeyim. Bu konu hükümetimiz, partimiz açısından tartışmanın dışındadır. Hem terörle mücadele konusunda, hem de Türkiye;nin çetelerle, mafyalarla, darbelerle, darbe girişimleriyle mücadele sürecine zarar verilecek bir yaklaşımda olunmayacak. Bütün çalışmalardan sonra size sağlıklı bilgi sunacağız. Onun için parça parça değerlendirme yapmayacağız. Çalışma çok uzamaz diye düşünüyorum."
 
Bir gazetecinin "Adalet müşavirlerinin atanması konusunda bir takvim var mı? Özel Yetkili Mahkemelerin yetkileri ile ilgili çalışmalar var. Adalet Bakanlığı bu çalışmanın neresinde?" sorusuna, Ergin, "Adalet müşavirlerinin atanması Dışişleri Bakanlığı ile Nisan ayında yaptığımız bir protokolün gereğiydi" yanıtını verdi.  
 
Türkiye'nin yurt dışında menfaatlerini koruma noktasında diplomatlarıyla beraber adalet müşavirlerinin de önemli bir hizmet sunacağını vurgulayan Ergin, şunları söyledi:
 
"Büyük, güçlü ülkeler böyle yapıyor. Türkiye'de bu noktada önemli mesafe kat ettik. Biz atamaları görevlendirmeleri yaptık. Bu arkadaşlarımız Temmuz ayı içerisinde Dışişleri Bakanlığımızın kontrolündeki diploması akademisinde oryantasyon çalışmasına katılacaklar. 2 hafta sürecek. Onun hemen ardından da görev yerlerine gitmiş olacaklar. İkincisi, 250. madde ile ilgili soru, Başbakanlıkta yapıldığı söylenen. Hükümet çalışmaları bir bütündür."
 
Çalışmaların yapıldığı binaların ayrıştırılmasının anlamlı olmadığını ifade eden Ergin, yargı sistemini ve mevzuat altyapısını ilgilendiren tüm çalışmalarda ilgili bakanlıkların arasında koordinasyon sağlandığını söyledi.
 
Koordinasyonu yapmakla görevli olan makamın başbakanlık olduğunu kaydeden Ergin, "Bu anlamda Adalet Bakanlığı da bu çalışmanın içerisinde kendi uzmanları ile bulunmaktadır. Bu konuyla ilgili diğer ilgili Bakanlıklarımız, İçişleri Bakanlığımız terörle mücadelede koordinasyondan sorumlu Başbakan Yardımcılığımız, konunun tarafı olan tüm unsurlar bu çalışmada kendi pencerelerinden katkı sunmaktadırlar. Dolayısıyla yapılanda herhangi bir olağandışılık görmüyorum" diye konuştu.
 AA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.