TBMM, 24. döneme hazırlanıyor

13 Haziran 2011'den itibaren, YSK'nın açıklayacağı kesin sonuçların ardından Meclis'e gelmeye başlayacak yeni milletvekilleri için danışma bankoları oluşturulacak, TBMM klavuzları bastırılacak.

Meclis'te yeni dönem milletvekilleri için son hazırlıklar gözden geçiliyor. TBMM'nin iç ve dış fiziki mekanları yeniden elden geçirildi. 13 Haziran 2011'den itibaren, YSK'nın açıklayacağı kesin sonuçların ardından Meclis'e gelmeye başlayacak yeni milletvekilleri için danışma bankoları oluşturulacak, TBMM klavuzları bastırılacak.
12 Haziran 2011 Pazar günü yapılacak milletvekili seçimlerine dönük Meclis 24. Dönem için gerekli hazırlıkları tamamlamak için çalışmalara hız verildi. Yeni döneme hazırlanan TBMM'de temizlik ve inşaat çalışmalarında da son aşamaya gelindi. Hazırlıkları son kez gözden geçiren TBMM yönetimi yeni gelecek milletvekilleri içinde hazırlıklara başladı.

-YENİ VEKİLLER İÇİN HAZIRLIKLARA BAŞLANDI-

Meclis, 24. Dönem milletvekilleri, danışmanları ve sekreterleri için ayrı ayrı el kitabı ve yasama çalışmaları kılavuzu hazırlayacak. Kılavuzlarda, milletvekillerinin sahip oldukları haklar, Meclisin hangi imkanlarından nasıl yararlanacaklarına ilişkin bilgiler yer alırken, yasama kılavuzunda da kanun tekliflerinin hazırlanması ve hangi aşamalardan geçtiği, komisyon ve Genel Kurul faaliyetleri hakkında bilgi veriliyor.

-TBMM'DE TAKVİM NASIL İŞLEYECEK?-

12 Haziran 2011 Pazar günü yapılacak genel seçimlerin ardından, Yüksek Seçim Kurulu(YSK), genel seçim kesin sonuçlarını bir haftaya kadar açıklayacak. Sonuçların, açıklanmasının ardından, bu tarihi takip eden 5. günde, TBMM Genel Kurulu toplanacak. Genel Kurul'un toplanma tarihi YSK'nın seçimlerle ilgili kesin sonuçları açıklamasının ardından belirlenecek.
Genel Kurul, en yaşlı üye sıfatını taşıyan milletvekilinin başkanlığında toplanacak. Bu milletvekilinin görev süresi yeni Meclis Başkanı seçilinceye kadar devam edecek.
İlk birleşimde milletvekilleri, seçim çevresi, soyadı ve adlarının alfabe sırasına göre ant içecekler. Ant içme töreninde bulunmayan milletvekilleri, katıldıkları ilk birleşimin başında ant içecekler.
Milletvekillerinin yemin etmesinden itibaren ilk 5 gün içinde TBMM Başkanı ve Başkanlık Divanı için adaylık başvuruları yapılacak; ikinci 5 günlük sürede de seçimler gerçekleştirilecek.
Meclis başkanı seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte 2'sinin oyu, üçüncü oylamada salt çoğunluk aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oyu alan 2 aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, başkan seçilecek.
TBMM Başkanı seçimi için toplantı yeter sayısı olan 184 milletvekili ile toplanacak Genel Kurul'da ilk iki oylamada TBMM'de Meclis başkanının seçiminin ardından da partilerin başkanvekili, idare amiri, katip üyeleri seçilecek ve böylece Meclis başkanlık divanı oluşacak.

-HÜKÜMETİN KURULMASI-

Daha sonra, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa gereği 12 Haziran genel seçimlerinde Meclis'te en fazla sandelyeye sahip partinin genel başkanına ya da herhangi bir üyesine 61. Hükümeti kurma yetkisi verecek.
Görev verilen parti genel başkanı ya da herhangi bir üye, 61. Hükümeti Anayasa'ya göre, görevlendirildikten itibaren 45 gün içinde kurması gerekiyor. Hükümetin istifası ve yeni hükümetin kurulmasına ilişkin takvim de başlamış olacak.
Cumhurbaşkanı tarafından Hükümeti kurmakla görevli milletvekili, 45 gün içinde yeni oluşturacağı kabine üyelerini Köşke sunduktan sonra, belirlenecek bir günde TBMM Genel Kurulu'nda oluşturulan Hükümet için güvenoyu aranacak. Yeni Hükümetin TBMM Genel Kurulu'nda güvenoyu alması durumunda, Hükümet yeni programını açıklayacak.


ANKA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.