Cihaner'in avukatından 13. Ağır Ceza'ya yaylım ateşi!

Pınar ÇITAK KOYGUN - Özgür ARSLAN - İSTANBUL - DHA


Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde " Ergenekon terör örgütüne üye olmak " suçlamasıyla tutuklu bulunan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner tutuksuz yargılanmak üzere 18 Haziran günü tahliye edilmişti. Tahliyenin ardından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ise, "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" davasıyla, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in de sanıkları arasında bulunduğu Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinin dosyasının birleşmesine oy çokluğuyla karar vermişti. Gelişmelerin ardından Cihaner'in avukatı Turgut Kazan kameraların karşısına geçerek önemli açıklamalarda bulundu.


" BİRLEŞTİRME KARARI YOK HÜKMÜNDE KARAR ÖRNEĞİDİR "


Avukat Kazan, " Öyle bir sorun yaşıyoruz ki hukukla hiçbir ilgisi yok. Bugün de yine bir örneği kamuoyuna duyurmak için sizlerle buluşma mecburiyeti doğmuştur. " dedi. Islak imza davasıyla İlhan Cihaner davasının birleştirilmesine tepki gösteren Kazan " Müvekkilimiz Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner ile ilgili olarak, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin geçtiğimiz Cuma akşamı verdiği birleştirme kararı tam bir yok hükmünde karar örneğidir. Biz inanıyoruz ki bu durum Yargıtayca da tespit ve tescil edilecektir. " diye konuştu.

" YARGITAY'A SAVAŞ AÇILMIŞTIR "

Avukat Kazan, birleştirme kararıyla ilgili olarak İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin Yargıtay'ın kararına itiraz etme hakkının olduğunu söylemesine de sert çıktı. Kazan, " Bir mahkeme sanki tarafmış gibi itiraz etme hakkının olduğunu kayda geçiriyor. " diye konuştu. Kazan, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin iki üyesinin davaların birleştirilmesi konusunu tartışmadığını Yargıtay'ın verdiği tahliye kararını tartıştığını söyledi. Kazan, " Tıpkı Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinin ve Başbakan'ın yaptığı gibi Yargıtay'a savaş açıyor. Nitekim, birleştirme kararıyla yetinilmiyor itiraz hakkından bahsedilerek, bir taraf gibi hareket ediliyor. Ve tahliyelerin hukuka aykırı olduğu belirtilirken, taraf oldukları açıkça kabul ve itiraf ediyorlar.Birleştirmeyi tartışırken, Yargıtay'ın tahliye kararına dil uzatmak, kimsenin hakkı değildir; haddi değildir. " dedi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin Cihaner'in tahliyesini sağlayan cd'lere "onaysız belge" demesine de karşı çıkan Kazan, cd'lerin Erzurum Ağır Ceza Mahkemesi tarafından gönderildiğini söyleyerek, " Onaysız belge denilmesi kural dışı, hukuk dışı ve usul dışıdır. " dedi.

" BİZDEN GİZLİ AÇIK YARGILAMA YAPILIYOR "

Avukat Kazan, " Siz Erzurum Mahkemesi hiçbir şey görmeden birleştirme kararı veriyor ona selam duruyorsunuz. Kendiniz Yargıtay dosyasını hiç görmeden bağlantı yoktur diyorsunuz. Ama Yargıtay'ın Erzurum Mahkemesinin gönderdiği cd'ler üzerinden tahliye kararı vermesini kınıyorsunuz.Bu ne menem bir çelişkidir ? " diye sordu. Kazan iki davanın birleştirme kararı verilirken, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin taraf avukatları içeri almadığını söylemesi ancak ' açık yargılama yapıyorum ' demesine ise, " Açık yargılama oyun değildir. Açık yargılama taraflarla birlikte olur. Ama İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi savcıyı çağırıyor. Kapalı bir odaya giriyor. Üç tane dilekçe vermişiz. Bizden gizli açık yargılama yapılıyor "dedi.

" ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELER KALDIRILMALIDIR "

Kazan konuşmasının sonunda özel yetkili mahkemeleri ve dolasıyla İstanbul 13. Ağrı Ceza Mahkemesini de eleştirerek, " İşte özel yetkili mahkemeler budur. Özel yetkili mahkemeler bakanlık teklifiyle kurulur. Atama taslaklarını bakanlık hazırlar ve siyasal iktidarın ezmek istediği insanları yargılarlar.Dolayısıyla demokrasi ve hukuk devleti için, kişi güvenliği ve korkusuz yaşama hakkı için, önce özel yetkili mahkemelerin kaldırılması gerekir.Türkiye'de kim ki demokrasiye inanıyorsa, kim ki birazcık hukuk devletine saygısı varsa, özel yetkili mahkemelerin kaldırılması için mücadele vermelidir " şeklinde konuştu. Kazan Islak imza davasının bugün başlayacağını ancak Cuma günü iki davanın birleştirme kararı sonrası ıslak imza davasından tutuklu bulunan sanıkların açık bir mağduriyetle karşı karşıya kalacağını belirtti.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.