Baro başkanları tepki gösterdi! 'OHAL döneminde bile sandıklar taşınmadı'
Doğu ve Güneydoğu'da ilan edilen özel güvenlik bölgeleri ile sokağa çıkma yasağının uygulandığı mahallelerde sandık kurulmaması halinde yüz binlerce seçmen oy kullanamama tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. Ulaşım zorluğu, maddi durum ve güvenlik riski gibi sebeplerle şu ana kadar güvenlik bölgesi ilan edilen 15 vilayette yaklaşık 400 bin seçmen, sağlıklı bir şekilde oy kullanamayacak. Bu durumda, milli iradenin sandığa tam anlamıyla yansıması mümkün değil. İl ve ilçe seçim kurulları tarafından bölgenin birçok yerinde alınan kararlara baro başkanları tepki gösterdi. Bölgedeki baro başkanları, böyle bir karar alınması durumunda seçimin meşruiyetine gölge düşeceğinin altını çizdi. Görüşler özetle şöyle:

Seçim serbestliği ortadan kalkar

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi: “Hükümet yetkilileri, mülki amirler ve adli makamlar seçimlerin dürüstlüğüne gölge düşmemesi için önlem almalı. Türkiye'de oy verme ve oy sayım işlemlerine ilişkin usulün objektif dengeler üzerinde oluşturulmuş adil bir seçim sistemi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Doğu ve Güneydoğu'nun neredeyse tamamını kapsayan çok sayıda köy ve mahallede sandıkların başka merkezlere taşınması ya da birleştirilmesi her şeyden önce vatandaşların hiçbir baskı ve zorlama olmadan oy kullanabilmesini ifade eden ‘seçimlerin serbestliği' ilkesine halel getirir. Seçmenin sandığa ulaşmaması durumunda seçim serbestliğinin ihlali söz konusu olacaktır. Bu seçimlerin sıhhatliğine gölge düşürecektir. Bir iki ilçe ve mahalle ile uygulama sınırlı olsaydı bunu onlamak mümkün olurdu. Ama yüzlerce köy söz konusu olursa bu seçim serbestliğini ortadan kaldıracaktır.”

Sandıkların taşınması sistemli çalışma, yargı buna alet olmamalı

Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi: “Herhangi bir hukuki dayanak yok. Sandıkların taşınması için seçimden önce yasanın değişmesi gerekir. Seçimden önce yapılması gereken değişimlerin olabilmesi için yasanın seçimden 1 yıl önce yapılması gerekiyor. Yasanın değişmesi mümkün olmadığı için mahkeme kararıyla bunu yapmaya çalışıyorlar. Alınan kararlar hukuk dışıdır. Dileriz ki bu itirazlar kabul edilip bu yanlıştan dönülmesi gerekir. YSK, öneriyi kabul etse anayasa mahkemesine bireysel başvuru yapılması gerekir. Bizim kanaatimize göre sandıkların taşınması sistemli bir çalışmadır. Bizim tek temennimiz yargının buna alet olmamasıdır.”

Umarım YSK, demokrasiye katkı sunacak bir karar verir

Van Barosu Başkanı Murat Timur: “Burada sandıkların yerlerinin değiştirilmesi güvenlik sıkıntısının olduğu yönündeki yaklaşımlar hiç gerçekçi yaklaşımlar değil. Türkiye'nin en kötü, en olağanüstü dönemlerinde bile seçimler gayet normal bir şekilde yapıldı. Bu dönem de de böyle farklı yaklaşımlarla, ayak oyunlarıyla bir seçimi oldu-bittiye getirip istediği sonucu almaya çalışmak asla demokratik bir toplumda kabul edilecek yaklaşım değildir. Umarım Türkiye demokrasisine katkı sağlayacak bir karar oradan çıkar. Aksi takdirde adil ve demokratik olmayan bir seçimde halk iradesinin tecelli etmesi de mümkün olmayacaktır. Zaten hem AB hem de AB'nin birçok toplantısında Türkiye'nin seçimlerini izlemesi yönünde talepte bulunduk. YSK, umarım Türkiye'nin demokrasisine katkı sunacak bir karar verir.”

(Kaynak: Zaman)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.