BAROLAR AYAKTA: NE ADALET KALDI, NE DEMOKRASİ!
Çeşitli illerdeki baroların başkanları, söz konusu iddiaların gerçekleşmesi halinde Türkiye’de büyük bir kaos yaşanacağı uyarısında bulundu. Baro yöneticilerinin görüşleri özetle şöyle:

İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan: İzmir Barosu olarak hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı, adil yargılanma hakkı, basın ve ifade özgürlüğünün ülkede tam olarak uygulanmasından yanayız. Basının özgür olmamasını, vatandaşın temel hak ve özgürlüklerinin, bilgi edinme ve ifade özgürlüğünün kısıtlanmasını kabul etmemiz mümkün değil. Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın, MİT TIR’larıyla ilgili haber sebebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hedef haline getirilmesini de kabul edemeyiz. Anayasa’da Cumhurbaşkanı’nın görevleri belirtilmiş durumda.

Bitlis Barosu Başkanı Enis Gül: Demokrasi, özgürlük, eşitlik, adalet ve kalkınma bekliyoruz ama tamamen bunlara aykırı iş ve işlemler yapılıyor. Bu ülkede farklı olarak kimse yaşamayacak mı? Farklı düşünceden insanlar olmayacak mı? İşte bu açıdan hakim, savcı, polis ve gazetecilere yapılacağı iddia edilen bu gözaltının hele hele seçim öncesinde bir kaos oluşturacağını belirtmek istiyorum. Şayet varsa böyle bir planlama ya da girişim hazırlığı bundan derhal vazgeçilmelidir. Zaten kamplaşmış ve kutuplaşmış olan toplum daha çok kutuplaşır. Cumhurbaşkanı’nın bir gazeteciyi tehdit etmesi, gereğinin yapılacağını söylemesi kimseye yaşam hakkı verilmeyeceği anlamına geliyor.

Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan: Böyle bir iddianın haber olarak çıkması bile Türkiye’de demokrasinin geldiği düzeyi gösteriyor. Barolar olarak bu şekilde yapılan baskıların her zaman karşısında duracağız, gerekirse kanuni süreç başlatacağız. Çünkü halkımız gerçeği öğrendiği ölçüde, önümüzdeki süreçte kendisini yönetecek olan, kendisini idare edecek olan, ilgili milletvekili veya belediye başkanı anlamında seçeceği kişileri de bu almış olduğu haberlere göre seçecektir. Kesinlikle algı yönetimine izin verilmemeli. Biz de gerçeklerin ortaya çıkması anlamında destekte bulunacağız.”

Adana Barosu Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık: Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan temel hak ve özgürlükleri insanların rahat bir şekilde kullanması gerekiyor. Ancak bırakın temel hak ve özgürlüklerin kullanılmasını, Anayasa’nın askıya alındığı bir süreci yaşıyoruz. Temel hak ve özgürlükler artık alabildiğine daraltılmış halde. Yargı tamamen siyasi iktidarın emrine girmiş, onların gösterdiği doğrultuda hareket ediyor. Yargı bir nevi iktidarın talimatlarını yerine getiren bir kurum haline dönüşmüş. Kuvvetler ayrılığı yerine, kuvvetler birliği esas olmuş ve burada yürütme belirleyici rol oynuyor. Bugün Türkiye’de hiç kimsenin hukuk güvenliğinden bahsedilemez.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.