BDP'li milletvekilleri Meclis'e girmeyecek

BDP'nin desteklediği Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Şerafettin Elçi, YSK'nın Hatip Dicle kararı ile ilgili olarak, "Parlamento ve iktidar bu haksızlığı giderme ve demokratik siyasetin önünü açarak, çözüm olanaklarını geliştirme yolunda somut bir adamı atıncaya kadar parlamentoya gitmeyeceğiz" dedi.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Filiz Koçali ile Ahmet Türk, Altan Tan, Aysel Tuğluk, Sırrı Süreyya Önder ve Hasip Kaplan'ın da arasında bulunduğu, BDP'nin desteklediği 28 bağımsız milletvekili, Hatip Dicle'nin milletvekilliğinin düşürülmesi kararını görüşmek üzere Kayapınar Belediyesi Kültür Merkezi'nde toplantı yaptı.

Toplantının ardından alınan kararı okuyan Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Şerafettin Elçi, Emek, Demokrasi ve Özgürlük Blokunun "Halkların barış içinde ve özgürce bir arada yaşaması amacıyla yan yana geldiği günden beri bir çok operasyonun hedefi haline geldiğini" söyledi.

YSK vetosu ile başlayan sürecin, "keyfi tutuklama, gözaltı, askeri ve siyasi operasyonlarla hiç durmadan devam ettiğini" savunan Elçi, şöyle konuştu: "Bu engellemeler ve barış sürecinin önünü tıkama operasyonlarının son halkası Diyarbakır milletvekili sayın Hatip Dicle'nin yasal hakkının yetkisiz bir kurum tarafından gasp edilmesi ile sonuçlanmıştır. Dün bu tarz operasyonlardan mağdur iddia edenler, bugün bu operasyonun bizzat mimarlığını üstlenmiş durumdadırlar.

Halklarımıza barış ve özgürlük sözü vermiş olan blokumuzun bu şartlar altında benzeri operasyonları sürekli muhatap olacağı anlaşılmıştır. Parlamento ve iktidar bu haksızlığı giderme ve demokratik siyasetin önünü açarak, çözüm olanaklarını geliştirme yolunda somut bir adamı atıncaya kadar parlamentoya gitmeyeceğiz. AKP yönetimi, çalınmış milletvekililiğini hakkı olana derhal iade etmelidir. Tüm demokrasi güçlerini barış ve özgürlük sürecini baltalayan bu operasyona karşı demokrasiden yana tavır almaya taraf olmaya ediyoruz."YSK ÖNÜNDE EYLEM

Bu arada YSK'nın önü de protesto gösterilerine sahne oluyor. Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku üyeleri, YSK'nın Dicle'nin milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili kararını YSK önünde protesto etti.

Kızılırmak Sokak'taki YSK binası önünde toplanan grup, 'Kürtlere ve Demokrasi Güçlerine yönelik ayrımcılığa son' pankartı açtı.

Polisin YSK önünde oluşturduğu barikatın önüne gelen grup, 'YSK Şaşırma, Hatip Dicle'ye özgürlük' ve 'Vekilime dokunma, Dicle'ye özgürlük' sloganları attı.

Burada grup adına açıklama yapan Muş Bağımsız Milletvekili Demir Çelik'in eşi ve BDP Ankara İl eş Başkanı Şengül Çelik, Hatip Dicle hakkında verilen kararın siyasi bir karar olduğunu belirterek, "YSK bu kararıyla ülkenin geleceğini ipotek altına almıştır. YSK bu kararla 70 bin oyu gasp etmiştir. Hatip Dicle'nin, mazbatasını alarak milletvekiliği başlamıştır. Artık YSK'lık bişey kalmamış ve YSK'nın aldığı bu kararın hiçbir hukuki dayanağı yok" dedi.

Çelik'in konuşmasının ardından, Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku'nda bulunan diğer parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de kısa birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından grup sloganlar atarak dağılırken, emniyet güçlerinin YSK önündeki güvenlik önlemleri devam ediyor.


Meclis tarihinde ilk boykot

Hatip Dicle'nin milletvekilliğinin düşmesinin ardından Meclis tarihinde ilk kez bir yemin boykotu yaşanacak. Ancak Meclis İçtüzüğü böyle bir duruma hazırlıklı değil.

Mahkumiyet kararının ardından YSK'nın milletvekilliğini kabul etmediği Hatip Dicle olayını protesto için BDP'nin desteklediği bağımsızlar Meclis'e gitmeme kararı aldı. 

Bu karar Meclis'te kaos ortamı yaratacak. Çünkü TBMM ilk kez "Yemin boykotuna" sahne olacak.

Anayasa’da milletvekillerinin and içerek göreve başlayacakları hükmü yer alıyor.  Boykot durumunda ise nasıl bir yaptırım uygulanacağı konusunda açıklık bulunmuyor.  Yemin etmeyen milletvekili fiilen bu sıfatı kazanamayacak ve maaş, diplomatik pasaport gibi özlük haklarını da alamayacak.

Yemin etmeyen ve TBMM’ye gelmeyen milletvekillerinin akıbeti ile bu tavrın siyasi sonuçları ise yeni seçilecek  Meclis Başkanı ve TBMM Başkanlık Divanı’nın kararına bağlı olacak.

Açık hüküm olmaması nedeniyle, süreç Divan’ın çizeceği yol haritasına bağlı olacak.  Bağımsızlar yemin etmemeleri nedeniyle  BDP’ye katılıp grup da oluşturamayacak. Komisyon çalışmalarına katılamayacak.


Cnn Türk/ntvmsnbc

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.