Yoksa kendi önerimizi veririz
AK PARTİ, YENİ ANAYASA İÇİN KOMİSYONDAN SÖZ, PARTİLERDEN EYLEM BEKLİYOR

YENİ anayasa için TBMM Uzlaşma Komisyonu’na verilen ikinci süre yarın doluyor. Ancak Komisyon, başlangıç hükümleri, diğer hükümler ve yasama bölümünü henüz görüşmedi. Yargı bölümü üzerindeki görüşmeler ise sürüyor. Temel Hak ve Özgürlükler ile yürütme bölümleri partilerin itirazlarıyla yazılabildi. Sürecin bu kadar yavaş işlemesi, yeni Anayasa konusunda ısrarlı olan AK Parti’de alternatif arayışları hızlandırdı.

Sonbahar’da referandum olabilir

Komisyonun öngörülen süreyi kısa süre aşarak çalışmayı bitirmesi durumunda sonbahar’da referandum yapılabileceğini belirten Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 2014’ün seçim yılı olduğunu, ardından cumhurbaşkanı seçimi yapılacağını, yeni anayasa için en uygun zamanın 2013 olduğunu kaydetti. Bozdağ, “Anayasa komisyon süreci var, genel kurul süreci var, bir de referandum 60 günden sonra oluyor, referandum süreci var. Bunları yan yana koyduğunuzda önümüzdeki takvime baktığınızda işimizin zorluğu ortada. Yani biz 2 ay daha çalışalım, 3 ay daha çalışalım, 5 ay daha çalışalım diyenlerin bana göre yeni anayasa diye bir derdi yok” diye konuştu.

Komisyonun katettiği mesafenin beklenenin altında olduğunu, muhalefetin yeni anayasa gibi bir derdi olmadığını vurgulayan Bozdağ, “31 Aralık’a yetişmeyen anayasaya 31 Mart’a kadar süre verildi ancak bu sürede de yetişmedi. Çalışmaya ucu açık devam ederseniz bu çalışma devam eder ilanihaye” dedi. Komisyonun yeni anayasa taslağını kısa sürede ortaya koymasını isteyen Bozdağ, bu olmadığı takdrde 4’lü, 3’lü ve 2’li uzlaşma arayacaklarını söyledi. Bozdağ buradan da bir sonuç çıkmaması durumunda yapacaklarını şöyle özetledi:

Anayasa sürecini işletemezsek

“Eğer biz hiçbir partiyle de yeni anayasa sürecini işletemedik o zaman da diyoruz ki, AK Parti’nin yeni anayasa konusundaki önerisini biz Türkiye kamuoyuyla paylaşacağız. Çalışmamız bittikten sonra yani biz şimdi şu anda uzlaşma komisyonu bir çalışma yapıyor, biz diğer dediğimiz alternatiflerin hepsini denedikten sonra netice alamadık, ondan sonra AK Parti olarak, AK Parti gurubu olarak Türkiye’nin yeni anayasası nasıl olması gerektiğine dair anayasa öneri taslağımızı Türkiye kamuoyuyla paylaşacağız.”

NİSAN’DA YENİ ÖNERİ VERİLİR Mİ?

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise, yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili verilen sürenin yarın dolacağını belirterek, “Bu süreç içerisinde eğer partiler milletin verdiği talimata uygun bir şekilde anayasa yapmak istiyorlarsa bunu en kısa zamanda bitirirler. Aksi halde biz kendi anayasa teklifimizi Anayasa Komisyonu’na veririz’’ dedi.  Başbakan’ın, ‘’Biz kendi hazırladığımız taslağı sunarız’’ sözlerinin hatırlatılarak, ‘’Nisan da böyle bir şey bekleyelim mi?’’ sorusu üzerine Elitaş, “31 Mart Pazar günü verdiğimiz süre doluyor. Sonraki süreçte eğer onlar samimi şekilde, iyi niyetle çok kısa bir zamanda bitirecekleri şeklinde bir beyan vermedikleri takdirde biz anayasa değişiklik teklifimizi veririz’’ dedi.

Hükümetin nabzı iyi

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Yozgat’ta TOBB tarafından yaptırılan Bozok Üniversitesi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sağlık Yüksekokulu’nun açılışını yaptı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıkoğlu ve Bozdağ ile birlikte yüksekokulu gezen  Çiçek, yetkililerden bilgi aldı. Çiçek ve Bozdağ, uygulama sınıfına geçerek, tansiyonlarını ölçtürdü. Ölçümlerin ardından TOBB Başkanı Rifat Hisarcıkoğlu, Bozdağ’ın elini tutarak ‘’Maşallah hükümetin nabzı iyi’’ yorumunda bulundu.

Star

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.