1 Mayıs için gözler Anayasa Mahkemesi’nde!
Ankara Barosu avukatlarından Sedat Vural , 1 Mayıs’ın Taksim ’de kutlanmasına izin verilmemesi üzerine Anayasa Mahkemesi ’ne (AYM ) bireysel başvuru yaptı. Bireysel başvurusunda, hukukun üstünlüğünün esas olduğunu belirten Vural, “Toplantı, gösteri ve ifade temel hak ve özgürlüğümün ihlalinin önlenmesi hukuksal ve toplumsal zorunluluktur” dedi. Şimdi Gözler AYM’ye çevrildi.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın partisinin grup toplantısındaki, “Taksim’den ümidinizi kesin” sözleri ve İstanbul Valiliği’nin 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasına izin vermemesi üzerine ilginç bir gelişme yaşandı. Hürriyet'in haberine göre; Avukat Vural Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yaptı. Vural,1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasının engellenmesi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) barışçıl gösteri hakkı ve Anayasaya aykırı olduğunu savundu. Vural’ın bireysel başvuru dilekçesinde özetle şu mesajlar verildi:

CAN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK GÖREVLERİ

“Anayasa’nın 34. maddesi gereğince, herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 11. maddesine göre, herkes barışçıl olarak toplanma hakkına sahiptir. Anayasa’nın 90. maddesinin son fıkrasına göre, usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası antlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası antlaşma hükümleri esas alınır. Hukuka aykırı hatta yasal dayanağı bulunmayan keyfi Başbakan ve İstanbul Valisinin emir ve talimatı ile Sözleşme ve Anayasaca güvence altına alınan Toplantı, gösteri ve ifade temel hak ve özgürlüğümün ihlalinin önlenmesi hukuksal ve toplumsal zorunluluktur. Başbakan ve İstanbul Valisinin temel görevi; Anayasal haklarını kullanan Yurttaşlarının, bu haklarını kullanımını kolaylaştırıcı önlemler almak, Taksim Meydanı’nda yasal İşçi Bayramı’nın kutlanması ve şahsım ile diğer katılanların can güvenliğinin korunmasını sağlamaktır. Yoksa keyfi emir ve talimatla anayasal görev suçu olan toplumsal barışı ve kamu düzenini bozmak değildir.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.