AK PARTİ'DEN FLAŞ KARAR
 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "partime döneceğim" kararını açıklamasının üzerinden bir saat geçmeden AK Parti sözcüsü Hüseyin Çelik parti adına yaptığı açıklamada, "27 Ağustos'ta olağanüstü kongreye gideceklerini" açıkladı.

Abdullah Gül 28 Ağustos'ta Cumhurbaşkanlığı görevini devredecek. Bu durumda Abdullah Gül'ün olağanüstü genel kurulda AK Parti genel başkan adayı olma şansı kalmadı.

İşte Hüseyin Çelik'in açıklamasından satır başları:

AK Parti 27 Ağustos'ta olağanüstü kongreye gidecek.

Özellikle seçime katılımın daha yüksek olmasını isterdik. Düşük olmasının bazı sebepleri var. Yüzde 70'in üzerinde bir katılım demokrasilerde normal bir katılımdır. Dünkü seçimlerde Erdoğan yüzde 52'lik bir oy aldı. Hayırlı olsun.

Seçim bitti bir başka tartışma başladı. Sayın Başbakanımız halkımız tarafından seçilmiştir. Ancak Sayın Başbakan mazbatasını almadan yemin etmeden fiilen cumhurbaşkanı değildir. Şu anda fiilen cumhurbaşkanı 11. cumhurbaşkanı Abdullah Gül'dür. 28 Ağustos'a kadar da bu görevine devam edecektir.

AK Parti'nin kurulduktan 12 yıl sonra kendi içinden 2 cumhurbaşkanı çıkarması hareketimizin başarısını gösterir. Sayın Gül şan ve şerefle yedi yıl cumhurbaşkanlığı yaptı.

Hiçbir başarı tesadüfi değildir. Başarı ter kokar. Durup dururken insanlar size destek vermezler. Bundan sonra daha ılımlı bir üslup, yapıcı bir barış ikliminin hakim olması gerekir. Sayın Başbakan kucaklayıcı bir balkon konuşması yaptı. Biz rakiplerimizin hezimetiyle alay etmeyecek kadar tecrübe sahibi insanlarız. Böyle bir asalete de sahibiz.

CHP ve MHP bir çatı adayı gösterdi hayırlı olsun dedik. Yanına 12 parti ilave ettiler. Çatı adayın alabildiği oy yüzde 38... 30 Mart'ta CHP ve MHP'nin aldığı oyun bir hayli altında. Referandumda da aynı şey yapılmıştı. Bir şeyi Hak takdir ederse halk takdir ederse kimse bir şey yapamaz.

Biz yeni bir genel başkan ve başbakan ile yolumuza devam edeceğiz. Seçilecek olan kişi hem Başbakan hem Genel Başkan olacak. Başbakan ayrı genel başkan ayrı olmayacak.

Sayın Başbakan anayasadan ve yasalardan kaynaklanmayan bir yetkiyi asla kullanmayacaktır. Esasen bunu hiç kimse kullanamaz. Sayın Başbakanımız kanunlar çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı yapacaktır.

28 Ağustos'ta Sayın Başbakan'ın başkanlığı ve başbakanlığı mazbatasını aldığında sona erecektir. ABD'de eski başkanın yeni başkan seçildiğinde geçirdiği sürece topal ördek süreci denir.

Önümüzdeki süreçte AKP'nin genel başkanı dolayısıyla Başbakan olacak şahsı belirlemek üzere sayın Başbakanımızın genel başkanlığında gideceğiz. Bu tarih 27 Ağustos Çarşamba günü saat 10.00'dur. AKP tek maddeli bir gündemle yapacağı olağanüstü büyük kongre 27 Ağustos saat 10.00'da toplanacaktır.

Ayın 27'sinde bir araya gelip bitireceğiz. Peki büyük kongredeki aday kim? Biz bu MKYK'da isimlendirme süreci üzerinde durmadık. Sayın Başbakan gerekli gördüğü diğer camiamızın yetkilileriyle istişarelerde bulunacak. Tekrar ortak akılla bir isim üzerinde anlaşacağız ve büyük kongreye o isimle gideceğiz. Bizim bütün kongerelerimiz büyük bir vakarla düzenle olur. Sandalyeler havalarad uçuşmaz, millet kavga etmez. Kanunlar kurallar çerçevesinde ve bütün dünyada örnek olacak şekilde kongreler yaptık.

Bahçeli kendini gözden geçirmelidir. Her cümlesi küfür ve hakaret olan bir Bahçeli eminin tabanına da munis gelmemektedir. Biz iktidarız fakat kimsenin şamar oğlanı değiliz. Bizim de izzeti nefsimiz var. Dolayısıyla bizi onlara cevap vemek zorunda lütfen bırakmasınlar.

