7 Mayıs 2020'den bu yana Danıştay Başkanı olan Zeki Yiğit'in 4 yıllık görev süresinin dolacak olması nedeniyle Danıştay Genel Kurulu’nda başkanlık seçimi yapıldı.

Seçimlerde, mevcut Başkan Zeki Yiğit ile birlikte 6'ncı Daire Başkanı Emin Sınmaz, 5'inci Daire Başkanı Fethi Aslan ve 5'inci Daire üyesi Yunus Aykın aday oldu.

Seçimlerin birinci tur oylamasında Zeki Yiğit 58, Emin Sınmaz 12, Fethi Aslan 13 ve Danıştay 5'inci Daire üyesi Yunus Aykın 13 oy aldı. Ayrıca 7 oy boş kullanıldı ve 5 oy geçersiz sayıldı. 8 üye de seçimlere katılmadı. Adayların hiçbiri, 116 Danıştay üyesinin salt çoğunluğu olan en az 59 oyu alamayınca ikinci tura geçildi.

İkinci turda Zeki Yiğit 62, Fethi Aslan 19, Emin Sınmaz 13, Yunus Aykın 6 oy aldı. Ayrıca 5 oy boş kullanıldı ve 3 oy geçersiz sayıldı. Bu sonuçlara göre, mevcut Danıştay Başkanı Zeki Yiğit, yeniden 4 yıllığına başkanlığa seçildi.

ZEKİ YİĞİT KİMDİR?

1965’de Zonguldak Alaplı’da dünyaya gelen, ilkokulu köyünde, ortaöğretimi Karadeniz Ereğli’de bitiren Yiğit, 1987’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1991’de mesleğe başlayan Yiğit, Sütçüler ve Diyadin Cumhuriyet Savcılığı, Yeniçağa Hakimliği, Adalet Müfettişliği, Adalet Başmüfettişliği, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcılığı ve Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Türkiye’de yolsuzluğa açık risk alanlarının belirlenmesi ve yolsuzlukların önlenmesi konularında yapılan çalışmalara katılan Yiğit, 3 Mart 2011’de Cumhurbaşkanı tarafından Danıştay Üyeliğine seçildi. 2013 – 2020 yılları arasında Yüksek Seçim Kurulu Üyeliği görevinde bulunan ve 7 Mayıs 2020’de Danıştay Başkanlığına seçilen Yiğit, evli ve dört çocuk babasıdır.