Sokakta silah gösterene ceza geliyor

Silahlarla ilgili uygulamaların, AB mevzuatı ile TCK\'ye uyumlu hale getirilmesi ve dağınık mevzuatın tek yasada toplanması amacıyla hazırlanan \"Silah Kanunu Tasarısı\", bu hafta TBMM İçişleri Komisyonu\'nda görüşülecek.

Satılan silah ve malzemenin özelliği, miktarı ve kime satıldığının İçişleri Bakanlığı tarafından kurulacak merkezi bilgisayar sistemine  kaydedilmesini öngören ve \'\'silahlı magandalara\'\' uygulanan cezaları önemli ölçüde artıran yasa tasarısı, TBMM İçişleri Alt Komisyonu\'nda değişikliğe uğradı.

Tasarıyla, silah ve malzemeler 4 ayrı kategoride sınıflandırılıyor, \'\'askeri silah\'\' tanımı da metinden çıkarılıyor.

Kapasitesi 15 fişekten fazla olan veya basit yöntemlerle bu hale dönüştürülebilecek silah şarjörleri taşınamayacak ve bulundurulamayacak.

Silah ve malzemeler Milli Savunma Bakanlığı, TSK, MİT ve genel kolluk kuvvetlerinin kendi mevzuatına göre tespit etikleri ihtiyaçlarını karşılamak üzere kendileri veya kurum ve kuruluşlar tarafından ithal edilebilecek.

18 YAŞINA GELENE POMPALI İZNİ
Silah edinme ve ruhsat başvuruları en geç 6 ay içinde sonuçlandırılacak. Tek atımlık av tüfeği için 18, tabanca için 21 yaşını bitiren, sağlık bakımından bir engeli olmayan, silahın kanuni yollardan temin edildiğini belgelendiren kişiler, silah edinmek için haklı bir nedene sahip olmak, silahın güvenli korunması için fiziki tedbir almış olanlar, silah ruhsatı alabilecek.

Silah ruhsatı talebinde bulunan kişilerde, belirli bir cezaya mahkumiyetine bağlı hak yoksunluğunun bulunmaması şartı aranacak. Bu konuda yasaklanmış hakların geri verilmesine ilişkin hükümler saklı olacak.

KİMLER  SİLAH ALAMAYACAK?
TCK\'nın göçmen kaçakçılığı, insan ticareti, kasten öldürme, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, hırsızlık, yağma, dolandırıcılık, hileli iflas, tehlikeli maddelerin izinsiz bulundurulması veya el değiştirilmesi, uyuşturucu ve uyarıcı madde imal, ticareti, bulundurulması, sahtecilik, halk arasında korku ve paniğe neden olmak için tehdit, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, ulaşım araçlarının kaçırılması ve alıkonulması, müstehcenlik, fuhuş, kumar oynanması için yer temin etmek, dilencilik, ihaleye fesat karıştırma, zimmet, irtikap, rüşvet, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, devletin güvenliğine ilişkin belgeler ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlardan dolayı 1 yıl veya daha fazla süreyle hapis cezası alanlar, ateşli silah kullanmak suretiyle işlediği kasıtlı suçtan dolayı 1 yıl veya daha fazla hapis cezasına mahkum olanlar, örgüt mensubu suçlulara, itiyadi suçlulara, suçu meslek edinen kişilere ve mükerrirlere (suç alışkını) hiçbir zaman silah ruhsatı verilmeyecek.

SİLAHLA GİRİLEMEYECEK YERLER
Silahla girilemeyecek yerlerin kapsamı genişletiliyor.

Mahkeme binaları, disiplin kurullarının toplantı salonları, ruh ve sinir hastalıkları hastaneleri, hastanelerin psikiyatri bölümleri, ceza infaz kurumları ve tutukevleri, TBMM binaları ve eklentileri, sendika ve derneklerin genel kurul toplantıları ile siyasi partilerin açık hava veya kapalı salon toplantılarının yapıldığı yerler, eğitim ve öğretim kurumları ile öğrenci yurtları, toplantı ve gösteri yerleri, spor karşılaşma veya yarışmalarının yapıldığı yerler, grev veya lokavt yapılan iş yerleri, hava meydanları terminal binaları ve güvenlik kontrolü altında tutulan bölümler ile hava ulaşım araçları, merkez teşkilatının en üst amiri, taşra teşkilatında ise valinin verdiği karara istinaden kamu hizmet binaları, işletenin talebi üzerine il özel güvenlik komisyonu tarafından verilen karara istinaden kamuya açık özel kişilere ait yerlere silahla girilemeyecek.

CEZA YARI YARIYA ARTIYOR
Ayrıca, bar, pavyon, gazino gibi alkollü içki tüketiminin yapıldığı eğlence yerleri ile düğün törenlerinin yapıldığı kapalı yerlere de silahla giriş yasak olacak.

Silahla girilemeyecek yerlere; ruhsatsız silahla giren kişi hakkında \'\'ruhsatsız silah bulundurmak veya taşımak\'\' suçundan dolayı, sadece bulundurma yetkisi veren ruhsatlı silahla giren kişi hakkında ruhsatlı silahı taşıma suçundan dolayı verilecek ceza yarı oranında artırılacak.

Silahla girilemeyecek yerlere taşıma etkisi veren ruhsatlı silahla giren kişi 50 günden az olmamak üzere adli para cezasıyla cezalandırılacak. Bu durumda silah, cezanın infazı tamamlandıktan sonra iade edilecek.

RUHSATSIZ SİLAH TAŞIYANA 1 YIL HAPİS
Ruhsatlı olmasına rağmen taşıma izni olmayan silahını taşıyan kişi 6 aydan bir yıla kadar hapisle cezalandırılacak. Bir başkasına ait olup da bu Kanun hükümlerine göre muhafaza edilmek üzere kendisine teslim edilen ruhsatlı silahı taşıyan kişi de aynı cezaya çarptırılacak.

DÜĞÜNLERDE DE AYNI CEZA
Açık alanda olsa bile düğün ve diğer eğlence ortamına silahla giren kişi, TCK\'nın \'\'genel güvenliğin tehlikeye sokulması\'\' maddesindeki \'\'somut tehlike\'\' şartı gerçekleşmese bile bu maddeye göre cezalandırılacak.

Ayrıca nişan, kına törenleri ile herhangi bir kutlama merasimi esnasında veya alkollü içki tüketiminin yapıldığı eğlence yerlerinde ateşli silahla bir suç işlenmesi halinde verilecek ceza, yarısı kadar artırılacak.

PARK, MEYDAN, SOKAKTA SİLAH...
Taşınmasına izin verilen ruhsatlı silahı; park, meydan, cadde ve sokak gibi herkesin girebilme imkanının olduğu yerlerde başkaları tarafından kolayca görülebilecek şekilde taşıyan kişiye 200 lira idari para cezası verilecek.

KURUSIKIYA REKLAM YASAĞI
Kurusıkı silahlar için reklam ve tanıtımı yasağı getirilirken, bildirimde bulunulmamış kurusıkı ve havalı silahları kullanan kişiye, 500 lira idari para cezası verilecek ve kabahate konu eşyanın mülkiyetinin kamuya geçirilmesine mülki amir karar verecek.

Sonradan yapılan müdahaleyle ateşli silaha dönüştürülmüş veya ateşli silah vasfına dönüştürülebilecek şekilde imal edilmiş kurusıkı silah olması halinde, 3 yıldan 6 yıla kadar hapis ve 200 günden 5 bin güne kadar adli para cezası öngörülüyor.

ntvmsnbc ve Ajanslar


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.