banner644

14 Kasım 2019

İşyerinde birbirine sarılmak işten atılma nedeni sayıldı!

İkisi de bekar olan ve iş çıkış saatinde birbirlerini görünce sarılan kadın çalışan, olay sonrası istifa etti. Erkek işçi de işyeri sınırları içerisinde uygunsuz şekilde göründüğü, profesyonel çalışma prensiplerine aykırı davrandığı gerekçesiyle tazminatsız bir şekilde işten atıldı.

Y.Y. adlı çalışan, aynı işyerinde çalıştığı kız arkadaşıyla mesai bitiminde karşılaşınca sarıldığı için işten atılınca Bakırköy 12. İş Mahkemesi’ne dava açtı.

Mahkeme, işyerine ait kamera kayıtlarını inceledi. Kamera kayıtlarında aynı işyerinde çalışan Y.Y. ile E. T. Mesai bitiminin ardından şirkete ait üretim bölümünün dışında yer alan alışveriş merkezi binasının içerisinde karşılaştı ve birbirlerine sarıldı.

İkisi de bekar olan çalışanların, üzerlerinde işyeri kıyafeti olmadığı ve montlarıyla birbirlerine sarıldıkları kamera görüntülerine yansıdı. İki çalışanın da mesai saati dışında  rızaya dayalı birbirine sarıldığını, işlerini aksatmadıklarını belirten Mahkeme, 5 yılın üzerinde aynı işyerinde çalışan Y.Y. nin iş akdinin feshedilmesinin eylemine göre çok ağır bir yaptırım olduğunu belirterek kıdem ve ihbar tazminatının ödenmesine hükmetti.

Y.Y hakkında işverenin fesih dışında bir yaptırım uygulamasının daha doğru bir karar olacağını da belirten Mahkeme’nin kararı temyiz edildi.

Temyiz incelemesini yapan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, tüm çalışanları ilgilendirecek bir karara imza attı. Mahkemenin verdiği kararı bozan Yargıtay, mesai bitiminde bekar iki çalışanın işyeri sınırları içerisinde birbirine sarılmasını haklı fesih nedeni saydı.

Yargıtay, verdiği kararda, “Davacının eylemi ahlaka, doğruluk ve bağlılığa aykırı, güven sarsıcı hareketler olup, işverenin davalının iş aktini haklı nedenle feshettiği anlaşılmaktadır” dedi.

Yerel Mahkeme, Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin bozma kararına uydu ve karar kesinleşti. Böylece, işyeri sınırları içerisinde mesai çıkışında bile birbirine sarılmak işten atılma nedeni sayılacak. (Yasemin Güneri / HaberTürk)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İ. E. 3 yıl önce

Yazık. Kesinleşen kararın kendisi, "haksız nedenle fesih sebebi" niteliğinde maalesef...

Avatar
U.C. 3 yıl önce

Kadına ahlaksızlık iftirası atılması cinayet ve boşanma davalarında her zaman uygulanıyordu. Şimdi iş davalarına da taşınmış.

Avatar
Mehmet sekmen 3 yıl önce

Daha çok dikerler akp buu

Avatar
Orhan demet 3 yıl önce

Bence saçma İşyerinde sarıldı diye yargıtay bu kararı verdi ise Türkiye cumhuriyetinde erkek bayan eşitliliğine kurşun sıkmıştır.o kararı veren yargıtay karar veren savcı hakem görevden alınmalıdır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beyefendinin yerinde ben olsaydım Türkiye cumhuriyeti erkek bayan ayırımı yapan Türkiye cumhuriyetine eşitliğine kurşun sıkana görev hakkını men ederdim

Avatar
Orhan demet 3 yıl önce

Görevden alınsın yargıtay bu kararı kim verdiyse

Avatar
Orhan demet 3 yıl önce

Türkiye cumhuriyetinde hani herkes eşitti demekki bunlar palavraa

Avatar
Murat 3 yıl önce

Umarım Avrupa insanhakları mahkemesine taşırlar konuyu. Cünkü ülke yavaş yavaş şeriata doğru gidiyor. biz 100 yıl önce kurtulduk o çağ dışı yönetimden..tekrar ülkenin başına bela edecekler..