Gül'den HSYK Yasası'na onay
Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama şöyle:

524 sayılı "Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Anayasanın 89 uncu maddesinin birinci fıkrası ile 104 üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilmiştir.

Tek yasayla bin kişi görevden alındı. Gözler Anayasa Mahkemesi'nde...

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısında değişiklik yapan, Adalet Bakanı'nın kurul içindeki yetkilerini arttıran tartışmalı yasayı onayladı.
Yasanın onaylanması ile, yarından itibaren yaklaşık bin kişi, otomatik olarak görevden alınmış oldu.

Yasa uyarınca HSYK’nın seçilmiş üyeleri dışında kalan herkes, yani HSYK Genel Sekreteri, genel sekreter yardımcıları, Teftiş Kurulu Başkanı, Teftiş Kurulu başkan yardımcıları, Kurul müfettişleri, tetkik hakimleri ve idari personelin görevleri sona ermiş oldu.

Yasada yer alan bir diğer maddeyle de, benzer şekilde Türkiye Adalet Akademisi Başkanı, Başkan Yardımcıları, Genel Kurul, Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyeleri, Genel Sekreter, Eğitim Merkezi Müdürü ve müdür yardımcıları, görevlendirilen hakim ve savcılar ile diğer personelin görevleri de bitti.

YENİ ATAMALARI BAKAN YAPACAK

HSYK'daki ve Adalet Akademisi'nde, yasayla topluca görevden alınanların yerine yeni atamalar ise Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından 15 gün içinde yapılacak.Adalet Akademisi Başkanlığı için ise, Adalet Bakanı'nın belirlediği üç aday arasından atamayı Bakanlar Kurulu yapacak. 

Böylece, 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun ardından, kararname ya da bakan onaylarıyla tek tek yapılan görev değişiklikleri, yasa maddesiyle topluca gerçekleştirilmiş oldu.
Yasa ile, halen görevlerine devam edecek olan HSYK'nın seçilmiş üyelerinin de Kurul içindeki 'daire başkanlığı' gibi idari görevleri sona ermiş oldu. Seçilmiş üyelerin hangi HSYK'nın hangi dairesinde görevlendiriliceğine de yeniden karar verilecek.

MESAJLI ONAY

T.C. Anayasası gereği Cumhurbaşkanı'nın, TBMM'de kabul edilen yasalar konusunda üç seçeneği bulunuyor;
* Yasayı onaylayarak, yürürlüğe girmesini sağlamak
* Yasayı yeniden görüşülmek üzere TBMM'ye göndermek
* Yasayı onaylamak, ancak bazı maddelerini Anayasa Mahkemesi'ne göndermek.

KENDİSİ ANAYASA MAHKEMESİ'NE GÖNDERMEDİ AMA...

Cumhurbaşkanı Gül, HSYK yasası konusunda Anayasa'nın kendisine verdiği yetkilerin ilkini kullandı ve yasayı TBMM'den geldiği şekliyle onayladı. Anayasa Mahkemesi'ne ise başvurmadı. 
Ancak onay verirken, daha önce yapmadığı birşey yapıp, bir de açıklama yayınladı.
Yasanın Meclis'te görüşülmesi aşamasında Cumhurbaşkanlığı'nda yaptırdığı incelemede, HSYK yasasında 12 maddede 15 Anayasa'ya aykırılık bulunduğunun tespit edildiğini, bu konuda hükümete de gerekli uyarıyı yaptığını belirten Gül, yasada bazı değişikliklerin yapıldığına dikkat çekti. Gül açıklamasında
"Kanunun diğer lehinde ve aleyhinde tartışılan maddelerinin ise Anayasa Mahkemesince değerlendirilmesinin daha doğru olacağını düşünerek yayımlanmasını uygun buldum'' dedi.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Gül'ün onayının ardından, tartışmalı HSYK yasası yarın Resmi Gazete'de yayınlanarak, resmen yürürlüğe girecek.
Peki bundan sonra ne olabilir?
Anayasa, ana muhalefet partisine yasa aleyhinde Anayasa Mahkemesi'ne başvurma hakkı veriyor.

>> 13 soruda HSYK teklifi

CHP'NİN İLK BAŞVURUSU "USÜLDEN" BOZULMUŞTU

Ana muhalefetteki CHP, yasaya TBMM'ye getirildiği andan itibaren karşı çıkıyor. Hatta CHP, daha önce Türkiye'de hiç başvurulmamış bir yol izleyerek, yasa daha TBMM'de kabul edilmeden Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunmuştu.

CHP'nin bu başvurudaki temel gerekçesi ise, yasa maddeleri ile HSYK ve Adalet Akademisi bünyesinde çalışan 1000 kişinin görevden alınmasıydı. CHP, Anayasa Mahkemesi daha sonra yasayı bozsa bile, görevden alınan yaklaşık bin kişinin yeniden atanmasının mümkün olmadığını savunmuştu.

