Anayasa Mahkemesi'ne 2 bin 724 'adil yargılanma' başvurusu
Yüksek Mahkeme 24 Eylül 2012–22 Mart 2013 tarihleri arasında yapılan bireysel başvuru istatistiklerini açıkladı. Kayda alınma durumuna göre; mevzuata belirtilen yerlere yapıldığı için kayda alınan başvuru sayısı 3 bin 421; posta yoluyla yapıldığı için kayda alınmayan başvuru sayısı 418 oldu.
 
İnceleme birimlerine göre başvuru sayısı; bireysel başvuru bürosunda olan başvuru sayısı 937; komisyonlara gönderilen başvuru sayısı; 2 bin 388; bölümlere gönderilen başvuru sayısı ise 96.
 
Karar verme durumuna göre; feragat nedeniyle düşme karar sayısı 1; ayrıştırma karar sayısı 2; idari red karar sayısı 201; komisyonlar tarafından verilen kabul edilemezlik karar sayısı 366; bölümler tarafından verilen kabul edilemezlik karar sayısı 25; birleştirme karar sayısı 13.
 
Başvuru yerlerine göre ise yurt dışı temsilcilik aracılığıyla yapılan başvuru sayısı 5; anayasa mahkemesine bizzat başvuru yapılan başvuru sayısı 744; mahkeme kanalıyla yapılan başvuru sayısı 2 bin 672.
 
Dava türlerine göre de yargı yoluna gidilmemiş 437; idari yargı 710; hukuk 967; ceza 1307.
 
Başvuruculara göre kanuni temsilci 47; vasi 26; bizzat 1614; avukat kanalıyla 1734.
 
Haklara göre başvuru sayıları; kişi hürriyeti ve güvenliği 166; kanun önünde eşitlik 351; temel hak ve hürriyetlerin korunması 247; mülkiyet hakkı 444; seçme ve seçilme hakkı 260; adil yargılanma 2 bin 724; diğer haklar 292.
 
Mahkeme İçtüzüğü'ne göre; bireysel başvuru, normal mahkeme yollarının tüketildiği ve buna ilişkin kararın kesinleştiği, hiçbir merciye başvuru yolu öngörülmeyen durumlarda ise ihlalin öğrenildiği tarihten itibaren 30 gün içinde yapılabilecek. Bireysel başvuruların kabul edilebilirlik incelemesini iki üyeden oluşan komisyonlar yapacak.
 
Komisyonların oybirliğiyle kabul ettiği başvuruları ise Anayasa Mahkemesi üyelerinden oluşan ve biri başkan vekili, en az 5 üye ile toplanacak heyet karara bağlayacak. Komisyonlar; oy birliği, bölümler ise salt çoğunlukla karar verecek. Bölümler, başvuruları dosya üzerinden inceleyecek. Ancak re'sen, ayrıca başvurucu veya Adalet Bakanlığı'nın talebi üzerine, gerekli görülmesi halinde duruşma yapılmasına karar verilebilecek.Cihan
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.