Ali İsmail Korkmaz davasında gerginlik
Ali İsmail'in ailesi duruşma salonuna alkışlarla girdi. Duruşmada yer yokluğu zaman zaman tartışmalara neden oldu.

AVUKATLAR 'GEZİ DİRENİŞİ' DİYEREK SÖZLERİNE BAŞLADI

Duruşmada sanık avukatlarıyla müdahil avukatları arasında tartışma yaşandı. Sanıkların önünde polisler, arkasında jandarmalar barikat oluşturdu. Müdahil avukatları usule dair sözler alıyor. Her avukat sözlerine "Gezi direnişi" diye başladı.

''POLİS GAZ SIKMASAYDI BUNLAR YAŞANMAZDI''

 Eskişehir Baro Başkanı, "Polis gaz sıkmasaydı, Ali İsmail o sokağa kaçmaz, öldürülmezdi. Bu çok önemli, Vali bizi dinlemedi, sorumludur. Bütün halkın, herkesin Ali İsmail'e borcu var, adil bir yargılama istiyoruz" dedi.

ALİ'NİN ANNESİ FERYAT ETTİ, AVUKATLAR AĞLADI

Anne Emel Korkmaz, sanıklara dönerek "O pis ellerinizde dokunmayın çocuğuma, nasıl bakabiliyorsunuz çocuklarınızın yüzüne. Ben Ali'yi temiz ellerimle büyüttüm" diye feryat etti, salondaki avukatlar ağladı. Anne Korkmaz, elindeki oğlunun çerçeveli büyük fotoğrafını sanık polisin suratına tutup, "Oraya değil buraya bak, çocuğum var derken gözlerimin içine bak" dedi.

KIZ KARDEŞİ: KARDEŞİM ÇOCUĞUNU MU ÖLDÜRDÜ

Kız kardeşi de sanığa "Kardeşim çocuğunu mu öldürdü?" diye sordu.

ALİ'NİN ABİSİ: HARAM OLSUN

Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi Gürkan Korkmaz, sanık polisleri savunan hukuk fakültesindeki aynı sınıftan mezun olan avukat arkadaşına "Yazık, ayıp. Savunma bunları’’ dedi. Gürkan Korkmaz, ''Haram olsun aldığınız para'' diye bağırıp ayağa kalktı, yanındakiler koluna girdi.

SİVİL YAKA PAÇA DIŞARI ÇIKARILDI

İzleyici bölümündeki sivil giyimli kişi, jandarma olduğunu söyledi. Kadın avukatların ''Üzerinde silah var'' iddiası nedeniyle bu kişi yaka paça dışarı çıkarıldı. Avukatlar kimlik tespiti istedi, arbede yaşandı.

SAĞIR-DİLSİZ NUMARASI YAPMIŞ

Kimliği Mahkeme Başkanı tarafından alınan sivil giyimli kişi, arka kapıdan çıkarıldı. Sivilin, kim olduğu sorulunca sağır-dilsiz numarası yaptığı öne sürüldü.

ALİ İSMAİL'İN ABLASI BAYILDI

Ali İsmail'in ablası fenalık geçirdi, kolonya ile teskin edildi.

SİVİL UZMAN ÇAVUŞ, TUTUKLU POLİSİN YAKINI

Sivil, mahkeme başkanının huzuruna alındı. İbrahim Karaman adlı bu kişi, "Kulaklarımda problem var. 58. Piyade Alayı'nda uzman çavuşum. Tutuklu polis Mevlüt Saldoğan'ın akrabasıyım. Onu görmeye geldim, silahım yok. Avukat hanım kimlik sordu, ısrar edince üzerinde silah var diyerek dışarı attılar" dedi.

TANIK AVUKATLARDAN SİLAHLI İKİNCİ KİŞİ İDDİASI

Tanık avukatlar "Bir kişi daha vardı, silaha dokunduk" diyerek itiraz ettiler. Mahkeme Başkanı, sivil uzman çavuşa müdahale eden avukatları dinledi.

