Danıştay davası 10 yıl sonra yine başladığı yerde
Yargıtay’ın, 2007’de Ümraniye’de bir gecekonduda bulunan 27 el bombasıyla başlayan Ergenekon davasını tarihi bir kararla bozmasından sonra, Cumhuriyet tarihine en kanlı saldırı olarak geçen Danıştay davası da sil baştan görülecek. İstanbul mahkemesi, Danıştay 2. Daire üyesi Mustafa Yücel Özbilgin’in ölümü, diğer üyelerin yaralanmasıyla sonuçlanan davayı Ergenekon dosyasından ayırarak, suç yeri olan Ankara mahkemesine gönderecek. 

17 Mayıs 2006’da Danıştay 2. Daire üyeleri müzakere halindeyken İstanbul Barosu kayıtlı avukat Alparslan Arslan tarafından Cumhuriyet tarihindeki yargı mensuplarına yönelik en kanlı saldırı düzenlendi. Saldırı sonucu 2. Daire üyesi Mustafa Yücel Özbilgin hayatını kaybederken, sonra Danıştay Başkanı da olan 2. Daire Başkanı Mustafa Birden ile üyeler Ayla Gönenç, Ayfer Özdemir ve tetkik hakimi Ahmet Çobanoğlu saldırıdan yaralı kurtuldu. Glock marka tabancalarla yakalanan Arslan, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Arslan’ın da aralarında bulunduğu 9 sanık hakkında dava açtı. Dava, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, 13 Şubat 2008’de ilk kararını verdi. Arslan, Birden’i tasarlayarak öldürmek ve anayasayı ihlal suçlarından iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildi. Arslan’a yardım ettiği iddia edilen diğer sanıklar da değişen oranlarda hapis cezalarına mahkum edildi. Bu kapsamda Arslan’ın öldürme eylemine iştirak ettiği öne sürülen Osman Yıldırım da 39 yıl 2 ay hapis cezası aldı.

‘Cinayete yardım ettiler’
Karar, Yargıtay 9. Ceza Dairesi heyeti tarafından, İstanbul’da görülen Ergenekon Davasıyla Danıştay cinayeti arasında bağlantı olabileceği iddiasıyla bozuldu. Bunun üzerine Ankara mahkemesi, İstanbul mahkemesinden gönderilen olumlu görüşle birlikte dosyayı Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Danıştay cinayetinden mahkumiyet alan Yıldırım’ın, Ergenekon davasının gizli tanığı olduğu ortaya çıktı. Yıldırım, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi kararıyla, Danıştay cinayetinde Arslan’ın öldürme eylemine iştirak, anayasayı ihlal ve Cumhuriyet gazetesine bomba atılması eylemlerinden beraat ettirilirken, sadece örgüt üyesi olmak suçundan cezalandırıldı. Ergenekon davasının temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16. Ceza Dairesi ise Yıldırım’la birlikte Danıştay cinayeti davasının sanıkları arasında yer alan Erhan Timuroğlu ve İsmail Sağır’ın beraat kararlarını önceki gün bozdu. Bozma kararında, örgüt olsa da olmasa da bu sanıkların Arslan’ın öldürmeye teşebbüs eylemine yardım eden sıfatıyla katıldıklarının anlaşıldığı vurgulandı. 

Dosya Ankara’ya gelecek
Bozma kararında, ayrıca Ergenekon davasıyla Danıştay cinayeti arasında hukuki ve fiili bir bağlantının hukuki varlığının da tespit edilemediği, dolayısıyla dosyanın ana dava dosyasından ayrı görülmesi gerektiğine işaret edildi. Dosyanın gönderileceği İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay’ın bozma kararına uyarsa Danıştay cinayeti davası eylemden 10 yıl sonra yine ilk kararın verildiği suç yeri olan Ankara’ya gönderilecek. Arslan ve diğer sanıklar Ankara’da yeniden yargılanacak. 

