Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 14.05.2024 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanlığına seçilen Yargıtay 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez onuruna Konferans Salonu’nda "Mazbata Takdimi ve Cübbe Giyme Töreni" düzenlendi.

>> Yargıtay Başkanı Ömer Kerkez: İçeride mütevazı dışarıda dik duracağım

Yargıtay Başkanı Ömer Kerkez ve beraberindeki heyet bugün Anıtkabir’i ziyaret etti. Atatürk’ün mozolesine çelenk konulmasının ardından Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulunuldu.

Toplu fotoğraf çekilmesinden sonra, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Kerkez;

"Aziz Atatürk, göreve yeni başlamam münasebetiyle değerli Yargıtay mensuplarımız ile birlikte huzurundayız. Yargıtayımız senin gösterdiğin ilkeler ışığında demokrasi ve insan haklarına bağlı kalarak, tarafsız ve bağımsız bir şekilde yargıya hizmet etmeye devam edecektir. Hukukun üstünlüğü ilkesi demokratik bir ülkenin en vazgeçilmez kavramıdır. Yargıtayımız, geçmişten günümüze sahip olduğu köklü kültürle hukukun üstünlüğünü koruyarak, adil bir yargı hizmeti vermeye özveri ve kararlılıkla devam edecektir.

Türk yargısı, insan hakları ve temel hak ve özgürlüklere saygı fikrini aklına, bağımsızlığın gücünü kararına, tarafsızlık ve adalet duygusunu yüreğine kazımış gerçek hakim ve savcıların omuzlarında yükselecektir. Manevi huzurunda minnet ve saygıyla eğiliyoruz. Ruhun şad olsun." yazdı.