SİVİL UZMAN ÇAVUŞUN ÜZERİNDE SİLAH ÇIKMADI

2 avukat ve CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu'nun şahitliğinde polisler tarafından yapılan aramada, Burdur 58'inci Piyade Alayı'nda görevli Uzman Çavuş İbrahim Karaman'ın üzerinde herhangi bir silah çıkmadı.

Emniyet Müdürü Mustafa Aydın da İbrahim Karaman'da silah olmadığını ve bu durumun tutanakla tespit edildiğini belirtti.

Aramanın ardından CHP'li Kulkuloğlu da, koridorda bekleyen avukatlara, aramada silah bulunmadığını söyledi.

Mahkeme heyeti, ifadesi alındıktan sonra Karaman'ın duruşmayı izlemesine müsaade etti.

UZMAN ÇAVUŞUN SİLAHI BURDUR’DAKİ EVİNDE BULUNDU

Kulkuloğlu İbrahim Karaman'ın Burdur'da görevli, Afyon Çay nüfusuna kayıtlı olduğunu ve sağlık izninde bulunduğunu belirterek, tutuklu sanık polislerden Mevlüt Saldoğan'ın yakını olduğunu aktardı. İbrahim Karaman'ın duruşmaya da bu nedenle geldiğini kaydeden Kulkuloğlu, "Polisler tarafından duruşma solunundan çıkarılan İbrahim Karaman, arşiv odasına alındı. Arşiv odasının aranmasını istedik. Odada bir sürü dosya var. Silah oraya saklanmış olabilir. Bu konuda tanık olmak istediğimi hakime söyledim’’ dedi.

Ancak, mahkemede ifadesini alınan uzman çavuş İbrahim Karaman'ın beylik tabancasının Burdur’daki evinde olduğu burada yapılan arama sonucu belirlendi.

KAYSERİ VALİSİ TWEET ATTI: CEP TELEFONUNU SİLAH SANDILAR

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, silahlı kişi ihbarı üzerine tweet attı.

Düzgün, şunları yazdı:
Duruşma salonunda bazı kişilerin üzerinde silah bulunduğuna ilişkin bilgiler doğru değildir.
Duruşmayı izlemeye gelen avukatlardan birisi salondaki izleyicilerden birinin cebindeki sert cismi (cep telefonu) silah sanmıştır.

SİLAHLI POLİSLER ÇIKARILDI

Öte yandan, üstlerinde silah bulunduğu ve milletvekillerini korudukları tespit edilen 2 polis memuru ise duruşma salonundan çıkarıldı.

FEYZİOĞLU DA GELDİ

Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, uçağını kaçırdığı duruşmaya gecikmeli olarak geldi. Korkmaz ailesinin avukatlığını üstlenen Feyzioğlu, saat 11.20 sıralarında duruşma salonuna girdi.

SALONA SES DÜZENİ KURULACAK

Korkmaz ailesinin kimlik tespiti yapılıyor. İddianame okunduktan sonra olmayan ses düzeninin kurulması için duruşmaya ara verilecek.

Mahkeme Başkanı duruşma boyunca ayakta durdu.

FEYZİOĞLU'NDAN ESKİŞEHİR VALİSİ'NE ELEŞTİRİ

Metin Feyizoğlu söz aldı ve davanın Eskişehir'den Kayseri'ye alınmasıyla birlikte delillerin kararabileceğini söyledi. Feyzioğlu, olay için "Arkadaşları öldürmüştür" diyen Eskişehir Valisi'ni eleştirdi, "Yargının kurucu unsuru olarak buradayız. Adil bir yargılama bekliyoruz" dedi. Feyizoğlu, "Ali İsmail'in anısı için o vali görevden alınmalı" diye ekledi.

Feyzioğlu, davanın buraya gelmesinde avukat arkadaşlarının çok ciddi mücadelesi olduğunu söyledi.

 Davayla ilgili Eskişehir Barosu'na kayıtlı özel bir ekibin çalıştığını belirten Feyzivoğlu, delillerin ortadan kaybedilmesi noktasında çok önemli eylem ve işlemlerle karşılaşıldığını iddia etti.

