'Delil kabul edilmeyecek hususlar var'
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Ergenekon Davası'nın sona ermesiyle tekrar gündeme gelen AK Parti kapatma davasıyla ilgili, "Davanın açılmasına dayanak teşkil eden pek çok asılsız iddianın bizzat üretilmiş olduğu, Ergenekon Davası ile de ortaya çıkıyor. Ergenekon Davasıkararı, Yargıtay aşamasından sonra kesinleşirse, o zaman bu karar kapsamında, mahkemenin dayanağı teşkil eden delillere ilişkin bir değerlendirme de yapıldıktan sonra yargılamanın iadesi yoluna başvurulabilir" dedi.

Bozdağ, AA muhabirine Ergenekon Davası'nın karara bağlanması sonrasında tekrar gündeme gelen AK Parti kapatma davasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

AK Parti aleyhine açılan davanın tarih içerisinde çok konuşulacağını ifade eden Bozdağ, dava içerisinde uydurulmuş pek çok delilin bulunduğunu ve hukuk açısından da delil kabul edilemeyecek pek çok hususun yer aldığını belirtti.
 
Bozdağ, bütün bunlara rağmen mahkemenin delil olamayacak bazı iddiaları kabul ettiğini dile getirerek, şunları söyledi:
 
"Mahkeme, 400 civarında iddiayı da onu destekleyen delili de delil olarak değerlendirmedi. Biz o zaman da iddia etmiştik. Demiştik ki: 'Parti üyesi olmayanlar burada parti üyesiymiş gibi gösterilerek parti bundan sorumlu tutuldu'. Ve hakikaten mahkeme kararında, sonuçta iki kişinin parti üyesi olmadığı halde parti üyesi gibi gösterildiğini görüyoruz. Öte yandan bazı delillerin uydurulduğu çok açık. O mahkemenin kararında da sabit, uydurulmuş deliller olduğunu Anayasa Mahkemesi kararında onu açık açık ifade etti."

CEZA MAHKEMESİ KANUNU'NUN HÜKÜMLERİ
 
Ergenekon Davası'nın sona ermesiyle kapatma davasının yeniden gündeme geldiğini hatırlatan Bozdağ, "Çünkü o davanın açılmasına dayanak teşkil eden pek çok asılsız iddianın bizzat üretilmiş olduğu, Ergenekon Davasıile de ortaya çıkıyor. Ancak bu noktada yargılamanın yenilenmesi cihetine gidilebilmesi için verilmiş bulunan bu kararın, Yargıtay aşamasını da geçerek kesinleşmesi gerekiyor. Yargıtay aşamasından sonra eğer verilen karar kesinleşirse, o zaman bu karar kapsamında mahkemenin dayanağı teşkil eden delillere ilişkin bir değerlendirme de yapıldıktan sonra yargılamanın iadesi yoluna başvurulabilir" diye konuştu.

Ceza Muhakemesi Kanunu'nun hükümlerinin çok açık olduğunu ifade eden Bekir Bozdağ, parti kapatma davaları genellikle bu usul takip edilerek yapılmaktadır. Bu usule göre hak doğduğu zaman bunun müracaat edilmesi söz konusu olacaktır. O da bu kararın kesinleşmesinden sonra ancak yapılabilecek bir hukuki yoldur ve işlemdir" dedi.

"ÇÖKEN BİR YAPININ ÜZERİNE BİNA EDİLMİŞ OLAN KARAR DA ÇÖKMÜŞ OLACAKTIR"
 
AK Parti'nin, kapatma davası sonucunda Hazine yardımının kesilmesi cezası aldığını hatırlatan Bozdağ, mahkemenin yargılamanın iadesi yoluna gittiği takdirde tüm yargılamanın sil baştan yapılacağını söyledi. Bozdağ, şunları kaydetti:
 
"Anayasa Mahkemesinin, 'odak olma' konusunda verdiği karar ve bu karara istinaden verdiği para cezası yeniden ele alınacaktır. Mahkeme yeni duruma göre yeni bir değerlendirme yapacaktır. Çünkü bu delillerin, bir başka mahkeme kararıyla, uydurma olduğu tespit edildiği zaman esasında Anayasa Mahkemesinin üzerine hüküm bina ettiği bütün yapı çökmüş olacaktır. O zaman çöken bir yapının üzerine bina edilmiş karar da çökmüş olacaktır. O yüzden yeniden yargılama bu kararın da yeniden gözden geçirilerek değerlendirilmesi sonucunu getirir. Mahkeme eğer yeniden yargılama sonucunda odak konusundaki kararını değiştirirse o zaman elbette ki Hazine yardımının kesilmesine ilişkin kararını da gözden geçirip ona göre değiştirecektir. Bu, davanın reddi sonucunu doğurabilir. Davanın reddi sonucu ortaya çıkarsa mahkeme daha önceki karar gereği tahsil edilen Hazine yardımının iadesine de karar verebilir."
 

AA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.