Dink ailesinden, Ergenekon sanıklarının aklanmasına itiraz
Hrant Dink cinayetine ilişkin soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı. Dink ailesinin avukatları, Ergenekon sanıkları Veli Küçük, Kemal Kerinçsiz ve Oktay Yıldırım ile eski İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör ve MİT'çi Özel Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu 24 isim hakkında verilen takipsizlik kararına itiraz etti.
Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin geçtiğimiz günlerde, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kökçü tarafından kamu görevlileri hakkında iddianame düzenlenmişti. Ergenekon sanıklarının da aralarında olduğu isimler hakkında ise takipsizlik kararı verilmişti. Dink ailesinin avukatı Hakan Bakırcıoğlu, 24 kişi hakkında kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin kararın kaldırılarak bu kişiler hakkında iddianame düzenlenmesini talep etti. Dilekçede, Dink'in yazıları sebebiyle hedef haline getirildiği, bu gelişmeleri takiben tek tip dilekçelerle birtakım kişilerin hakkında suç duyurusunda bulundukları ve bu kapsamda ‘Türklüğe hakaret' suçlamasıyla davalar açıldığı kaydedildi. Bu dönemde belli gruplar tarafından Dink'e yönelik tehdit içerikli eylem ve gösteriler yapıldığı belirtildi.

‘KÜÇÜK VE KERİNÇSİZ ÖRGÜT YÖNETİCİSİ'

Veli Küçük ve Kerinçsiz'in Dink hakkında açılan davalara katıldığı anlatılarak, “Dink cinayeti için zemin yaratan Veli Küçük, Kemal Kerinçsiz ve Oktay Yıldırım hakkında etkili soruşturma yapılmamıştır. Dink cinayetini organize ve icra eden örgüte yönelik soruşturma tamamlanmadan da Veli Küçük, Kemal Kerinçsiz ve Oktay Yıldırım hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmesi hatalı ve hukuka aykırıdır.” denildi. Kerinçsiz, Küçük ve Sevgi Erenerol'un başını çektiği bir grubun Dink'in yargılandığı davaya katılan sıfatı ile dahil olduğu ve adliye önünde eylem yaptıkları, hatta Dink'in duruşma salonuna girerken de saldırıya uğradığı anlatıldı. Dilekçede, Veli Küçük ve Kemal Kerinçsiz'in Dink cinayetini işleyen örgütün yöneticisi oldukları yönünde bilgilere ulaşılmasının mümkün olduğu vurgulandı.

‘VALİ YARDIMCISI, DİNK'İ TEHDİT ETTİ'

İtiraz dilekçesinde Hrant Dink'i İstanbul Valiliği'ne çağırıp tehdit ettikleri iddia edilen Vali Yardımcısı Ergun Güngör ve MİT mensubu Özel Yılmaz hakkında zamanaşımı gerekçesi ile verilen takipsizlik kararının da hukuka aykırı ve hatalı olduğu vurgulandı. Bu iki isim hakkında ‘kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi' suçlamasıyla iddianame düzenlenmesinin gerekli olduğu vurgulandı. İtiraz dilekçesinde cinayetin işlendiği dönemde İstanbul terör şube müdürü olan Selim Kutkan'ın da sorumlu olduğu anlatıldı. Hrant Dink ailesinin itirazlarını sulh ceza hakimliği karara bağlayacak.

Zaman
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.