'Bağ-Kur'lunun borcu donacak'
Meclis'teki grup toplantısında milletvekillerine seslenen Başbakan Ahmet Davutoğlu gündemi değerlendirdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu yeniden yapılandırmaya başvurmayan 1 milyon 305 bin kişinin prim borcunun dondurulduğunu açıkladı. Böylelikle bu kişilerin de sağlık hizmetlerinden yararlanabileceğini belirtti:

"1 milyon 31 bini borçlarını yapılandırdı, 1 milyon 305 bin prim borcu birikmiş kardeşlerimiz vardı. İki aylık borç olunca sağlık hizmetlerinden yararlanamıyordu, dün talimat verdik, çalışmalar tamamlandı. 12 aydan fazla borcu olan esnafın borcunu donduruyoruz, sağlık hizmetlerinden yararlanması garanti altına alınmış oluyor. Borcunu yapılandıramayan kardeşlerimizin borçları donduruluyor, bunun için de sağlık yardımlarından yararlanma imkânı sağlanıyor."

Başbakan Ahmet Davutoğlu grup toplantısında muhalefet partilerine meydan okudu. Davutoğlu, AK Parti'nin milletle buluşurken muhalefetin "perde gerisinde ittifak arayışlarına" girdiğini savundu. Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi "paralel yapı"ya tepki vermemekle eleştirdi:

"MHP paralele karşı çıkmak yerine çatı adayla, ortak bir adayla sahneye çıktı ama ne oldu; onlar çatı adayla birleşirken, biz milletle bütünleştik, Cumhurbaşkanlığı seçiminde onlara en büyük dersi verdik. Sayın Bahçeli yine geometri merakına sarmış, piramiti elipse döndürelim demiş. Kendi iktidarları döneminde gelir dağılımını herkes biliyor. Şimdi bir doların altında yaşayan yok, 4 doların altında yüzde 2'lik bir kesim kaldı. Sayın Bahçeli elipsle üçgenle değil paralelle ilgilensin. Milletle hiç yolu kesişmiyor, sonsuza kadar paralel gidiyorlar. Onlar paralelle paralel şekilde yürümeye devam etsinler, biz sırat-ı müstakimde yürümeye devam edeceğiz."

'Tek tek gelmeyin, hepiniz gelin'

Davutoğlu CHP'yi de politikalarında milleti odağa almamakla eleştirdi, muhalefetin Yunanistan'daki seçimden zaferle çıkan SYRZIA'nın politikalarıyla ilgilenmesine tepki gösterdi. Bahçeli bu eleştirisini yaparken tüm muhalefet partilerine meydan okudu:

"Zaferin de bir tadı var, tek tek gelmeyin, hepiniz gelin. Hepinize karşı zafer kazanmak daha güzel olacak. Hep diriyiz, hep iriyiz, hep geleceğe omuz omuza yürüyoruz. Onlar telaş içinde kendi dertlerine düşsünler, ittifakı düşünsünler, biz milli irade ekseninde sırat-ı müstakimde yürüyeceğiz...

Biz sadece milletimizi örnek alıyoruz. Muhalefet ise acaba başka başarılardan ilham alıp Türkiye'ye aktarabilir miyim diye bakıyor. Bunu yapacaklarına Anadolu'ya, Trakya'ya sığınsınlar, onların terleriyle terleri buluşsun. Siyaset dizaynı yapan paralel çeteyle işbirliği yerine kendilerine güvensinler; omurgaları, duruşları yok. Bir bakıyorsunuz bir gün Cumhuriyetçi, bir gün parallelle işbirliği içinde. Bu duruş ve omurga sadece AK Parti'de var. Kim ne derse desin, bu duruşu devam ettirmeye devam edecek."

