banner590

30 Mayıs 2019

“Duruşma Sırasında Yazdırılan Tutanağın, Avukatlar Tarafından, Masaüstündeki Bilgisayar Monitöründen İzlenmesi” Hukuk Ya Da Ceza Usulünde Düzenlenmiş Midir?
banner580

Baroların Yönetim Kurulları Bilişim Servislerince, bu hizmetin teknik donanımı sağlanıp, alt yapısı oluşturularak, adliyelerdeki duruşma salonlarında bulunan avukat masalarına LCD monitörler yerleştirilmesine başlanmıştır.

Sonuç

Usûl, bir yasama veya idare işleminin hazırlanması, yapılması veya yürürlüğe konması sırasında uyulması gereken hükümler ve izlenecek yollar anlamına gelmektedir. Ceza Muhakemesi Kanunu 219. maddesi, Hukuk Muhakemeleri Kanunu 154. maddesi ve diğer yasal mevzuatta yer alan düzenlemeler doğrultusunda yapılan çalışmalarda sistemin kurulmasındaki amaç, usulüne uygun bir şekilde, mahkeme başkanı ya da hâkim tarafından yazdırılan tutanakların, daha sağlıklı tutulmasının sağlanmasıdır.

5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu

Beşinci Bölüm

Duruşma Tutanağı

Madde 219- (1) Duruşma için tutanak tutulur. Tutanak, mahkeme başkanı veya hâkim ile zabıt kâtibi tarafından imzalanır. Duruşmada yapılan işlemlerin teknik araçlarla kayda alınması halinde, bu kayıtlar vakit geçirilmeksizin yazılı tutanağa dönüştürülerek mahkeme başkanı veya hâkim ile zabıt kâtibi tarafından imzalanır.

(2) Mahkeme başkanının mazereti bulunursa tutanak, üyelerin en kıdemlisi tarafından imzalanır.

6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu

Tutanak

Madde 154- (1) Hâkim, tahkikat ve yargılama işlemlerinin icrasıyla, iki tarafın ve diğer ilgililerin sözlü açıklamalarını, gerekirse özet olarak zabıt kâtibi aracılığıyla tutanağa kaydettirir.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ord.Prof.Dr. 2 yıl önce

Wauw! Very Very Fantastik

Avatar
Stj.av. 2 yıl önce

Çok aydınlatıcı bir yazı olmuş. Oldukça yoğun bir emeğin ürünü olduğu ortada. Bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederiz.

Avatar
Av. Ersen Uyar 2 yıl önce @Stj.av.

Teşekkürler

Beğenmedim! (0)
Avatar
what 2 yıl önce

Çok güzel yazmışsınız Ersen bey, çok aydınlandık, sağolun

Avatar
Av. Ersen Uyar 2 yıl önce @what

Teşekkürler

Beğenmedim! (0)
Avatar
Burada Esas Sorun 2 yıl önce

Burada esas sorun tutanağın ne ile yazıldığı, nereden izlendiği değil, davanın taraflarının belgeleri okuyup, ifadeleri kabul edip etmediğine dair imzalarının alınmasıdır. Davanın ceza alan taraflarının içeriğini bilmedikleri imza ile onaylamadıkları gerçeklere uygunluğu belirsiz tutanaklara dayanarak ceza alması adil değildir ve savunma hakkının ihlalidir. Bu durum özellikle davaya şahit bulunmayan davalarda çok önemlidir.

Avatar
Mg 2 yıl önce

Bir ben anlamadım sanıyordum

Avatar
Deniz 2 yıl önce

Özet geçebilir misiniz hepsini okuyamadım