Kanun Teklifi alt komisyona havale

Komisyon toplantısında CHP’li Atilla Kart ile Komisyon Başkanı Burhan Kuzu arasında, daha önce muhalefet milletvekillerince verilen Seçim Kanunlarında değişiklik öngören tekliflerle ilgili tartışma yaşandı. AKP Gaziantep Milletvekili Mahmut Durdu’nun “Zaman zaman uçkurumuzu bile bağlamayı unutarak dolaştığımız günler oldu” şeklindeki sözleri ile komisyonda gülüşmelere neden oldu.

-Komisyonda BDP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, seçim propagandasında dil yasağının devam ettiğini, anadilde propaganda serbest bırakılmadan, seçim reformundan bahsedilemeyeceğine yönelik sözlerine CHP’den de destek geldi. CHP’li Kart da halkla doğrudan seçim çalışmaları yapan kişilerin Türkçe dışında da dillerde konuşması gerektiğini söyledi.

Meclis Anayasa Komisyonu, AKP’li Haluk İpek’in Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Milletvekili Seçimi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini alt komisyona havale etti.
Meclis Anayasa Komisyonu AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Haluk İpek’in Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Milletvekili Seçimi Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini görüştü. Teklifi hakkında komisyon üyelerine bilgi veren İpek, Seçim Kanunu’nun 49 yıllık bir kanun olduğunu ve birçok seçim yaptırdığını belirterek, artık ihtiyacı karşılamadığını söyledi. Teklifin önyargısız bir anlayışla hazırlandığını, seçimin daha iyi, daha şeffaf ve sonuçların tam ve eksiksiz yansımasını sağlamayı amaçladığını ifade eden İpek, teklifle, seçim bürolarının getirildiğini, propaganda süresinin güneş battıktan sonra 23 saat daha uzatıldığını, seçim hediyelerine 5 TL’lik sınır getirildiğini, bilboardların eşit sürelerle kullanılmasını öngördüğünü kaydetti. Teklifin aynı zamanda oy sandıklarının daha şeffaf olmasını da öngördüğünü ifade eden İpek, hiç kimseye avantaj ya da dezavantaj getirmeyen, seçim güvenliğini sağlamaya dönük bir teklif hazırladıklarını söyledi.

-“YSK SİYASİ PARTİ GENEL MERKEZLERİNE MONİTOR KOYSUN“-

Toplantıda MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Faruk Bal, Seçim Kanunu’nun uzlaşma kültürü içinde yapılması gerektiğini belirtirken, teklifin de hükümet tasarısı olarak Meclis gündemine getirilmesi gerektiğine işaret etti. Seçimlerin açık, şeffaf ve denetlenebilir olması gerektiğini kaydeden Bal, MHP olarak değişiklik yapılacaksa YSK ve ilçe seçim kurullarında siyasi partilerin temsil edilmesinden yana olduklarını söyledi. Bal, seçim sonuçlarıyla ilgili iddia ve ithamların ortadan kaldırılabilmesi için YSK tarafından siyasi parti genel merkezlerine kurulacak bir monitör ile sonuçlara ilişkin bilgi akışının sağlanmasını önerdi. Bal, ayrıca kaymakamların Sandık Kurulu başkanlıklarına iktidara yakın kişileri getirdiğini savunurken ilk seçimde de sandık kurulu başkanlarının iktidarın tespit edeceği kişilerden oluşacağını söyledi. Bal, seçimlerde elektronik oylamaya geçilmesi gerektiğini de kaydetti. Propaganda süresinin güneş battıktan sonra iki saat daha uzatılmasının propaganda terörüne yol açacağını, bu nedenle ülke geneli için tek bir saat uygulamasının uygun olacağını kaydeden Bal, seçimlerde hediyeyi yasaklayan düzenlemenin ise aynen korunması gerektiğine işaret etti.

