Danıştay'ın iptali ne zaman yürürlüğe girer?
Adli kolluk yönetmeliği 21 Aralıkta değiştirilmişti. Yapılan düzenlemede, alt düzeydeki polislerin amirlerden habersiz hareket etmemesi ve savcının başsavcıya bilgi vermesine yönelik tedbirler alınmıştı

Bugün ayın 27'si... Medyada her alan haberlere göre Danıştay, başvuruyu 6 gün içinde sonuçlandırmış ve yönetmelik değişikliğinin yürürlüğünü durdurmuş görünmektedir.

Ancak idari yargıda, Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararı alması ve iptal etmesi hemen yürürlüğe girmemektedir.

2577 sayılı Kanunun 28. maddesinin birinci fıkrası şu şekildedir:

"Madde 28 - Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez."

Madde metninden görüleceği üzere, kamu kurumları, iptal ve yürütmeyi durdurma kararlarını 1 aya geciktirebilmektedir.

Dolaysıyla Danıştay, kararını bugün almış olsa ve karar en erken 30 Aralık Pazartesi günü İçişleri Bakanlığına bildirilse dahi 21 Aralıkta yapılan yönetmelik değişikliği 30 Ocak 2014 tarihine kadar yürürlükte olacaktır.

Ayrıca, idare bu süre içinde yani 30 Ocak'a kadar da yeni bir değişiklik yapabilir.

>> Danıştay, Adli Kolluk Yönetmeliği’nin Yürütmesini Durdurdu

>> Adli Kolluk Yönetmeliğinde değişiklikmemurlar.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.