Ankara Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel, sınavda kopya çekerken yakaladığı, hukuk fakültesi öğrencisi Hasan İsmail H. tarafından 2 Ocak 2019 tarihinde öldürülmüştü. Sanık Hasan İsmail H. hakkında Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Mahkeme yaptığı yargılama sonucunda, H.’e ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verirken, Yargıtay da kararı onamıştı. Yargılama sürerken, sanık Hasan İsmail H.’in anne ve babası, sosyal medyada, bazı paylaşımlarda bulunarak, Damar ailesine hakaret ve tehditlerde bulundu. 

GARİP SAVUNMA

Şikâyet üzerine anne Hatice H. ve baba Ömer H. hakkında davalar açıldı. Davanın karar duruşması, önceki gün yapıldı. Sanık Ömer H. savunmasında, paylaşımları kendisi tarafından yapıldığını kabul ederek, “Benim atmış olduğum tweet’lerin sebebi medyadan maruz kaldığımız linç girişiminin uyandırdığı tesirdendir” dedi. Anne Hatice H. de “Oğluma yönelik katil sözlerini asla kabul etmiyorum” şeklinde savunma yaptı. 

Mahkeme, sanıklar Ömer H. ve Hatice H.’e “kişinin hatırasına alenen hakaret” suçundan 3 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, sanık Ömer H.in Ceren Damar’ın eşi Levent Şenel’in kimlik bilgilerini sosyal medyada paylaşması nedeniyle “verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme” suçundan 3 yıl, “hakaret” suçundan da 2 yıl 4 ay hapis cezasına hükmetti.

İNDİRİM YAPILMADI

Mahkeme, anne Hatice H.’e de “hakaret” suçundan 3 yıl 6 ay, “basit tehdit” suçundan 4 ay 15 gün hapis cezası verdi. Mahkeme, bu suç yönünden verilen cezanın hükmün açıklanmasına yer olmadığına karar verdi. Böylece toplamda baba Ömer H. 8 yıl 10 ay, anne Hatice Elçi H. ise 7 yıl hapis cezasına hükmedildi. Mahkeme verilen cezalardan sanıkların “pişmanlık göstermemesi” nedeniyle de iyi hal indirimi yapmadı. 

Mahkeme, sanık Ömer H.’in daha önce de yargılandığı iki davada hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildiği verildiğine işaret ederek, verilen cezalarla ilgili olarak “takdir ve ifası” için ilgili mahkemelere bildirilmesine de karar verdi. (Mesut Hasan Benli / Hürriyet)