Mahkemeden tüm toplumu tatmin edecek bir sonucun çıkması gerektiğine dikkati çeken Feyzioğlu, şunları kaydetti:
"Defalarca silinen kayıtlar, birtakım görüntüler, avukatlar tarafından tek tek toplandı. Bütün bu cümlelerin ardından avukatların provokasyon yapabileceği düşüncesiyle 'davanın Eskişehir'de görülmesi uygun değildir' denildi. Mahkemenize tarihi bir sorumluluk yüklendi. Kayseri'de Ali İsmail Korkmaz için adalet çıkması lazım. On binlerce polis teşkilatı mensubu için de adalet çıkması lazım. Aksi takdirde bütün polis teşkilatı zan altında kalacaktır. Buradan verilecek kararla hakim ve savcılar için de adalet çıkacak. Yargı devleti temsil edecek ama suçlular en ağır şekilde cezalandırılarak adalet tecelli etmelidir."

İDDİANAME OKUNDU

Duruşmada savcı iddianameyi okudu.  Ali İsmail'in annesi Emel Korkmaz da kucağında oğlunun resmi, kafasını sallayarak ve ağlayarak dinledi. Emel Korkmaz, gözlerini sanıklardan da bir an olsun ayırmadı.

SANIKLAR ALİ İSMAİL'İN KÜFRETTİĞİNİ İDDİA ETTİ

İddianamede sanıkların ''Ali İsmail bize küfrediyordu'' dediği yer alıyor. Tanıklara göre ise Ali İsmail ''Yapmayın etmeyin'' diye yalvarıyordu.

İddianame okunurken Ali İsmail'in babası da ''Nasıl yaptınız bunu oğluma'' diye haykırdı.

DÖVEN POLİSLER 'İYİ STRES ATTIK' DEMİŞLER

Tanıkların anlatımına göre Ali İsmail'i döven polisler ''İyi stres attık'' demişler.

CHP'Lİ VEKİLLER DE DURUŞMAYI İZLİYOR

CHP'li vekiller Hüseyin Aygün, Sezgin Tanrıkulu, Veli Ağbaba, Süheyl Batum, Musa Çam ve Tufan Köse de duruşmayı izlemek için Kayseri'ye gitti.

Vekiller adliye önünde açıklama yaptı.

Ortak açıklamada, "Kayseri hırszlığın, yolsuzluğun, katillerin yeri olmayacak. Cumhuriyet tarihinin yüz karası bir dava görülüyor burada, katillerin peşini bırakmayacağız. Bugün burada bir yargılama yapılmıyor, olay yerinde davanın görülmediği yere hukuk devleti denemez, davanın buraya alınmasının nedeni katilleri korumak, mağdurları yıldırmaktır, yılmayacağız" denildi.

ANNE EMEL KORKMAZ: ADALET İSTİYORUM

Anne Emel Korkmaz, ses düzeninin daha güçlü hale getirilerek, salondaki herkes tarafından duyulması için duruşmaya verilen arada, "Buradaki insanlar şahit Ali İsmail'in ne kadar dürüst bir delikanlı olduğuna. Onu vuranlar utansın'' diye gözyaşı döktü.

ADLİYEYE YÜRÜMEK İSTEYENLERİ POLİS DURDURDU

Öte yandan adliye binası önünde toplanan yaklaşık 3 bin kişi, polisin çektiği demir bariyerlere yüklenerek yıkmak istedi. Ancak çevik kuvvet polisi bariyerlerin önünde ve arkasında kalkanlarıyla önlem alarak, kalabalığın adliye binasına gitmesini önledi. Kalabalık ellerindeki pankart ve sopaları, su şişelerini polise fırlattı.

Kayseri Emniyet Müdürü Mustafa Aydın adliye önünde yaşanan arbede de 2 polis memurunun yaralandığını, 2 polis memurunun da adliyenin içerisindeki olayda yaralandığını ve tedavileri için hastaneye kaldırıldıklarını söyledi. Aydın, sadece 25 otobüsün bu duruşma için Kayseri’ye geldiğini ifade etti.

DURUŞMA ÖNCESİ NELER OLDU?

