Baro Başkanı Çıtırık, Bölge Adliye Mahkemeleriyle ilgili sert konuştu
Adliye binası önünde toplanan avukatlar, Bölge Adliye Mahkemesinin Gaziantep’e bağlanmasına ve Bölge İdare Mahkemeleri'nin kapatılarak yetkilerinin Konya'ya bağlanmasına tepki gösterdi.

Adana Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, Bölge Adliye Mahkemeleri ve Bölge İdare Mahkemelerinin durumuyla ilgili basın açıklamasında bulundu. Tarihi Adliye binası önünde gerçekleşen basın açıklamasına, meslektaşları, milletvekili, sivil toplum örgütleri katıldı.


Çıtrık "Adana'yı yakından ilgilendiren, sadece baronun sorunu olmayan bir konuda kamuoyunu aydınlatma sorumluluğu ile karşınızdayız." dedi.

Çıtrık Şunları söyledi:


ADANA'YI BU HALE GETİRENLERİ VİCDANLARIYALA BAŞ BAŞA BIRAKIYORUZ
Tarımdan, sanayiye, istihdama kadar her alanda gerileyen bir Adana ile karşı karşıyayız, Bereketli toprakların zenginliği, sadece sinemalarda kaldı. Adana; 8 bin yıllık geçmişine, onlarca kültürü barındıran bir il olmasına rağmen, Adana artık, yoksulluğun şehri, sefaleti ve acıları paylaşan bir şehir haline dönüştü. Adana'yı bu hale getirenleri vicdanlarıyla baş başa bırakıyoruz.

BİZ HUKUKÇULARIN BIRAKIN...
Türkiye'de maalesef parlamentomuz, torba yasa yöntemiyle çalışmaktadır. Yasalaşma sürecinde toplumsal ihtiyaçlar, toplumsal muhataplar dinlenmeksizin, siyasi iktidarın kendi çıkarları ve o günkü koşullara göre parmak çoğunluğuna dayalı bir yasalaşma sürecinden geçiliyor. Artık, biz hukukçuları bırakın, bu işten gelir elde etmekte olan yayıncı firmalar bile bu değişikliğe ayak uyduramamaktadırlar.


Toplumsal ihtiyaçlardan da kaynaklanmadığı için, siyasi iktidarların çıkarları daha ön planda tutulduğundan günlük değişimlerle birlikte devletin yönetimde olması gereken ciddiyetten son derece uzaklaşılmıştır. Hele hele ciddi bir devlet geleneği olan bir ülkede üzülerek söylemek gerekirse, devlet saygınlığı, yurttaş nezdinde ve dış politikada gözlenmektedir"

SAVCISI, HAKİMİ OLMAYAN MAHKEMELER
5235 sayılı Adli Yargı İlk Derece mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkındaki Kanunu'nun 01.06.2005 tarihinde yürürlüğe girdiğini hatırlatan Av. Çıtırık, "Bölge Adliye Mahkemeleri, 11 yıldan beri hâkimi, savcısı ve binası olmaksızın sadece yürürlükte olan yasasıyla vardır. Yasanın 25.maddesine göre Bölge Adliye Mahkemeleri, bölgelerin coğrafi durumu ve iş yoğunluğu göz önünde tutularak HSYK'nın olumlu görüşü alınarak Adalet Bakanlığınca kurulmuştur. Başlangıçta 9 olan Bölge Adliye Mahkemeleri sayısı 15'e çıkartılmış ve göreve başlama tarihi 20 Temmuz 2016 olarak belirlenmiştir.

NAMUS SÖZÜ VERİYORUZ
Bu süreç içinde ne olmuştur ki bu mahkemelerin sayısı 7'ye düşürülmüştür. Adana Bölge Mahkemeleri inşaatı tamamlandı, geçici teslim yapılmak üzere. Ayrıca 2007 yılından bu yana bu mahkeme için çok ciddi kamu kaynakları harcanmıştır. Bu kaynakları kimler çarçur ettiyse, kimler yerinde etkin ve verimli kullanmadıysa Devlet Denetleme Kurulu ile Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla ile her kuruşun takipçisi olacağımıza namus sözü veriyoruz." dedi. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adalet 1 yıl önce

Mahkemelerin sayısının 7 ye düşürüldüğü nerden çıktı? Ayrıca Adana gibi sıcak bir yerde hakim savcıların görev yapması çok zor. Gaziantep daha yaşanabilir bir şehir