Ancak CHP'nin yaptığı bu "HSYK yasası yok hükmünde sayılsın" başvurusu, Anayasa Mahkemesi tarafından hiç bekletilmeden, "usülden" reddedilmişti. CHP'nin başvurusunu üç günde karara bağlayan Anayasa Mahkemesi, "yasa Resmi Gazete'de yayınlanmadığından iptal davası açma süresi başlamamıştır" gerekçesiyle red kararı vermişti.

YARINDAN İTİBAREN 60 GÜN İÇİNDE...

Cumhurbaşkanı Gül'ün onayı ile, CHP için HSYK yasası konusunda yeniden Anayasa Mahkemesi'ne başvurma ihtimali de ortaya çıktı.
Yasa, Resmi Gazete'de yayınlanır yayınlanmaz, CHP yeniden Anayasa Mahkemesi'ne başvurabilecek. Anayasa uyarınca, CHP'nin bu başvuruyu, yasa Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra 60 gün içinde yapması gerekiyor.

>> Yeni HSYK ve yargı bağımsızlığı

HSYK YASASI NE GETİRİYOR?

HSYK yasasına yönelik en büyük eleştiri, kurul başkanı olarak geçen Adalet Bakanı'na çok geniş yeni yetkiler getiriyor olması. Yeni yasada şu unsurlar yer alıyor;
* HSYK Daire Başkanlarını, daireler kendi içlerinde seçiyordu. Şimdi Bakanın seçtiği iki adaydan birini o daire değil HSYK Genel Kurul’u seçecek.
* Adalet Bakanlığı Müsteşarı üç daireden birine başkan olabilecek.
* Adalet Bakanı'nın "HSYK Başkanı" sıfatıyla Teftiş Kurulu üzerindeki yetkileri arttırıldı.
* HSYK'nın dört yıl boyunca yayımladığı tüm genelge ve kararlar, kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte iptal oldu. Yönetmelik çıkarma yetkisi Genel Kurul’dan alınarak Bakan’a verildi. Savcıların adli, hâkimlerin idari görevlerini belirleme ve bu konuda genelge çıkartma yetkisi de Adalet Bakanı’na geçti.
* Adalet Bakanı'nın, HSYK'yı oluşturan üç dairenin işleyişi hakkındaki yetkileri de arttırıldı.
* Türkiye Adalet Akademisi’nin yapısı da kökten değiştirildi. Eğitimler konusunda esas belirleyici Adalet Bakanı haline geldi.


15 HUSUSUN ANAYASAYLA AÇIKÇA ÇELİŞTİĞİNİ GÖRDÜM VE ADALET BAKANINI ÇAĞIRIP UYARDIM

Sayın Cumhurbaşkanımız ayrıca aşağıdaki hususların kamuoyuna duyurulmasını istemişlerdir: Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanununda değişiklik yapan Teklifin Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulmasından sonra her safhasını özellikle Anayasaya aykırılığının bulunup bulunmadığı bakımından incelettim ve Teklifte 12 maddede yer alan 15 hususun Anayasayla açıkça çeliştiğini gördüm ve Adalet Bakanını çağırıp uyardım.


ANAYASA MAHKEMESİ'NİN DEĞERLENDİRMESİ DAHA UYGUN OLUR

Bunun üzerine TBMM Adalet Komisyonu ve Genel Kurul safhalarında uyarılarım dikkate alınarak, Teklifin ilk hâlinde bulunan, HSYK Daire Başkanlarının belirlenmesi, HSYK’ya tetkik hâkimi ve müfettiş atanması, gönderilmesi ve görevlendirilmesi,  HSYK üyelerine disiplin cezası verilmesi, yönetmelik ve genelge çıkarma gibi konularda özellikle Adalet Bakanına yetkiler veren hükümlerden vazgeçildiğini ve bu yetkilerin yeniden HSYK Genel Kurulunda veya ilgili dairelerinde kalacak şekilde değiştirildiğini gördüm.

Düzeltilen bu açık aykırılıklar dışında Kanunun diğer lehinde ve aleyhinde tartışılan maddelerinin ise Anayasa Mahkemesince değerlendirilmesinin daha doğru olacağını düşünerek yayımlanmasını uygun buldum."GÜL'DEN BİR ONAY DAHA

Cumhurbaşkanı Gül, Afet ve Acil Durum Yönetim Durumu Başkanlığı (AFAD) ile ilgili maddeleri de içeren "torba kanun"u da onayladı.     

>> CHP'nin HSYK başvurusuna ret!

Hürriyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.