2 BİN POLİS GÖREVDE


Kentte her türlü gösteri valilik tarafından yasaklandı. Yaklaşık 2 bin 30 polis memuru, 3 TOMA, bir panzer ve bir polis helikopterinin görev yaptığı duruşma öncesi, şehrin giriş ve çıkışlarına arama noktaları kuruldu. Davada 1’i polis olmak üzere 5’i tutuklu 8 kişi kasten adam öldürmek ve bu suçu kolaylaştırmaktan 10 yıl ile ömür boyu hapis arasında ceza istemiyle yargılanıyor.

KAYSERİ’YE ONLARCA OTOBÜS

Davayla ilgili olarak Kayseri’ye çeşitli illerden 40’a yakın otobüs, midibüs, minibüs ve özel araçlarla 5 bine yakın kişi geldi.

OTOBÜSLERDE ARAMA

Birçok kentten duruşmayı izlemek için otobüsler kent girişinde durduruldu. Kayseri’nin Ankara ve Adana girişindeki Pastırmacılar Parkı arama noktasında durdurulan, davayı izlemeye gelenler kimlik ve GBT sorguları yapıldıktan sonra kente alındı. Sosyal medyada ise Ali İsmail Korkmaz davası için Kayseri'ye gelen otobüslerde güvenlik güçlerinin arama ve kimlik kontrolü yaptığı anlara dair kareler paylaşıldı.

ARAMAYI ÖNLEMEK İÇİN

Bir otobüsün üzerine durdurulmasın diye ''İHH ve MİT'e aittir'' diye yazıldığı da görüldü.

 

ADLİYE ÖNÜNDE YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Kayseri'de sabah erken saatlerinde Adliye önünde de çok yoğun güvenlik önlemi alındı. Polis araçları ve TOMA'ların beklediği görüldü.

ALİ İSMAİL'İN ANNE VE BABASI DA DURUŞMAYA GELDİ

Ali İsmail Korkmaz'ın anne ve babası da duruşma için Adliye'ye geldi. Acılı anne baba duruşma salonuna girmek için uzun süre kapıda bekledi.

''NASIL KIYDINIZ OĞLUMA''

Oğlunu yitiren acılı anne duruşmanın başlamasını beklerken adliye koridorlarında gözyaşlarıyla oğlunun resimlerini göstererek ''Nasıl kıydınız çocuğuma? Ne yaptı çocuğum size? Kendi çocuklarınıza nasıl bakıyorsunuz'' diye isyan etti.

 

YÜZLERİNİ GİZLEDİLER

Kayseri Kapalı Cezaevi'ne önceki gün duruşmayla ilgili nakledilen tutuklu polis memuru Mevlüt Saldoğan, fırın sahibi İsmail Koyuncu ve akrabaları Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatanseven, Ebubekir Harlar cezaevi aracıyla eski adliye binasının mahkum girişine kadar getirildi. Jandarmanın adeta etten duvar ördüğü kapıdan 5 tutuklu, yüzlerini ellerindeki dosyalarla, atkılarla kapatarak duruşma salonuna götürüldü. Tutuksuz yargılanan polis memurları Şaban G. Hüseyin E., Yalçın A. da adliyeye, polis kontrolündeki yan kapıdan girdi.

AVUKATLARLA TARTIŞMA

Eski adliye binasındaki duruşmaya girmek isteyen 300’e yakın avukatla güvenlik görevlileri arasında zaman zaman tartışma yaşandı. Duruşma öncesi avukatlar  yaptıkları ortak açıklamada, "Ali’yi aramızdan aldılar. Adaleti hangi deliğe girerse girsin oradan çıkaracağız’’ dedi.

DURUŞMA NOTLARI:

* Bu davaya özel olarak Kayseri'de eski adliye binası tahsis edildi
* Salona sınırlı sayıda basın mensubu alındı
* Adliye çevresi polis ablukasına alındı
* Adliye önünde geniş bir alan bariyerleri çevrilerek takip edenler bekletildi
* Davayı 300 avukat da izliyor.
* Avukatlar akın etti adliyeye, salonu doldurdu
* Duruşmayı izlemek için gelen milletvekilleri, avukatlar ve sivil toplum örgütü yöneticileri duruşmaya gireceklerin onaylanmış listesine bakılarak tek tek eski adliye binasına alındı. Bu sırada listede ismi olmayan avukat ve sivil toplum örgütü yöneticileriyle, adliye kapısında görevli polisler arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı.
* Kayseri, Eskişehir ve Adana Baro Başkanları da vekil olarak katıldı.
* Barolar Birliği Başkanı Metin Feyizoğlu uçağı kaçırdığı için 11.30 sıralarında duruşma salonuna girebildi.
*Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap, annesi Emel, ağabeyi Gürkan Korkmaz ile kız kardeşleri Melika Çakırkaya ve Aylin Taktuk da adliye binasına kimliklerini göstererek girdi.
* Saat 09.15'te salon açıldı. Duruşma yoğunluk nedeniyle saat 10.00'da başladı.

