Birlik Başkanı Sağkan ilk olarak beraberindeki heyetle birlikte Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı, ardından saygı duruşunda bulunuldu.
Kahramanmaraş Barosu’nu ziyaret ederek meslektaşlarla bir toplantı gerçekleştiren Sağkan, deprem bölgesinde yürütülen çalışmalara ve ihtiyaçlara ilişkin bilgi aldı.

Sağkan daha sonra da bir basın açıklaması gerçekleştirdi:

“Biz 5 Nisan Avukatlar Günü’nde bundan yaklaşık iki ay önce çok büyük bir felakete uyandığımız ve merkez üssü Kahramanmaraş olan, iki aydır gönlümüzün yüreğimizin burada deprem bölgesinde attığı bu deprem felaketi dolayısıyla, bu yaraların sarılması için gayret gösteren, yurttaşların haklarının savunulması için gayret gösteren, meslektaşlarımızın cübbelerini tekrar giyerek bu onurlu mesleği yine bu ülkenin vatandaşları için yapabilmeleri bakımından uğraş gösteren 81 ilimizin baroları olarak bugün burada 5 Nisan Avukatlar Günü’nü anmayı, meslektaşlarımızı anmayı ve görüşlerimizi sizlerle paylaşmayı uygun gördük. Bu kapsamda 81 ilimizin avukatlarının meslek örgütleri olan baroların başkanlarının ve yöneticilerinin kalbinin yüreğinin ruhunun burada olduğunun bilinmesini istiyorum.

Tamamımızı temsilen ise bugün burada Hatay Barosu Başkanımız, Burdur Barosu Başkanımız, Isparta Barosu Başkanımız, Kırıkkale Barosu Başkanımız, Konya Barosu Başkanımız, Ardahan Barosu Başkanımız, Ankara Barosu Başkanımız, Elazığ Barosu Başkanımız, Şanlıurfa Barosu Başkanımız, Kayseri Barosu Başkanımız, Kastamonu Barosu Başkanımız, Adana Barosu Başkanımız, Tokat Barosu Başkanımız, TBB Genel Sekreteri, Saymanımız, Yönetim Kurulu üyelerimiz ve Vakıf Yönetim Kurulu Başkanımız bulunmakta. Ama dediğim gibi 81 ilin barosunun yüreği ise Kahramanmaraş’ta ve depremden etkilenen illerimizde atmakta. İki aydır öncelikle depremzede oldukları halde yakınlarını eşlerini dostlarını akrabalarını kaybettikleri halde kendi dertlerini öteleyen, burada hem meslektaşlarımızın hem de yurttaşlarımızın sorunlarıyla ilgilenen, yurttaşların hak arama mücadelesinde onların yanında yer alan, depremden etkilenen illerdeki Baro Başkanlarımıza, Yönetim Kurulu üyelerine ve tüm meslektaşlarımıza şükranlarımı sunmak istiyorum.

Onlar bize dirayetin, umudun ne demek olduğunu bir sefer daha gösterdiler. Bunun yanında deprem bölgesi illeri dışındaki tüm illerimizin barolarının ve oradaki meslektaşlarımızın da 6 Şubat’tan itibaren bütün gündemlerinin deprem olması ve ilk andan itibaren gerek temel gıdaya ulaşım, gerek barınma, gerek illerdeki baroların desteklenmesi suretiyle yurttaşların hak arama mücadelesine katkı sunmaları, gerekse meslektaşlarımız için verdikleri uğraş bakımından tüm Türkiye’deki barolar ve meslektaşlarımız da bizlere umudun ve dayanışmanın ne demek olduğunu bir sefer daha göstermişlerdir.

TBB ise tüm bu süreçte barolarla beraber koordinasyonu sağlayarak depremden etkilenen illerdeki meslektaşlarımızın tekrar bu mesleği yürütmesi için gayret göstermiş ve yurttaşlarımızın da temel haklarının korunması ve özellikle deprem özelinde hukuki menfaatlerinin korunması için harekete geçmiştir.

Yola çıkarken bir sözümüz vardı; bu ülkede hiçbir avukat hiçbir baro yalnız kalmayacak, hiçbir yurttaşımız savunmasız kalmayacak demiştik. Bu kadar ağır bir felaketin içerisinde bu sözümüzü tutabilmemizi sağlayan tüm barolara, tüm meslektaşlara ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Belki de 5 Nisan’ların en anlamlısını yaşıyoruz.

122 meslektaşımızı kaybettiğimiz, on binlerce yurttaşımızı kaybettiğimiz bir deprem felaketinin ardından, bu ülkeye umut olan savunma makamının bir ferdi olmaktan çok büyük onur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bu vesileyle ben de tüm meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutluyor, aynı zamanda Kahramanmaraş’ın bütün şehre verilerek ödüllendirildiği İstiklal Madalyasının 98. Yılında, iki gün sonra ise 7 Şubat tarihi itibariyle ‘kahraman’ unvanı almasının 56. Yılında, milli mücadelenin sembolü olan bu şehrin aynı zamanda yeniden dirilişin, ayağa kalkmanın, küllerinden bir Anka kuşu misali doğmanın da simgesi olacağına inancımla tekrar tüm meslektaşlarımın 5 Nisan’ını kutluyorum.”

Kahramanmaraş Barosu Başkanı Av. Muhammed Burak Gül de, depremden etkilenen tüm meslektaşların avukatlık mesleğinin onuruna uygun olarak mesleklerini tekrar icra edebilmeleri için Türkiye Barolar Birliği’nin ve tüm baroların mücadelesinin birlikte ve tam bir kararlılık içinde devam edeceğini söyledi.

TBB yönetimi, Baro Başkanları ve avukatlar daha sonra Baro Hizmet Binasında hazırlanan iftar yemeğine katıldı.