banner647

16 Haziran 2022

“Yabancı Ülkede, Türkiye Namına Memuriyet Veya Görev Üstlenmiş Olup Da” “Bundan Dolayı Bir Suç İşleyen Kimse”, “Bu Fiile İlişkin Olarak Yabancı Ülkede Hakkında Mahkûmiyet Hükmü Verilmiş Bulunsa Bile”, “Türkiye'de Yeniden Yargılanır Mı”?

5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu

Görev suçları

Madde 10- (1) Yabancı ülkede Türkiye namına memuriyet veya görev üstlenmiş olup da bundan dolayı bir suç işleyen kimse, bu fiile ilişkin olarak yabancı ülkede hakkında mahkûmiyet hükmü verilmiş bulunsa bile, Türkiye'de yeniden yargılanır.

Madde Gerekçesi

Madde 10- Maddeyle, yabancı ülkede Türkiye namına memuriyet veya görev yapan kişilerin, yabancı memlekette bu memuriyet ve görevle­rinden dolayı bir suç işlemeleri hâlinde Türkiye’de yargılanacakları belirtil­miştir. Bu gibi memur ve görevliler hakkında yabancı ülkede yargılama ya­pılmış ve hüküm kurulmuş olması Türkiye’de suçun türüne, cezanın ağırlı­ğına, suçtan zarar görenin uyruğuna ilişkin başkaca bir koşul aranmaksızın yeniden yargılama yapılmasına engel değildir. Ancak, bu durumda mahsup işlemlerinin uygulanacağı hususunda şüphe yoktur. Memuriyet veya görevin sürekli veya geçici olması, Devlet veya herhangi bir kamu kuruluşu adına yapılmış bulunması arasında fark yoktur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.