Belediyeler m2 başına her tabeladan yıllık 20-60 lira reklam vergisi alacak
ANKARA - Bakanlar Kurulu’nca Belediye Gelirleri Kanunu’nda yer alan bazı maktu vergi ve harç tarifeleri, belediye grupları itibarıyla tespit edildi. Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı. Belediye gruplarına göre ilan ve reklam vergileri şöyle tespit edildi:

“Dükkan, ticari ve sınai müessese ve serbest meslek erbabınca çeşitli yerlere asılan ve takılan her çeşit levha, yazı ve resim gibi sabit bütün ilan ve reklamların her bir metrekaresi için yıllık olarak 20-60 lira, motorlu taşıtların içine ya da dışına konulan ilan ve reklamlar için ise her metrekaresinden yıllık olarak 8-35 lira, cadde, sokak ve yaya kaldırımları üzerine gerilen, binaların cephe ve yanlarına asılan bez veya benzeri maddelerden yapılan geçici mahiyetteki ilan ve reklamların metrekaresinden haftalık olarak 2-10 lira, ışıklı veya projeksiyonlu reklamlardan her metrekare için yıllık olarak 30-95 lira, ilan ve reklam amacıyla dağıtılan broşür, katalog, duvar ve cep takvimleri ve bibloların her biri için 5-20 kuruş, Mahiyeti ne olursa olsun yapıştırılacak çeşitli afişler ve benzerlerinin her bir metrekaresinden 10-50 kuruş.”

5 yıldızlı otelin eğlence vergisi, günlük 50-80 lira

Bakanlar Kurulu, bar pavyon, gazino, gece kulübü, diskotek, kabere, dansing gibi eğlence yerlerinde çalışılan her gün için alınacak Eğlence Vergisi’ni de belirledi. Buna göre, bu tür eğlence merkezlerine sahip 5 yıldızlı oteller, içinde bulundukları belediye gruplarına göre çalışılan her gün için 50-80 lira, 4 yıldızlı oteller ise 40-70 lira arasında vergi ödeyecek.Oteller dışında kalan söz konusu mekanlardan ise metrekare büyüklüklerine göre 5-40 lira arasında Eğlence Vergisi alınacak. Bilardo ve masa futbolu gibi eğlence yerlerinden ise ilk oyun aleti için 5 lira, sonraki her oyun aleti için 1-3 lira arasında vergi alınacak.

Pazaryeri işgaliye bedeli metrekarede 2.5 lira

Mal ve hayvan satıcıları tarafından işgal edilen pazar veya panayır kurulan yerler, meydanlar ve mezat yerleri ile yol, meydan, pazar, iskele, köprü gibi umuma ait yerlerden bir kısmının herhangi bir maksat için işgali halinde her bir metrekare için günlük 50 kuruş ile 2.5 lira arasında işgal harcı ödenecek.

Ayrıca söz konusu hayvan satıcıları, bu yerlerde sattıkları küçükbaş hayvan başına belediye gruplarına göre 50 kuruş ile 2 lira, büyükbaş hayvan başına ise 1-4 lira arasında harç ödeyecek.  Motorlu kara taşıtlarının park etmeleri için il trafik komisyonlarının olumlu görüşü alınarak belediyelerce şehir merkezlerinde tesis edilen ve işletilen mahallerin çalışma saatleri içinde, taşıtlar tarafından işgali halinde de her taşıttan saat başına 25 kuruş ile 1.25 lira, parkmetre çalıştırılan yerlerde ise 50 kuruş ile 2.5 lira arasında harç alınacak. Öte yandan, tatil günlerinde çalışma ruhsatı almak isteyenler, belediye gruplarına göre 20-600 lira arasında, iş yeri açma izni alacaklar da işyerinin her bir metrekaresi için 20 kuruş ile 1 lira arasında harç ödeyecek. Karar, 19 Mayıs 2013 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Belediyeler 5 gruba ayrıldı

Kanuna göre, belediye grupları, nüfusları ile ekonomik ve sosyal gelişme durumlarına göre 5 gruba ayrılarak İçişleri Bakanlığı’nca ilan ediliyor. Buna göre, nüfusu 100 binden fazla olanlar 1. grup, 50 bin-100 bin arası olanlar 2. grup, 20 bin-50 bin arasında olanlar 3. grup, 5 bin-20 bin arasında olanlar 4. grup, 5 binden az olanlar ise 5. grubu oluşturuyor. Öte yandan, ticari ve/veya turistik yönden önem arz eden belediyeler ile il/ilçe merkezi olan belediyeler, mensup oldukları gruptan bir üst gruba yükseltiliyor.DÜNYA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.