ANNEYE ALKIŞ

* Anne Emel Korkmaz elinde Ali İsmail Korkmaz'ın portresiyle salona girdi, ağlayarak "İsmailimi de getirdim" dedi,  avukatlar ayakta alkışladı.
* Sanıkların etrafındaki polislere de tepki gösteren anne Korkmaz, "Koruyun arkadaşlarınızı, yüzümüze bakmasınlar. İsmailimi değil Alimi getirdim" diye konuştu.
* Ali İsmail'in babası, avukat abisi Gürkan ve kardeşleri de duruşma salonunda
* CHP'li vekiller Mahmut Tanal, İlhan Cihaner, BDP'li vekil Levent Tüzel salonda
* Vekil sayısı 10'u buldu. Anne Korkmaz "Oğlum ne yaptı size?" diye feryat edip ağladı.
* CHP milletvekilleri Mehmet Ali Edipoğlu, Mahmut Tanal, İlhan Cihaner, Şevki Kulkuloğlu, Musa Çam, Süheyl Batum, Veli Ağbaba, Sezgin Tanrıkulu, Aylin Nazlıaka, Refik Eryılmaz, Melda Onur, Hüseyin Aygün, BDP'den Levent Tüzel ve CHP'nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı, mevcut başkan Lütfü Savaş da duruşmayı izlediler.

300 AVUKAT ADINA AÇIKLAMA

* Etrafı demir barikatlarla çevrilen ve arama noktalarından girilen adliye binası önünde, Eskişehir Barosu başta olmak üzere 300 avukat adına bir basın açıklaması yapıldı. Avukat Ali Özgür tarafından okunan bildiride şöyle denildi:
"Eskişehir’de 2 Haziran Gezi parkı protestoları sırasında uradığı saldırı sonucunda ağır yaralanan ve 38 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren üniversite örgencisi Ali İsmail Korkmaz’ın davası, Eskişehir’den kaçırılarak, Kayseri’ye getirildi. Ali İsmail, dosyasının güvenlik nedeniyle Eskişehir’den Kayseri’ye taşıyan Yargıtay 5'inci Hukuk Dairesi, 1993 yılında da Lice’de katledilen Tuggeneral Bahtiyar Aydın dosyasını güvenlik gerekçesiyle Eskişehir’e nakletmişti. Ali İsmail Korkmaz davasının güvenli bir şehir olduğu yıllardır bu tür davalarda uygulanan nakil kararları ile tescil edilmiş olan Eskişehir’den güvenlik gerekçesiyle kaçırılmış olması ve doysa Kayseri’ye nakledilmişken, 24 tanığın Eskişehir’de yapılacak duruşmada dinlenmesine karar verilmiş olması, naklin aslında hukuki bir sebebe dayanmadığının en açık göstergesidir. Güvensiz denilen Eskişehir’de 6 Ocak tarihinde yapılan ve hiçbir güvenlik sorunu yaşamayan talimat duruşmasına 100’dan fazla avukatla katılan bizler, Kayseri duruşmasına bu kez 300 avukatla katılıyoruz. Yolları kesseniz de Ali İsmail’in ailesi, milletvekilleri, uluslararası heyetler, sendika, parti ve demokratik kitle örgütü temsilcileriyle Kayseri’deyiz. Siz haksızlığı büyüttükçe, biz bu davanın daha kalabalık takipçisi olacağız. Ali’yi aramızdan aldılar ama adaleti hangi delikte saklanırsa saklansın çıkaracağız.’’


Hürriyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.