06.02.2023 tarihinde K.Maraş merkezli meydana gelen depremlerde birçok hastane de ağır hasar gördü veya yıkıldı.

İskenderun Devlet Hastanesi’nin A bloku da tamamen yıkılırken 70 kişi Hastane’nin enkazında hayatını kaybetti.

Yıkılan A blokun depreme dayanıksız olduğu ve yıkılabileceği yönünde bir Bilirkişi Raporu’nun (11 yıl önce) 2012'de hazırlandığı ortaya çıktı. Hatta bu durumun, “2012 yılında hastanemiz A bloğunda yapılan “Deprem Dayanıklılık Testi” raporu olumsuz gelmiştir.” şeklinde İskenderun Devlet Hastanesi’nin web sayfasındaki Tanıtım Dosyası’nda yazmakta olduğu da tespit edildi.

Hekim Birliği Sendikası Hukuk Müşaviri Av. Ümit Erdem tarafından hazırlanan ve sunulan Şikayet Dilekçesi ile, İskenderun Devlet Hastanesi’nin A blokunun tamamen yıkılması ve aralarında Hekimler, sağlık çalışanları ve hastaların da olduğu 70 kişinin vefatı ile ilgili olarak, hastanenin depreme dayanaklı olmadığına dair raporun verildiği 2012 yılından bugüne kadar geçen süreçte, hiçbir iş veya işlem yapmayan, güçlendirme çalışması başlatmayan veya yıkım kararı almayan tüm yetkililerin cezalandırılmaları için, İskenderun Cumhuriyet BaşSavcılığı Deprem Suçları Soruşturma Bürosu’na suç duyurusunda bulunuldu.

Hekim Birliği Sendikası Genel Başkan Yardımcı Op. Dr. Çağlar Yıldırım; “Arkadaşlarımız ve meslektaşlarımızın, sağlık çalışanlarının, hasta ve hasta yakınlarının vefatlarına acımız tarifsiz. Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum. İhmaller zincirinin ve sorumlularının takipçisi olacağımıza da söz veriyoruz.” dedi.

Hekim Birliği Sendikası Hukuk Müşaviri Av. Ümit Erdem de; “Şikayetimiz ile birlikte, tespit edilecek şüpheliler hakkında, tedbir mahiyetinde “yurtdışı çıkış yasağı” ve “günlük imza şartı” şeklinde adli kontrol kararları verilmesini de talep ettiklerini” beyan etti.

Hekim Birliği resmi Twetter hesabından duyurulan suç duyurusu; Hekimler, sağlık çalışanları ve vatandaşlar tarafından büyük bir ilgi ve beğeni ile karşılandı.

Şikayet dilekçesi şöyle;

İhbar / Şikâyet Dilekçesi’dir.

İSKENDERUN CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI

Deprem Suçları Soruşturma Bürosu’na,

İhbar Eden Müşteki : Hekim Birliği Sendikası (Yönetim Kurulu)

Vekilleri : Av. Ümit Erdem UETS 
Av. Didem Zeyrek
Av. Utku Dabak
Av. Yavuz Baran Polat

Şikâyet Edilenler : (2012-2023 Arası Görev Yapan Tüm) Hatay İl Sağlık Müdürleri
Hatay İl Çevre, Şehircilik (ve İklim Değişikliği) Müdürleri
İskenderun Kaymakamları
İskenderun Belediye Başkanları
İskenderun İlçe Sağlık Müdürleri
İskenderun Devlet Hastanesi BaşHekimleri
İskenderun Devlet Hastanesi İdari ve Mali İşler Müdürleri

Olay Tarihi : 06.02.2023

Suç Tarihleri : 2012’den 06.02.2023 Tarihi’ne Kadar HERGÜN

İlgili Suçlar : Türk Ceza Kanunu’nun  81, 82, 83, 21/2, 86, 87, 88, 85, 89, 257. Maddeleri İle İmar ve Deprem Mevzuatı’ndaki Diğer Suçlar

Açıklamalar :

1.) Kısa adı “Hekim Birliği” olan Müvekkilimiz; Hekim Birliği, Sağlık ve  Sosyal Hizmetler Sendikası, 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve  Toplu Sözleşme Kanunu hükümlerine dayalı kurulan Kamu Görevlileri  Sendikası'dır.

2.) 06.02.2023 Tarih’inde K.Maraş merkezli meydana gelen Depremler’de  İskenderun Devlet Hastanesi çok ağır hasar görmüştür. Hastane’nin A  bloku tamamen yıkılırken aralarında Hekimler, sağlık çalışanları ve  hastaların da olduğu 70 kişi Hastane’nin enkazında hayatını kaybetmiştir. Yıkılan A blokun depreme dayanıksız olduğu ve yıkılabileceği  yönünde bir Bilirkişi Raporu’nun (11 YIL ÖNCE) 2012'de  hazırlandığı/sunulduğu ortaya çıkmıştır.