2006’dan beri tutuklu
Arslan’la ilgili yargılama süratli bir şekilde sonuçlandırılmazsa, 2006 yılından bu yana tutuklu olan cinayet zanlısının tahliyesinin gündeme gelebileceği kaydedildi. Arslan’ın avukatı Ahmet Doğan, müvekkilinin 5 yıl süren tutukluğu nedeniyle tahliyesine karar verildiğini, ancak cezaevindeyken koğuş yakma, duruşmalarda hakim ve savcılara hakaret, duruşma düzenini bozmak gibi suçlardan kesinleşen hapis cezalarının infazı nedeniyle tahliyenin gerçekleşmediğini söyledi. Arslan’ın cezaevinde tutuklu olarak geçirdiği sürelerin hem kesinleşen mahkumiyet kararlarından hem de Ergenekon davası kapsamında tutuklu kaldığı sürelerden düşürülerek mahsubunun yapıldığını ve böylece Ergenekon davasında cezaevinde kalması gereken 5 yıllık sürenin azalmasından dolayı yeniden tutuklandığını belirten Doğan, “Yargıtay’ın bozma kararıyla dosya olay ve suç yeri olan Ankara’ya gönderilecek. Yargılamalar süratli bir şekilde olmazsa Arslan’ın tahliyesi de gündeme gelebilir” dedi. 

‘Osman’ım Bulgaristan’da çıktı
Danıştay cinayetinde Alparslan Arslan’a yardım ettiği iddiasıyla cezalandırılmışken, Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi kararıyla beraatine karar verilip tahliye edilen ve Ergenekon savcıları ve polislerin, “Osmanım” diye hitap ettiği sanık ve gizli tanık yapılan Osman Yıldırım’ın da Bulgaristan’da olduğu ortaya çıktı. “@vuralergul” rumuzlu Twitter kullanıcısı, “İşte Ergenekon kumpasında gizli tanık dokuz, Osman Yıldırım’ın, nam-ı diğer savcının ‘Osmanım’ın kaçtığı Bulgaristan’daki son fotoğrafı” ifadeleriyle Yıldırım’ın bir fotoğrafını da paylaştı.

Savcı-hâkimler hakkındaki soruşturmalar devam ediyor
Yargıtay, Ergenekon kararını soruşturma ve kovuşturmadaki sayısız usule aykırılıklar nedeniyle bozarken, bu aykırılıklara imza atan hâkim, savcı ve adli kolluk görevlileri hakkında “şikâyet” yolunu, yeni yargılamayı yapacak İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne bıraktı. Mahkeme, yeniden yargılamada sanıkların beraatine karar verirse, usule aykırılıklar nedeniyle zarar gören sanıklara da kararın kesinleşmesiyle birlikte tazminat yolu açılacak. Ergenekon davası sanıklarından avukat Serdar Öztürk, “İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava yeniden görülecek. Beraat kararı verilirse, bu kararın kesinleşmesi gerekecek. Ondan sonra tazminat davaları gündeme gelecek” dedi. Öztürk, Yargıtay kararı uyarınca usule aykırı işlemlere imza atan yargı ve adli kolluk görevlileriyle ilgili soruşturmalar konusunda da, “Hâkim, savcılar hakkında HSYK’da, polisler hakkında da Ankara, İzmir ve İstanbul savcılıklarında soruşturmalar yürütülüyor. 2010 HSYK’sı Ergenekon davasına bakan hâkim ve savcılar hakkındaki şikâyetleri işleme koymamıştı. Biz bu işleme koymama kararlarına itiraz ettik. Bu HSYK dönemine kaldı. Genel Kurul’a itiraz ettik. Zekeriya Öz, Metin Özçelik ve diğer savcı ve hâkimlerle ilgili dosyalar HSYK Genel Kurulu’nda. Hâkim, savcı, polisler, Yargıtay üyeleri dahil örgüt kapsamında soruşturuluyor” diye konuştu. Haber: Türker Karapınar - Milliyet
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.