'Hızımıza yetişemezler'

Davutoğlu muhalefet partilerinin AK Parti'yi gittiği illerde takip ettiğini söyledi, CHP, HDP ve MHP'yi kendi politikaları yerine AK Parti üzerinden siyaset yapmakla suçladı: 

"Biz milletimizle omuz omuza 2015 Haziran seçimlerine yürürken diğerleri koalisyon çalışmalarını sürdürüyor. CHP, MHP, HDP kendi politikalarını anlatmak yerine AK Parti üzerinden siyaset yapıyorlar. Biz gidiyoruz, bir bakıyorsunuz Kılıçdaroğlu oraya gidiyor. Umut ediyoruz ki ülkeyi tanımaya başlar, Ankara'nın dar koridorlarından çıkar. Ama hızımıza yetişmeleri mümkün değil, onlar bizi takip etmeye devam etsinler."

İzmir'e ve Ege Bölgesi'ne yönelik projeler

Davutoğlu İzmir'de sivil toplum kuruluşlarıyla buluşmasının ayrıntılarını anlattı. İzmir ve Ege Bölgesi'ne yönelik projelerini hatırlattı:

"Başbakanlık ofisini de İzmir'de en kısa zamanda açıyoruz. Bu yolla İzmir'e verdiğimiz önemi gösterme yolunda çok önemli bir adım atmış olacağız. Ayda birkaç günümüzü İzmir'de geçireceğiz ve Ege'deki faaliyetleri koordine edeceğiz. Her ilimize kalkınma hamlemizde önemli roller biçiyoruz. İzmir-İstanbul otobanı 2017'te üç buçuk saate düşecek. Ankara - İzmir tren yolu otobanı hizmete girdiğinde Cumhuriyet başkenti İzmir'le birleşmiş olacak. Güzel İzmirimizin hak ettiği yeri almasında kararlıyız."

Davutoğlu CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin AK Parti'nin yerel yönetim anlayışına ayak uyduramadığını savundu, İzmir'le bizzat ilgileneceğini anlattı:

"Maalesef 12 yılda İzmir'deki yerel yönetim anlayışı bu hıza ayak uyduramadı. Bizzat takip edip, gelişmelere müdahil olacağım ve inşallah İzmir'i hak ettiği yere getireceğiz. İzmir'de, hinterlandındaki şehirlerle ulaşımla, ticaret hatlarıyla, lojistikle birleştirerek başlı başına bir havza oluşturacağız. İzmir'e yönelik olarak STK'larla yaptığım toplantıda vurguladım, yüksek teknoloji ihtiva eden projelere 5. bölge teşviki uygulayacağız."

Başbakan Davutoğlu İzmir'e verdiği önemi anlatırken cumhuriyetçilik vurgusu yaptı:

"İzmir bağlamında özellikle bir konunun altını çizeyim; cumhuriyetçilik, Misak-ı Milli ve Kuvayı Milliye ruhuna sahip çıkmakla olabilir. Bu anlamda Türkiye'deki tek parti cumhurun iradesini ortaya çıkaran ve cumhurla yürüyen AK Parti'dir. Türkiye'de AK Parti'nin nüfuz edemediği hiçbir şehir yoktur, özgürlükler içinde ortak geleceği paylaşamadığı hiçbir kesim yoktur ve olmayacaktır. Biz kıyısıyla, hinterlandıyla, dağlarıyla, ovalarıyla, yaylalarıyla bütün Türkiye'nin partisiyiz, olmaya da devam edeceğiz."

Rezervasyon iptallerine önlem

Davutoğlu erken rezervasyonların iptalinin önüne geçmek ve tur şirketlerini sıkıntıdan kurtarmak için yurtdışından Türkiye'ye yolcu taşıyan uçaklara 6 bin dolar yakıt desteği verileceğini söyledi. Davutoğlu yurtdışındaki ülkelere yönelik çalışan tur operatörlerine de Hazine destekli kredi sağlayacaklarını açıkladı.

"Sözlerinizi tutmuyorsunuz" diye bağırdı

Grup toplantısı sonunda izleyici locasında oturan bir kadın Davutoğlu'na "Sayın Başbakanım, verdiğiniz sözler yerine getirilmiyor, çevrenizdekiler yalan söylüyor" diye bağırdı. İzleyiciyi Başbakan Davutoğlu'nun korumaları grup toplantısı salonundan çıkardı.


Kaynak: Al Jazeera
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.