İran adliyesinin yayın organı Minaz Online'da yapılan açıklamada, "bir kadının genel ahlakı ihlal ettiği" gerekçesiyle 3 Ocak'ta kırbaçlandığını ve başörtüsü takmadığı için para cezasına çarptırıldığı duyuruldu.

Açıklamada "Roya Heşmati, Tahran'ın kalabalık yerlerinde uygunsuz bir şekilde dışarı çıkarak müsamahakârlığı teşvik etti," ifadeleri yer aldı.

Adli makamlar cezanın, kamusal alana başörtüsüz çıkmak için "yurt dışındaki gruplardan para alması nedeniyle" verildiğini belirtiyor.

Ancak Heşmati'nin avukatı Maziar Tatati, Şark gazetesine müvekkilinin nisan ayında "sosyal ağlarda peçesiz bir fotoğraf yayınladığı için" tutuklandığını söyledi.

Mahsa Amini'nin Eylül 2022'de gözaltında öldürülmesinin tetiklediği protestoların ardından giderek daha fazla kadın halka açık yerlerde örtüsüz dolaşmaya başladı

Tatati, Heşmati'nin ayrıca "dışarıda başörtüsü takmadığı için" para cezasına çarptırıldığını sözlerine ekledi.

'Rejim kadınları korkutmaya çalışıyor'

Heşmati, Nisan 2023'teki tutuklanmasının nasıl gerçekleştiğini ve nasıl direndiğini Facebook sayfasında anlattı. 

Heşmati “Kırbaş cezasyla tehdit edilmesine rağmen son ana kadar başörtüsü takmayı reddettiğini” belitti.

Kadınların başörtüsü takma konusunda itaatsizlik eylemleriyle karşılaşan rejim, başta kameralar olmak üzere daha fazla kontrol uygulayarak ve sosyal ağlarda başörtüsü olmadan poz veren aktrisleri tutuklayarak tutumunu sertleştirmeye çalıştı.

Ancak ülkenin bazı büyük şehirlerinin sokaklarında, kafe ve restoranlarında İranlı kadınlar 'itaatsizlik eylemlerine' devam ediyor.

Eylül ayında parlamento, kıyafet kuralını ihlal edenlere yönelik cezaları ağırlaştıracak bir yasa tasarısını kabul etti. (euronews)