İçerikten çok biçimin tartışılmasını, "Bir partiye değil, metne oy veriyoruz." sözleriyle eleştiren Erdoğan, 'hayır'ı bir seçenek olarak görmediğinin de altını çizdi: "Bazı 12 Eylül mağdurlarının, 'hayır' alternatifini konuşuyor olmalarını anlayamıyorum. İnsan haklarına aykırı olan hukuksal metinlerin değiştirilmesi için hükümete ve partilere cesaret verilmeli. Her sanatçının, her demokratın yapması gereken budur."

Sanat camiası, darbe anayasasında demokratik değişim öngören pakete destek açıklamalarını sürdürüyor. Anadolu Ateşi Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan da değiştirilmek istenen Anayasa'nın 'faşist' yönüne dikkat çekerek, referandumda 'evet' oyu kullacağını açıkladı. 12 Eylül anayasasının, uzun süredir çeşitli değişikliklere uğradığını hatırlatan Erdoğan, referanduma konu olan değişikliklerin ise 'yetersiz ancak pozitif bir başlangıç' olduğunun altını çizdi.

İçerikten çok biçim tartışması yapılmasına karşı çıkan Erdoğan, şunları kaydetti: "12 Eylül'ün faşist anayasasının değiştiriliyor olması, çok pozitif bir durum, iyi bir başlangıç. Bana göre değişiklik yeterli değil, bazı eksikleri var. Ama söz konusu olan şey, bu ülkeyi 30 yıldır baskı altında tutan, yetersiz hukuksal bir metnin daha da iyileştiriliyor olması. Burada içerikten çok biçim tartışılıyor. Anayasayı değiştirmek isteyen kim ise ona yönelik eleştiriler yapılıyor. Partiler arası bir mücadeleymiş gibi görünüyor ve içerik hiç tartışılmıyor. AK Parti değiştirdiği için diğer partiler karşı çıkıyor ama neye karşı çıktıklarını da anlamıyoruz. Biz bugün siyasi bir partiye oy vermeyeceğiz, bir metne oy vereceğiz. Ben bu değişikliğe 'evet' diyorum."

BENCE BOYKOT BİR ÇÖZÜM DEĞİL

Mustafa Erdoğan, amacının demokratik yönde atılan bir adımı desteklemek ve ilerleyen süreçte daha demokratik adımlar atılmasına katkı sağlamak olduğunu belirtti. Erdoğan, oyunun rengini açıklarken gerekçesini ise, "Evet dememin sebebi, hem hükümete, hem diğer siyasi partilere, AB uyum yasalarına ve insan haklarına aykırı olan diğer hukuksal metinlerin değiştirilmesi için cesaret verilmesi. Bunun gerekli olduğuna inanıyorum. Her sanatçının, her demokratın yapması gereken de budur." şeklinde özetledi.

BDP'nin 'referandumu boykot' çağrısıyla ilgili bir soruya "Bence boykot bir çözüm değil." cevabını veren Erdoğan, şöyle devam etti: "Geçmiş dönemde bir siyasal parti hiçbir zaman gerçek anlamda iktidar olamadı. Onun üzerinde başka iktidarlar ve erkler vardı. Biz şimdi oy verdiğimiz zaman, bundan sonra gelecekte oy vereceğimiz siyasi partilerin de önünü açmış olacağız. Artık her şeyin seçimlerle olabileceği gerçeği ortaya çıkıyor. İstediğin partiye oy vereceksin ve bu parti, senin tercihlerin doğrultusunda bu ülkeyi yönetecek. Kısmi iktidardan, gerçek iktidara geçiş olacak."

Referandumdan 'hayır' sonucunun çıkmasının durumu içinden çıkılmaz hale getireceğini anlatan Mustafa Erdoğan, bunun Türkiye için iyi bir gösterge olamayacağını vurguladı. Erdoğan, "Hayır çıkarsa iyi olmaz. 'Hayır'ı bir seçenek olarak görmüyorum. Bazı 12 Eylül ve insan hakları mağdurlarının, 'hayır' alternatifini konuşuyor olmalarını da anlayamıyorum. Sadece 'evet'i önerene gösterdikleri tepkiden dolayı böyle düşündüklerini zannediyorum. Oysa mevzu bu değil, biz bir siyasi partiye oy vermiyoruz." diye konuştu.
Zaman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.