-KUZU İLE KART ARASINDA “TEKLİF” TARTIŞMASI-

Bal’ın ardından söz alan CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ise Komisyon Başkanı Burhan Kuzu’yu, daha önce muhalefet milletvekilleri tarafından verilen Seçim Kanunu’nda değişiklik tekliflerini gündeme getirmemekle suçladı ve “Emeğe sahip çıkmak, o arkadaşların da tekliflerini getirmekle olur” dedi. Kuzu Kart’ın sözlerine tepki göstererek “Ne zaman getirmedik teklifleri” dedi. Kart, Komisyon Başkanı’ndan hatasını kabul etmesini ve olgunluk göstermesini isterken Kuzu, “Yedi yıldır buradasın kimin emeğini yedim” dedi. Kuzu ve Kart arasındaki tartışma komisyonda gerginliğe yol açarken Kuzu, CHP’li Kart’ı “kin, husumet ve garez’le hareket etmekle suçladı. Kart “Adalet Komisyonu’nun çalışmalarına gıpta ediyorum, imreniyorum” derken Kuzu ise “O zaman oraya git” karşılığını verdi. Kuzu ile Kart arasında gerginlik AKP’li İpek’in teklifinin ‘teklif mi tasarı mı’ olduğu tartışmasıyla devam etti. Kart’ın teklifin bürokratlarca hazırlandığı şeklindeki sözlerini Kuzu, “Bu tekliftir, tasarı değil” şeklinde düzeltti. Kart ise Kuzu’nun sözlerine müdahale etmesine tepki göstererek “Niye gocunuyorsunuz, ibret verici bir tavır içindesiniz” dedi. Kuzu ise tartışmayı sürdürerek “Niye yedi yıldır senle kavga ediyoruz, başkasıyla etmiyoruz.” diye konuştu. Kuzu, ayrıca kendisini muhalefet milletvekillerinin emeğini görmezden gelmekle suçlayan Kart’a “haksızlık yapıyorsunuz, unutmuş olabilirim, gaddarlık, zalimlik yapıyorsunuz, yedi yıldır kimsenin hakkını yemedim burada” karşılığını verdi.
Tartışmanın uzaması üzerine söz alan CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü ise “Sayın Başkan burada konuşulanlara çok alınmayın,kimseyi de gaddarlıkla suçlamayın. Bu konuda 6 kanun teklifi olduğunu ben burada duyuyorum. Ne zaman gündeme getirmeyi düşünüyordunuz” dedi.
Tartışmaların ardından söz alan AKP Gaziantep Milletvekili Mahmut Durdu’nun, muhalefetin Seçim Kanunu’yla ilgili tekliflerinin kendisine de iletilmediğini belirterek Başkanın unutmuş olabileceğini, büyütülmemesi gerektiğini söyledi. Durdu’nun “Zaman zaman uçkurumuzu bile bağlamayı unutarak dolaştığımız günler oldu” şeklindeki sözleri ise komisyonda gülüşmelere yol açtı. Komisyonda, AKP’li Ayhan Sefer Üstün’ün “Atilla Bey dışarıda çok kibar” şeklindeki sözlerine de Kart tepki gösterdi. Kart “Burada değil miyim, son derece nezaket dışı ifade kullandınız, ben de bunu size yakıştıramadım” derken Kuzu araya girerek “Beni görünce böyle oluyor” karşılığını verdi.

-CHP’DEN “KÜRTÇE SEÇİM PROPAGANDASI”NA YEŞİL IŞIK-

Komisyonda söz alan BDP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani ise teklifin teknik detaylara boğulduğunu ancak yüzde 10’luk seçim barajı gibi önemli konularda düzenleme getirmediğini ifade ederek “Siyasi partilere dil yasağı da sürüyor. Bu yasak kaldırılmadan seçim yasasında reform yapıldığını söylemek kandırmacadır. Milletvekili adayı olarak seçimde Sinop’tan aday olsam, seçim propaganda mı Kürtçe yapsam beni kim anlayacak?” diye konuştu. CHP’li Atilla Kart da Seçim Kanunu’nun 58’nci maddesinin son bölümünde Türkçe’den başka dille propaganda yapılamayacağına ilişkin düzenlemenin değiştirilmesi gerektiğini belirterek “Halkla doğrudan seçim çalışması yapan kişilerin Türkçe dışında da konuşabilmesi gerektiğini, resmi dilin dışında anadilin de kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Karma komisyonda bu konuda 100’e yakın dokunulmazlık dosyası var” dedi.

-BAKAN YAZICI: NAYLON MATERYAL YASAKLANMALI-

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ise teklifin getirdiği en önemli düzenlemelerden birinin çevre kirliliğini önlemeye yönelik düzenleme olduğunu belirterek seçimlerde naylon materyal kullanılmasının yasaklanması, bunun yerine bez, kumaş türü materyallerin kullanılması gerektiğini söyledi.

-ALT KOMİSYONA HAVALE-

Toplantıda, teklifin alt komisyona havale edilmesi kararı alınırken, AKP’li Haluk İpek, genel seçimlerde uygulanabilmesi için 15 Nisan’a kadar yasalaşması gerektiği uyarısında bulundu. Alt komisyon ise önümüzdeki hafta Salı gününe kadar teklif üzerinde çalışacak ve ardından yeniden Anayasa Komisyonu’nun gündemine gelecek. Alt komisyonda ise AKP Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, AKP Konya Milletvekili Canan Candemir Çelik, AKP Giresun Milletvekili Hasan Sönmez, CHP Mersin Milletvekili İsa Gök ve MHP Mersin Milletvekili Behiç Çelik yer alacak. (ANKA)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.