Anayasa Mahkemesinin internet sitesinde yer verilen duyuruya göre, Anayasa'nın 158. maddesi, Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun'un 12. maddesi ile Uyuşmazlık Mahkemesinin Kuruluş ve İşleyişi Hakkında Kanun'un 4. maddesi uyarınca Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığı için seçim yapıldı.

Anayasa Mahkemesi Üyesi Rıdvan Güleç, Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığına seçildi.

Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanvekili ise Anayasa Mahkemesi Üyesi Kenan Yaşar oldu.

Anayasa Mahkemesi'nin sitesinde yer alan duyuruda seçimlere ilişkin "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 158. maddesi, 6216 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’un 12. maddesi ve 2247 sayılı Uyuşmazlık Mahkemesinin Kuruluş ve İşleyişi Hakkında Kanun’un 4. maddesi uyarınca 16 Ocak 2024 tarihinde yapılan seçimlerde Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığına Anayasa Mahkemesi Üyesi Rıdvan Güleç, Başkanvekilliğine Anayasa Mahkemesi Üyesi Kenan Yaşar seçilmiştir." açıklaması yapıldı.

Rıdvan GÜLEÇ kimdir?

12/9/1965 tarihinde Sivas’ta doğmuştur. 1988 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olmuştur.

1989 ile 1991 yılları arasında Ulaştırma Bakanlığında çalışmıştır. 1991 yılında Sayıştayda denetçi yardımcısı olarak göreve başlamıştır. Aynı Kurumda sırasıyla denetçi, başdenetçi ve uzman denetçi olarak görev yapmıştır. Oxford Aspect School of Languageda ileri düzey İngilizce, Tokyo Hachioji International Centerda başlangıç düzeyi Japonca dil eğitimlerini başarı ile tamamlamıştır. Avrupa Birliği Eşleştirme Projesi kapsamında hazırlanan Sayıştay Mali Denetim Rehberinin Analitik İncelemeler Bölümünün yazımında görev almıştır. Görev yaptığı süre içinde Sayıştayı temsilen birçok uluslararası toplantı ve seminerde bulunmuştur. Yabancı ülkelerde mali denetim, performans denetimi ve sayıştayların yargısal işlevlerine dönük konularda eğiticilik ve proje liderliği yapmıştır. Birçok uluslararası toplantıda Sayıştay denetimi ve yargısı üzerine tebliğler sunmuştur.

TBMM Genel Kurulunun 25/6/2009 tarihli 110’uncu Birleşiminde Sayıştay üyeliğine seçilmiştir. Sayıştay üyeliği görevini sürdürürken Sayıştayın gösterdiği üç aday arasından 13/3/2015 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu kararı sonrasında Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmiş, 17/3/2015 tarihinde göreve başlamıştır.

Yeminli mali müşavir ve bağımsız denetçi sertifikalarına sahip olup evli ve iki çocuk babasıdır. İleri düzeyde İngilizce, orta düzeyde Arapça ve Almanca bilmektedir.

Kenan YAŞAR kimdir?

1971 yılında Mecitözü’nde doğmuştur. İlkokulu Mecitözü’nde, ortaokul ve liseyi İskilip’te devlet parasız yatılı olarak okumuş; 1989 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tapu Kadastro Bölümünden, 1994 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.

2004-2009 yılları arasında Çorum Kent Konseyi başkan yardımcılığı görevinde bulunmuştur. 2007-2015 yılları arasında İnsan Hakları ve Demokrasi Derneği Başkanlığı görevini yürütmüştür. Bu dönemde “Kamu Güvenliği ve Özgürlükler Dengesi” üzerine çalışmalar yürütmüş, konferanslar vermiştir.

Çeşitli şiir ve öykü kitapları bulunan Yaşar, bir edebiyat dergisini de yayın hayatına kazandırmıştır.

1996 yılından itibaren Çorum’da serbest avukatlık yapan Yaşar, Çorum Barosunda çeşitli kademelerde yöneticilik yaptıktan sonra Ekim 2018 ve Nisan 2021’de iki defa Çorum Barosu başkanlığına seçilmiştir.

15/1/2022 tarihinde baro başkanlarının oyları ile Anayasa Mahkemesinde boşalan serbest avukatlık kontenjanı için TBMM’ye sunulacak üç isim arasında 1. sırada yer almıştır.

19 /1/2022 tarihinde TBMM Genel Kurulu tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Yaşar 1/2/2022 tarihinde göreve başladı.

Evli ve 3 çocuk babasıdır.