banner640

2021 yılının sonuna yaklaşırken yalnızca yıl sonuna değil bazı yükümlülüklerin yerine getirilmesi bakımından da sona yaklaşılmaktadır. Bu yükümlülüklerden birisi de veri sorumlularının, Veri Sorumluları Sicili’ne kayıt yükümlülüğüdür. Veri Sorumluları Sicili’ne kayıt kapsamında Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanlığı tarafından Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi (“VERBİS”) hazırlanmış olup veri sorumlularının bu sisteme kaydolması gerekmektedir. Bu noktada veri sorumlularının kimler olduğuna açıklık getirmek yerinde olacaktır. Veri sorumluları, kişisel verilerin işlenme amaçlarını ve vasıtalarını belirleyen, veri kayıt sisteminin kurulmasından ve yönetilmesinden sorumlu olan gerçek ve tüzel kişiyi ifade etmektedir. Değinilen veri sorumlularının, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 16. maddesinin ikinci fıkrası uyarınca Sicil’e kayıt yükümlülüğü bulunmaktadır. İşbu yükümlülük tüm veri sorumluları bakımından geçerli olmayıp yine değinilen fıkra uyarınca Kurul tarafından objektif kriterler göz önüne alınarak yükümlülüğe istisna getirilebileceği düzenlenmiştir.

Kurum tarafından VERBİS’e kayıt yükümlülüğünün son tarihi bundan önceki süreçte birden fazla kez uzatılmıştır. Kurul tarafından konuya ilişkin 11.03.2021 tarihinde alınan, 16 Mart 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karar[1] ile VERBİS’e kayıt süresi uzatılmıştı.

Alınan karar uyarınca;

• Yıllık çalışan sayısı 50’den çok veya yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL’den çok olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları ile yurtdışında yerleşik gerçek ve tüzel kişi veri sorumlularının,

• Yıllık çalışan sayısı 50’den az ve yıllık mali bilançosu 25 milyon TL’ den az olup ana faaliyet konusu özel nitelikli kişisel veri işleme olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumlularının,

• Kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşu veri sorumlularının kayıt yükümlülüklerini 31.12.2021 tarihine kadar yerine getirmeleri gerekmektedir.

Görüleceği üzere kayıt için son süre 31 Aralık 2021 olup gelinen noktadan bir aydan kısa bir süre kalmıştır. Yükümlülüğe değinildiği gibi yerine getirilmemesi halinde uygulanacak cezaya dair de bilgi vermek gerekir. 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu m.18/1-ç bendi uyarınca aynı kanunun 16. maddesinde öngörülen Sicil’e kayıt ve bildirime aykırı hareket edenler hakkında 20.000 TL’den 1.000.000 TL’ye kadar idari para cezası verilebilecektir. Bu idari para cezası miktarı, yıl bazında açıklanan yeniden değerleme oranına göre belirlenmektedir. 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun mükerrer 298. maddesi uyarınca belirlenen yeniden değerleme oranı 2021 yılı için %36,2 olarak açıklanmıştır. 27 Kasım 2021 tarihli ve 31672 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No:533)[2] kapsamında belirlenen orana göre 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun 18. maddesinde yer alan idari para cezaları ve dolayısıyla Sicil’e kayıt ve bildirim yükümlülüğüne aykırılık halinde verilecek idari para cezaları 2022 yılı için yeniden belirlenmiştir. Buna göre Sicil’e kayıt ve bildirim yükümlülüğüne aykırılık hâlinde 53.576 TL’den 2.678.866 TL’ye kadar idari para cezası öngörülmektedir.

Görüleceği Sicil’e kayıt yükümlülüğünün yerine getirilmemesi halinde 2.678.866 TL’ye kadar idari para cezası verilebilecektir. Sicil’e kayıt kapsamında da veri envanteri, saklama ve imha politikası, kişisel verilerin işlenme politikaları ile aydınlatma metinleri, açık rıza onay formları gibi hukuki ve teknik birçok gereksinim mevcut olup kayıt işlemlerinin tamamlanmasının son güne bırakılmaması, disiplinlerarası bir süreç gerektiren 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na uyum ve yükümlülüklerin yerine getirilmesi bakımından son derece önem arz etmektedir.

---------------

[1] https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/03/20210316-8.pdf

[2] https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/11/20211127-6.htm

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.