Adliyede avukatlar darp edildi! Bazı avukatlar yaralandı
Avukatlar adına açıklama yapan Avukat Volkan Gültekin, "1-1,5 saattir kapı önünde avukat arkadaşlarımız, hassas kapıdan geçmeyi, ellerindeki çantalarla kabul etmelerine; çipli kimliklerini çipli cihazdan okutup geçmelerine, her zamanki rutin uygulamayı kabul ederek geçmek istemelerine rağmen, illa çantalarının ayrı bir X-Ray cihazına konulması dayatmasına karşı bunun artık arama olduğunu, HSYK madde 9’da düzenlenen idari nitelikte bir arama olduğunu ve idari nitelikteki aramalar Anayasa 20. maddeye aykırı olduğu için, çünkü orada hakim kararı aranmaksızın arama yapılabileceğini söylüyor, ama Anayasa 20. maddesi tüm aramalar, önleme ve adli arama ayrımı olmaksızın hakim kararıyla arama yapılacağını belirtiyor. Orada sadece gecikmesinde sakınca bulunan bir hal varsa, Cumhuriyet Savcısı’nın yazılı emriyle arama yapılacağını belirtiyor. Burada hakim kararı sorduk, göstermediler. Öyle bir karar olmadığını söylediler. ’Cumhuriyet Savcısı’nın yazılı emri var mı?’ dedik, ’Sözlü talimat var’ dediler. Cumhuriyet Savcısı sözlü talimat veremez, Anayasa’nın 20. ve 21. maddeye aykırı" diye konuştu.

"BİRÇOK ARKADAŞIMIZ DURUŞMASINA GİREMEDİ"

Volkan Gültekin, şöyle devam etti:

"Avukatlık Kanunu nasıl hakim ve savcılara özel olarak, bizim savunma dokunulmazlığımızdan kaynaklı buralara girişlerde belli ayrıcalıkları vatandaşın savunma hakkı açısından veriyorsa, aynı uygulamayı da, aynı tekniğe sahip tüm savcılara da yapılanı istiyoruz. Aynı yargı mensubuyuz. Türk Ceza Kanunu madde 6. bizi kamu görevlisi, yargı çalışanı olarak kabul eder, yargı personeli gibi değerlendirir. TCK 265/2 hakime yapılmış suç gibi değerlendirir. Biraz önce bize kolluğun yaptığı uygulama, hakime yapılmış gibi değerlendirilmesi gereken bir suçtur. Görevi yaptırmama için direnme suçudur. Biraz önce biz kendilerine ihtar ettik, ’Elinizdeki sözlü talimat kanunsuz emirdir. Kamu görevlilerinin kanunsuz emre uymama yükümlülüğü vardır.’ Söyledik, yazılı dahi olsa uymamakla ödevlidirler. Onu da söylememize rağmen, hukuka aykırı olarak işlerimizi yapmamıza engel oldular. Birçok arkadaşımız duruşmasına giremedi. CMK’dan görevli, zorunlu müdafilikten görevli bir arkadaşımız gözaltına gidecek, yarım saat, 1 saat orada beklemek zorunda kaldı, hak kaybına neden oldu."

"İÇERİDE İŞLERİMİZ VAR"

Gültekin, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Dolayısıyla, bu adliye hepimizin, adliye bizim yaşam alanımız, bundan dolayı bu özel hükümler var. Burası alışveriş merkezi değil. Ayrıca özel güvenlik görevlilerinin arama yetkisi kesinlikle yoktur. Kolluk değildir, zor kullanma gücü yoktur. Bize az önce engelleme yapanlar sivil polisler ve özel güvenlik görevlileridir. Bu hukuka aykırılığa biz bu şekilde karşı çıkmasaydık, hukukçu olmazdık. Bu zaruretten dolayı bunu yapmak zorundaydık. Bundan sonra da böyle gireceğiz adliyeye, bu bizim doğal hakkımız. Ayrıca, dedik ki, ’Bizim hakkımızda tutanak tutun, öyle geçelim.’ ’Hayır, biz anlamayız, çıkarmayız.’ En son girmek zorundaydık. Elimizdeki işler kendi işlerimiz değil. Vatandaşın hak kaybı oluyor. İçeride işlerimiz var. Baro yönetiminden çok talep ettim, gelen olmadı."

ÇEVİK KUVVETTEN KADIN AVUKATLARA MÜDAHALE

Bu arada bir grup kadın avukata Çevik Kuvvet polisinin müdahale etmesi sonucu yaralanan avukatın Refika Korkmaz olduğu öğrenildi. Korkmaz hastaneye kaldırıldı.

Hüseyin Boğatekin ile Zülfikar Erden adlı 2 avukat da gözaltına alındı.Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi Resmi Twitter Hesabı'ndan, Av. Zülfikar Erden ve Av. Hüseyin Boğatekin'in adliyede dövülerek gözaltına alındı.

Ayrıca, aynı adresten polis ve özel güvenliklerin avukatlara saldırdığı bildirildi.

İşte Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi Resmi Twitter Hesabı'ndan atılan o tweetler;

Çağlayan’daki avukatların üst aratmama direnişine polis saldırdı. İki kişi gözaltına alınırken, arbede sırasında başını vurulan bir kişi de yaralandı.

Çağlayan’da savcının rehin alındığı eylemden sonra uygulamaya konulan avukatların üstünün aranmasına avukatlar direniyor.

Bugün boyunca İstanbul Adliyesi’nde pek çok avukata cebir uygulanmasınının ardından mesai bitimine yakın, adliyenin kısmen boşalmasını fırsat bilen çevik kuvvet üstünü aratmadan girmeye çalışan avukatlara saldırdı. Av. Hüseyin Boğatekin ve Av. Zülfikar Erden gözaltına alındı.

Arbede sırasında Av. Refika Korkmaz, başını vurarak yaralandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.