'Hukukî süreç baltalanıyor'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bakan çocuklarının da adının karıştığı rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasını yazılı bir açıklamayla değerlendirdi. Türkiye’nin son yılların en büyük ve en vahim yolsuzluk iddialarına, akılları durduracak usulsüzlük suçlamalarına, hiçbir vicdanın kabullenemeyeceği skandal gelişmelere sahne olduğunu anlattı. Kirli sırların gün yüzüne çıktığını belirtti. Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

Hukuki süreç engelleniyor:“Görülmektedir ki, AKP iktidarı tamamen şaibelere gömülmüş, suça karışmış ve yoldan çıkmıştır. Hükümetin bizatihi koruması ve teşviki altında bulunan çıkar grupları, rüşvete batmış karanlık simalar adeta soygun düzeni kurmuşlar ve ne hazindir ki milletimizin nafakasına hayasızca el uzatmışlardır. 17 Aralık 2013 tarihinden bu tarafa yaşananlar, şifresi çözülen ilişki ağları, birbiri ardına kamuoyuna yansıyan haber ve görüntüler hakikaten de hazmedilecek ve geçiştirilecek türden değildir. Ne var ki, bu kapsamda devam eden hukuki sürecin AKP hükümeti tarafından engellenmek ve yıpratılmak istendiği de gözlerden kaçmamıştır.”

Yönetmelik değişikliği ile ön alınıyor:“Rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasının kapsamı derinleştikçe, bazı bakanlar dahil olmak üzere yürütülen operasyonun yelpazesi genişledikçe AKP hükümeti hırsızları temize çıkarmak ve delilleri karatmak amacıyla tüm imkânlarını harekete geçirmiştir. Adlî Kolluk Yönetmeliği’nde yapılan gece yarısı değişikliği, söz konusu soruşturma sürecini budamak, baltalamak ve benzeri hukuki vakalar için ön almak maksadıyla gerçekleştirilmiştir.”

Toplu kıyımlar şüpheleri artırdı:“Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki toplu kıyımlar, çığ gibi büyüyen ve her tarafa sıçrayan görevden almalar hükümet üzerindeki şüpheleri alabildiğine kuvvetlendirmiştir. Türk polisi, hükümetin hışmına ve mütecaviz emellerine kurban gitmektedir. Oysaki emniyet mensuplarımız yalnızca görevlerini ifa etmekte, verilen emirlerin gereğini yerine getirmektedir. Hırsızın, uğursuzun, siyasetçi-işadamı işbirliğiyle tesis edilen yolsuzluk şebekesinin ikinci plana itilip de polislerimizin hedef tahtasına oturtulması edep, haya ve ahlak dışı bir uygulamadır.”

Soruşturmaya köstek değil, destek olun:“Hukukçular ve emniyet görevlilerine yönelik hükümetin taciz ve saldırısını milletimiz hoş görmeyecektir. Başbakan Erdoğan ve hükümeti her şeyden önce polislerimizle değil, kendilerine kadar uzanan yolsuzluk kanallarıyla, deşifre edilen çirkin ve karanlık bağlantılarla uğraşmalıdır. Türk milleti artık üstü örtülemeyecek kadar alenileşmiş yolsuzluk suçlamalarının net ve objektif olarak aydınlığa kavuşmasını beklemektedir. Başbakan, polislerimizle mücadeleyi acilen ve bir an önce bırakarak süren soruşturmanın selamet ve şaibesiz şekilde yürümesine destek olmalıdır. Aksi takdirde korktuğu, çekindiği, kaygılandığı ve telaşa kapıldığı bir şeylerin olduğu izlenimi herkeste güçlenecektir.”

Baskı ve zulüm ters teper:“Bilinmelidir ki, Türk polisine siyasi yetki ve güç çerçevesinde baskı ve zulüm uygulanması muhakkak ki ters tepecektir. ‘Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu’nun’ hiyerarşik düzeyde alttan üste doğru kademe kademe bilgilendirme yapmadan başladığına dönük ithamlar, polislerimizden intikam alınmasının gerekçesi olarak ele alınmaktadır. Bu haksız, mesnetsiz ve bir o kadar da seviyesiz bahanelerin suçu örtmek, suçluyu aklamak, şüphelileri kollamak için kılıf olarak kullanıldığı her türlü izahtan varestedir.”

Polisi bırak, paraları açıklar:“İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sürdürülen rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasını caydıracak her türlü müdahale ve yönlendirme AKP üzerindeki şüpheleri artıracaktır. Bu itibarla hukuka herkes saygı duymalıdır. Başbakan Erdoğan, ayakkabı kutularından fışkıran milyon dolarları, yatak odalarından çıkan kasaları ve para sayma makinelerini görmek yerine; polislerimizin olay mahallerindeki oturma şeklinden salladıkları tesbihe kadar kafayı takmış ve sinir küpüne dönmüştür. Oysaki mesele asla polislerimiz değildir. Hükümet Türk polisiyle boğuşmayı bırakmalı, sahip olduğu siyasi imkânlara dayanarak haysiyetli emniyet mensuplarına güç gösterisi yapmaktan bir an önce vazgeçmelidir. Türk polisi, yalnız ve sahipsiz değildir.”

O bankalar azledilmeli: “Adı yolsuzluk haberlerine karışan, rüşvet aldığı söylenen, çocuklarının evinden para madenleri bulunan hükümet üyeleri hakkında derhal istifa veya azil süreci başlatılmalıdır. Şu an itibarıyla şüpheli durumda bulunan bakanların alacakları her karar, atacakları her imza, yapacakları her idari tasarruf gayri ahlaki olduğu kadar gayrimeşru sayılacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi, bu doğrultuda gerekli her iradeyi gösterecek, gayrimeşru yollardan servet edinen haramzadelerin yakasını ve peşini bırakmayacaktır.”


Zaman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.