banner628

22 Kasım 2017

DSİ tesisleri toplu temel atma töreni

ANKARA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "2003'de yılda 26 milyar kilovatsaat enerji üretirken, bunu 94,5 milyar kilovatsaate çıkardık. Kurulu güç açısından HES'ler doğalgazı da kömürü de geçti, birinci sıraya yükseldi. Bu da bizim büyük bir gururumuz. Şu anda Türkiye'de kuraklık olursa 4, su bolsa 3 ampulden birinin enerjisi bizlerin temin ettiği hidroelektrik enerji santralinden kaynaklanıyor." dedi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Konferans Salonu'ndaki DSİ tesisleri toplu temel atma ile orman mahallelerine kullandırılan gelir getirici tür ve ORKÖY kredi sertifikaları dağıtımı törenine Bakan Eroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Ankara Valisi Ercan Topaca, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Tuna, kurumların genel müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

DSİ ve Orman Genel Müdürlüğünün 249 milyon lira bedelli 15 tesisin temelini atacaklarını belirten Eroğlu, tesislerin "hayırlı olması" dileğinde bulundu.

Eroğlu, DSİ marifetiyle 2003'den bu yana 7 bin 200 tesisin açıldığını ifade ederek, önceden sadece İstanbul'da su sıkıntısının olduğunu zannettiğini, ancak Türkiye'de 2003 yılında 76 şehirde su sıkıntısı bulunduğunu anlattı.

Kars'tan Edirne'ye, Mardin'den İzmir'e, Sinop'tan Mersin'e kadar bir eylem planı hazırladıklarını dile getiren Eroğlu, "Günübirlik çözümler yerine 30-40 yıl sonrasının ihtiyaçlarını dikkate alarak bütün şehirler için eylem planı yaptık. 81 ilimiz için şu ana kadar eksik olan 42 milyon vatandaşımızın ilave içme suyunu tedarik ettik." diye konuştu.

Bu sene yağışlarda 44 yılın en kurak yılını yaşandığını ve buna rağmen su sıkıntısı çekilmediğini anlatan Eroğlu, "Artık Türkiye'nin 2050-2060, İstanbul'un 2071 yılına kadar içme, sulama ve sanayi suyu ihtiyacını karşılıyoruz." dedi.

Veysel Eroğlu, bakanlık olarak büyük hedefleri olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

"Hükümet, devlet ve millet olarak 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimiz var. Çok sayıda dereyi ıslah ettik. Türkiye'nin her yerinde bu dereler şehir içinde bir gerdanlık olsun diye inşa ediyoruz. Türkiye enerjide dışa bağımlı. Dolayısıyla dışa bağımlılığını azaltmak, arz güvenliği ve enerji çeşitli açısından biz Hidroelektrik Santrallerine (HES) çok büyük önem veriyoruz. HES'ler enerjinin sigortasıdır ve çevrecidir. 2003'de yılda 26 milyar kilovatsaat enerji üretirken, bunu 94,5 milyar kilovatsaate çıkardık. Kurulu güç açısından HES'ler doğalgazı da kömürü de geçti. Birinci sıraya yükseldi. Buda bizim büyük bir gururumuz. Şu anda Türkiye'de kuraklık olursa 4, su bolsa 3 ampulden birinin enerjisi bizlerin temin ettiği hidroelektrik enerji santralinden kaynaklanıyor."


- "Ankara'nın 2050 yılına kadar su meselesini kökünden çözeceğiz"

Bugün Ankara'da koordinasyon toplantısı yaptıklarını dile getiren Eroğlu, toplantıda çok önemli kararlar aldıklarını, Ankara'yı 2017-2018-2019'da bakanlık açısından yatırımlarda hamle yılları ilan ettiklerini bildirdi.

Yapılan 32 kilometre tünelde 4 bin 400 metrelik bir kısmının kaldığına dikkati çeken Bakan Eroğlu, 2018'de tamamlanacak tünelle Ankara'nın 2050 yılına kadar su meselesini kökünden çözeceklerini vurguladı.

Eroğlu, Ankara'yı tabiat turizmine açmak istediklerini belirterek, Ankara'nın tabiat turizminin master planını hazırladıklarını ve bu konuda özel sektörlere, ilgili taraflara, belediyelere her türlü desteği vereceklerini söyledi.

- "15 yıldır millete hizmet etmek için gece gündüz çalışıyoruz"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu da temeli atılan 15 yatırımın hayırlara vesile olmasını diledi.

AK Parti hükümetleri döneminde, Ankara'nın dört bir köşesine 77 milyar liralık yatırım yapıldığını anlatan Sarıeroğlu, 2019'a giderken, tüm bakanlıkların öncülüğü ve desteğiyle kentin çok daha fazla yatırım ve projeyle buluşmasını temenni etti.

Sarıeroğlu, Ankara'da hayatı kolaylaştıracak, şehrin ekonomisine, üretimine, gelişimine katkı sağlayacak hür türlü projenin çok yakından takipçisi olacaklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"2019'a giderken inşallah gelişmeye, ilerlemeye, hedefe odaklanmış bir Ankara olarak gitme kararlılığındayız. Biz Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Sayın Başbakanımız ile 'ak kadrolar' olarak, 15 yıldır millete hizmet etmek için var gücümüzle gece gündüz çalışıyoruz. Bundan sonraki dönemde de içinden geçtiğimiz zor süreçler olsa da bunlarla ilgili zaten mücadelemizi, duruşumuzu, milletimizin desteğini, duasını ortaya koyarak yolumuza devam ediyoruz. Hiçbir şey bizi yolumuzdan geri koymayacak. 81 ilimizin gelişmesi, Türkiye'nin daha müreffeh ülkeler seviyesine ulaşması ve 80 milyon vatandaşımızın refahı için çalışmamızı ne zorluk önümüze çıkarsa çıksın devam ettireceğiz. Hiçbir şekilde yolumuzdan geri durmayacağız. Milletimizden dua alarak, hayırlı işler yaparak bugüne kadar olduğu gibi ülkemizin her köşesine hizmet etmek için elimizden geleni yapacağız."

Bakan Sarıeroğlu, 4,6 milyar liralık 182 tesis projesinin daha bulunduğunu, tarımsal sulamanın Ankara'ya, istihdama ve üretime katkısının çok önemli olduğunu düşündüğünü dile getirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile daha fazla iş birliği yaparak, kırsal kalkınma, tarımsal alandaki desteklerle ilgili yapılabilecek her şeyi ortaya koymak gerektiğini ifade eden Sarıeroğlu, şöyle konuştu:

"Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak yeni temelini atacağımız bu projeler için bir de uyarıda bulunmam gerekiyor. Özellikle burada görev alacak emekçi kardeşlerimizin iş sağlığı ve güvenliği kurallarına tam olarak uymaları için gerekli hassasiyetin gösterilmesini rica ediyorum. Bugüne kadar bu hassasiyet her zaman en üst seviyedeydi. İnşallah kazasız, sıkıntısız, sorunsuz olarak bu tesislerin tamamlanmasını Allah nasip eder."

Konuşmaların ardından Eroğlu ve Sarıeroğlu, butona basarak yapılacak tesislerin temelini attı.

banner626
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.