ABDULLAH GÜL'ÜN PARTİME DÖNECEĞİM AÇIKLAMASI

Sayın Gül'ün AK Parti'ye dönmesinden daha tabi bir şey olamaz. Bu sürpriz değildir. Sayın Abdullah Gül'ün CHP MHP veya İP'ye dönmesini bekleyen var mı? Sayın Gül bu partinin
kurucusudur. Sayın Gül ile sayın Başbakan arasında birileri bir çatışma havası vermek istiyor. Ama öyle bir şey yoktur. Biz sayın Gül'ü parti çatısı altında hasretle kucaklamaya hazırız.

27 AĞUSTOS ABDULLAH GÜL'Ü ENGELLEMEK İÇİN Mİ?

27 Ağustos tarihi sayın Gül'ün gelmesi ile ilgili değil, sayın Başbakan'ın gitmesiyle ilgilidir.

KONGREDE İKİ ADAY OLABİLİR Mİ?

Bazı kongrelerde birileri adını duyurmak için aday olabilir. Ama bizim kongrelerimizde nabız tutulur ve hep tek kişiyle gidilir. Parti içi çekişme olmamıştır. Parti içi fikir ayrılıkları vardır ama genel irade bir konuda karar verdiği zaman hepimiz arkasında oluruz. Ben dolayısıyla birden fazla aday olacağına ihtimal vermiyorum. Ama kimsenin de önünü kapatma niyetim yok tabi ki.

ÜÇ DÖNEM KURALI DEĞİŞEBİLİR Mİ?


Sayın Başbakan daha önce açıkladı, 3 dönem kuralına tabi birisi de olabilir. Seçime götürecek kişi hali hazırda milletvekilidir, genel başkan başbakan olabilir. Birinci dönem milletvekilliği olan bir arkadaşımız da olabilir. Biz isimleri konuştuğumuz zaman bunları konuşacağız. Bugünkü MKYK'da bu mesele gündeme gelmedi.

ABDULLAH GÜL GELMEK İSTERSE?

Sayın Gül partiye döndüğü zaman bugüne kadar tecrübe birikimiyle, gerçekten yaptığı hizmetleri arkasına alarak geldiği zaman, burada sayın Gül partiye döndüğü zaman, bir ünvan ve görev verilecekse bugüne kadar yaptığı görevler göz önünde bulundurulur. Sayın Gül'ün Kayseri İl Başkanı olmasını kimse beklemiyor. Neticede bir partinin çatısı altında hizmet etmek illaki genel başkan ya da başbakan olmayı gerektirmez. Sayın Gül de bu hesapları yapacak bir insan değil. O bir hesabım yok demişti. Ben hasbiyim demektir bu. Ben bir siyasetin parçasıyım, bir partim var, beni buralara taşıyan da bu partidir. Onların kararları önemlidir demişti. Dolayısıyla Abdullah Gül bey bu hesapları yapacak biri değildir.

SEÇİM SONUÇLARI AKP AÇISINDAN DÜŞÜK MÜ OLDU?

Kamuoyu anketleri yapan firmaların çok yanıldığı kanaatinde değilim. Artı iki buçuk marj koyulur. Öngörüdür. Dolayısıyla yüzde 52 olabilir 54 olabilir. Çok önemli bir mesele değil. İç anadoluda seçime katılım Ege'den daha düşüktü. Bunlar birer faktör olabilir. Biz bunun üzerinde durmuyoruz. Maç yapan bir takım 3-0, 4-0 galip gelmek ister. Averaj artar. Ama mühim olan 3 puan almaktır. Bu seçimin galibi ve mağlubu vardır. Yüzde 52 tatmin edici midir? Biz milletin biçtiği orana şapka çıkarırız.

BAŞBAKAN ERDOĞAN GÜL İLE GÖRÜŞECEK Mİ?

Olabilir. Sayın Başbakan zaten sürekli görüşme halindedir. Resmi görüşmeler var ama zaten böyle bir resmiyete gerek yok. Sayın Abdullah Gül'ü AKP'nin önemli bir ferdi olarak kabul ediyorsak, gayri resmi ortamlarda bu meseleleri istişare etmesi olması gereken bir şeydir. Büyük ihtimalle de bunu yapacaktır.

27 AĞUSTOS KARARINI ERDOĞAN MI VERDİ?

MKYK toplantıları basına kapalıdır. Bu sadece başbakanın görüşü olsa böyle bir MKYK toplantısına gerek olmaz. 27 Ağustos tarihi MKYK'da oy birliğiyle alınmış bir karardır. Arif olan anlar.

GÜL İSTİFA EDERSE NE OLUR?

Şartlı cümleler kuruluyor. Eğer şöyle olursa, o şöyle giderse, meğer şu da şu hesabı yapıyormuş. Eğerle meğeri evlendirmişler keşke gibi çocukları olmuş. Biz böyle siyaset yapmıyoruz. Hukuk devleti içinde gelişmelere göre karar alınır. Sayın Demirel olmamış çocuğa don biçmeyin derdi. Dere görmeden paça sıvamayın derdi. Dere görürsek paça sıvarız.

KONGREDE SADECE GENEL BAŞKAN SEÇİLECEK

MKYK üyeleri belirlenmeyecek. Olağanüstü kongre olduğu için sadece genel başkan seçilecek.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.