Yargıtay Başkanlığı görevine 24 Mart 2020'de seçilen Mehmet Akarca'nın 4 yıllık görev süresinin dolması üzerine Yargıtay üyeleri, Yüksek Mahkeme'nin yeni başkanını belirlemek için 25 Mart'ta sandık başına gitti. Yaklaşık 1,5 ay süren oylamalarda hiçbir aday, 348 Yargıtay üyesinin salt çoğunluğu olan en az 175 oyu alamadı. Anayasa'ya göre; her 5 turda bir yeniden adaylık başvuruları alınıp tekrar eden seçimlerde adaylar arasında yer alan 3'üncü Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk, 8'inci kez adaylık başvuruları alınmadan önce Yargıtay üyelerine gönderdiği mesajla, süreçte oluşan tıkanmanın giderilmesi ve Yargıtay'ın kurumsal itibarının korunması amacıyla seçimlerden çekildiğini bildirdi. Dün 8'inci kez adaylık başvuruları alınarak 36'ncı tur oylaması ile devam edildi. Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca ve 3'üncü Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez'in aday olduğu 36'ncı turda, Akarca 111, Kerkez 169 aldı.

Yargıtay Konferans Salonu'nda bugün gerçekleştirilen 37'nci tur oylamasında 324 Yargıtay üyesi oy kullandı. Olayların 193'ünü Ömer Kerkez, 103'ünü de Mehmet Akarca aldı. Ayrıca, oyların 20'si geçersiz, 8'i de boş kullanıldı. Bu sonuçla salt çoğunluk sağlanarak, yaklaşık 1,5 ay süren seçimlerin galibi olan 3'üncü Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez, yeni Yargıtay Başkanı seçildi. Ömer Kerkez, 4 yıl boyunca Yargıtay Başkanı olarak görev yapacak.

MAZBATASINI ALIP, CÜBBESİN GİYDİ

Yargıtay 1'inci Başkanı seçilen Ömer Kerkez, mazbatasını alarak cübbesini giydi. Yargıtay’da düzenlenen törende 1'inci Başkan Vekili Adem Albayrak, Kerkez’e mazbatasını takdim ederken, önceki Başkan Mehmet Akarca cübbesini giydirdi.

Akarca, Kerkez’i tebrik ederek, "Bu bir bayrak yarışı. Son derece demokratik geleneklere sahip 156 yıllık köklü çınarın, Osmanlı'dan Cumhuriyet’e intikal eden ve ebediyete kadar da devletimizde var olacak güçlü kurumun, güçlü gelenekleri bulunmaktadır. Bu güçlü geleneklere hepimiz mutlaka destek veriyoruz, mutlaka katılıyoruz. Önemli olan yargının ve Yargıtay’ın yücelmesi ve bu kurumların saygınlığının korunması, yargı mensuplarının, Yargıtay üyelerinin saygınlığının korunması, bunun için de yeni seçilen arkadaşımızın elinden gelen bütün gayreti göstereceğine inanıyorum. Tarafsız ve bağımsız bir yargının insan haklarının, hukuk devletinin, demokrasinin, bağımsızlığın ve devletimizin temeli ve teminatı olduğu hiçbir zaman unutulmamalı. Biz de yargıya olan güvenin arttırılması ve adaletin bir an önce tesisi için alınması gereken bütün tedbirler konusunda çok değerli meslektaşlarımın yeni başkanımıza destek vereceğine, omuz vereceğine yürekten inanıyorum. Seçimin bitmiş olmasıyla birlikte her şeyin üzerine bir sünger çekilir ve yeni bir sayfa açılır. Bu yeni sayfada da hiçbir kırgınlığa yer verilmez. Onun için ben burada hiç kimseye kırgın değilim. Yüce genel kurulun teveccühü takdiri başımızın üstünde" dedi.

'İÇERİDE MÜTEVAZI DIŞARIDA DİK DURACAĞIM'

Ömer Kerkez uzun ve zorlu bir seçim süreci yaşandığına dikkat çekerek, "Kamuoyunu çok meşgul etti; ama bugün itibarıyla seçim süreci her şeyiyle bitti. Ben tamamen kafamdan her şeyi sildim, içime attıklarımı attım. Bugün sizlerle beraber, hep birlikte el ele yargımız için ne yapılması gerekiyorsa yapacağız. Başka hiçbir şeyde uğraşmaya zamanımız da enerjimiz de yok. Sizlerin huzurunuzda şu sözü veriyorum; Yargıtay’ımızın onurunu, itibarını korumak için elimden geleni yapacağıma, Yargıtay üyemizin konumunu, protokoldeki yerini, itibarını, saygınlığını her zaman yüceltmeye çalışacağıma söz veriyorum. Maalesef ülkemizde giderek yargı ve Yargıtay sürekli konuşulur, tartışılır hale geldi. Bu olumsuz tartışmaların en azından bizden kaynaklı sorunlarını mutlaka önce çözmemiz gerekiyor. Kimsenin eline fırsat vermememiz gerekiyor, diline fırsat vermememiz gerekiyor. Bugünden itibaren gerek çok saygıdeğer daire başkanlarımızla, saygıdeğer üyelerimizle, Cumhuriyet savcılarımızla, hakimlerimize ve personelimizle hep birlikte çalışacağız. Benim kapım, odam, gönlüm her zaman sizlere sonuna kadar açık olacak. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Ayırmadan, ayrıştırmadan sadece ve sadece esasa bakarak Yargıtay'ın onurunu koruyarak mücadele etmemiz gerekiyor. İçeride mütevazı dışarıda dik duracağım. Sizlere karşı her zaman nezaketimden, kibarlığımdan taviz vermeden kapım her zaman sizlere açık olacaktır" ifadelerini kullandı.

Görevi boyunca makam odasının herkese açık olacağını, kimseyi ayırmayacağını söyleyen Kerkez, “Türk yargısı; insan haklarına saygı, temel hak ve özgürlüklere saygı, fikrini aklına, bağımsızlığın gücünü kararına, tarafsızlık ve adalet duygusunu yüreğine kazımış gerçek hakim ve savcıların sırtında yükselecektir” diye konuştu.

BAKAN TUNÇ, YENİ YARGITAY BAŞKANI ÖMER KERKEZ'İ TEBRİK ETTİ

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Yargıtay Başkanlığı'na seçilen Ömer Kerkez'i tebrik etti.

Bakan Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Yargıtay Başkanlığı'na seçilen Sayın Ömer Kerkez'i tebrik ediyor, görevinde başarılar diliyorum. Görev süresi sona eren Sayın Mehmet Akarca'ya hizmetleri için teşekkür ediyorum. Yargı camiamız, ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

ÖMER KERKEZ

Ömer Kerkez, 1 Temmuz 1966'da Antakya'da doğdu. Antakya Lisesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden eğitim gördü. Askerliğini Trabzon'da yapan Kerkez, Hatay Hakim/Savcı Adayı olarak mesleğe başladı. Sırasıyla Elbistan, Kozluk, Erzin Cumhuriyet Savcılıkları, Adalet Bakanlığı Tetkik Hakimliği, Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Genel Müdür ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. 5 Temmuz 2017'de Yargıtay üyeliğine seçilen Ömer Kerkez, 14 Şubat 2023'te Yargıtay 3'üncü Hukuk Dairesi Başkanlığı'na seçildi. Bugün de Yargıtay Başkanlığı'na seçilen Kerkez, evli ve 3 çocuk babası.