ESM4 OLM4K MI GEREKİYOR?
Cinsel suç dedim ama öncelikle Özgecan'ı anmadan 26.01.2015 de...

Erasmus öğrenci değişim programı kapsamında geçtiğimiz ağustosta İstanbul'a gelen Polonyalı öğrenci Maria N., internet üzerinden kiralık oda arayışına girip tanıştığı 3 gencin tecavüzüne uğradığını söylediğini ANMADAN 

03.01.2015 de 

Kayınpederinin tecavüzüne uğradığını söyleyen Antalyalı kadını ANMADAN

14 Yaşındaki kız çocuğunun dedesi yaşında adam tarafından TECAVÜZÜNÜ ANMADAN olmaz.

ve daha niceleri de satırarası haber olarak geçip gitti ekranımızdan. 

Bülent Arınçın da dediği gibi 3gün konuşulur ardından unutulur. Toplumun ortak aklına adeta savaş açan bir küçük azınlık,birkaç sivil toplum örgütü bir de sen ben kalırız hatırlayan. 

Sayımız öyle milyon değildir, adliyede bir dosyadan ibarettir. 

Ne çabuk unuttuk HÜSEYİN ÜZMEZİ değil mi?

Twitter ve sosyal medya klanlarının üyesi olarak oysa ne çok sevinmiştik öldüğüne. Hatta bir de Adli Tıp kurumunun verdiği rapor vardı ki;hem bir kadın hem de bir avukat olarak ASIL TECAVÜZÜN TOPLUM AHLAKINA VE BİLİME YAPILDIĞINA AND İÇEBİLİRİM.ÇÜNKÜ NİCELERİ İÇİN EMSAL KARAR TEŞKİL EDECEKTİ AZ DAHA ...

Benim serzenişlerim uzun , ancak kısaca cinsel suçları neyin suç, neyin suç olmadığını da bilmek gerekir. Bilmek gerekir ki bu eylemleri cezalandırmak için bilinciniz artsın.

Her eylem suç değildir. Her suç da eylem sergileyerek işlenmez. Eylemsiz kalarak,yer temin ederek,yardım ve yataklık ederek de bu suçu işleyebilirsiniz. Mesela KASTEN ADAM ÖLDÜRME SUÇUNU HİÇBİRŞEY YAPMADAN İŞLEYEBİLİRSİNİZ. 

Nasıl mı ? Mesela astım hastası olduğunu bildiğin birine KASTEN BİLEREK VE İSTEYEREK astım krizi anında ilacını vermeyerek sadece izleyerek ölümüne sebebiyet verebilirsiniz. Böylece doğrudan eğip bükmeden KISACA KATİL OLURSUNUZ. 

KONUMUZ CİNSEL SUÇLAR OLDUĞUNA GÖRE KANUN BU KONUDA NE DEMİŞ ONA BİR GÖZ ATALIM ;

***tabi yasalar paket paket geldiği için benim de kaçırdığıım bir husus varsa da düzeltmenizi ayrıca rica ederim.

CİNSEL SUÇ 

BASİT VE NİTELİKLİ CİNSEL SALDIRI OLARAK İKİYE AYRILIR.

TACİZ DE BU BAŞLIKTADIR ANCAK KONUMUZ TECAVÜZ OLDUĞUNDAN BU KISMINI KISACA YAZACAGIM.

Cinsel Saldırı suçu kanunen hem vücut hem de cinsel dokunulmazlığını koruma altına almıştır.Madde şöyle demektedir:

ALTINCI BÖLÜM:CİNSEL DOKUNULMAZLIĞA KARŞI SUÇLAR

Madde 102 - (1) Cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlâl eden kişi, mağdurun şikâyeti üzerine, iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Fiilin vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle işlenmesi durumunda, yedi yıldan oniki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Bu fiilin eşe karşı işlenmesi hâlinde, soruşturma ve kovuşturmanın yapılması mağdurun şikâyetine bağlıdır.

(3) Suçun;

a) Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı,

b) Kamu görevinin veya hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle,

c) Üçüncü derece dahil kan veya kayın hısımlığı ilişkisi içinde bulunan bir kişiye karşı,

d) Silâhla veya birden fazla kişi tarafından birlikte,

İşlenmesi hâlinde, yukarıdaki fıkralara göre verilen cezalar yarı oranında artırılır.

(4) Suçun işlenmesi sırasında mağdurun direncinin kırılmasını sağlayacak ölçünün ötesinde cebir kullanılması durumunda kişi ayrıca kasten yaralama suçundan dolayı cezalandırılır.

(5) Suçun sonucunda mağdurun beden veya ruh sağlığının bozulması hâlinde, on yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur.

(6) Suç sonucu mağdurun bitkisel hayata girmesi veya ölümü hâlinde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmolunur

BUNA GÖRE BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR ŞUNLARDIR:

1. CİNSEL SALDIRI DİYEBİLMEK İÇİN VÜCUT BÜTÜNLÜĞNE KARŞI İŞLENMİŞ OLMASI GEREKİR. YANİ TEMAS ARANIR Temas yoksa, tacizden şikayetçi olabiliriz. Laf atmak basit cinsel taciz, Dokunarak eylem ise cinsel saldırıdır. 

2.Cinsel saldırının faili de mağduru da cinsiyet gözetmeksizin belirlenir. Yani aynı cinsten,aynı cinsel tercihten olmanız gerekmez. Lgbt de olsanız, Heteroseksüel de olsanız cinsel saldırı suçunun faili ya da mağduru olabilirsiniz. Zira sizin seksüel yaşantınızla ilgilenilmez. 

3.Cinsel saldırı suçunda KAST ÖNEM ARZEDER. Yani saldırgan cinsel arzu ve isteklerini tatmin için böyle birşey yapmış olmalıdır. Her eylem cinsel saldırı olamaz. Olsaydı zaten sanırım sokakta kimse kalmaz herkes cezaevini boylardı. 

4. Bu suç türünde mağdurun rızası olmamalıdır. Rıza varsa suç YOKTUR. Taraflar cinsel fantezilerini yaşarken rızaları olduğundan naparsanız yapın suç oluşmaz. 

5.Basit Nitelikte sadece temas diyelim bu durumda SUÇ ŞİKAYETE TABİDİR VE 6 AYLIK ŞİKAYET SÜRESİNE BAĞLI OLARAK 

ANCAAAAAAAAAKKKK

NİTELİKLİ CİNSEL SALDIRI YANİ TECAVÜZ BU ANLATTIKLARIMIZDAN ÇOK ÖTEDE ŞİKAYETE BAĞLI OLMAYAN, BIRAKINIZ ULUSAL YASALARI ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERLE GARANTİ ALTINA ALINMIŞ PEK ÇOK HAK İLE GÖBEKTEN BAĞLI ŞEKİLDE GÜVENCEYE ALINMIŞ vücut dokunulmazlığı,yaşam hakkı, vs vs ile de irtibatlıdır. 

Asıl temel kriter, vücuda diger tarafın rızası olmaksızın cinsel arzuları gidermek maksadıyla ORGAN YA DA CİSİM SOKMAKTIR. 

ORGAN DEMİŞKEN ;sadece penisiniz değildiR.

Parmak,vibratör ve gibi hertürlü cisim bu kapsama alınmıştır. Bu nedenle kanun sair cisim dediği için ne olduğuyla ilgilenmeyiz. Aslolan vücuda bir organ ya da sair cisim sokulması ve mağdurun bu eyleme izin vermemesidir.Evli de olsanız eşinizin rızasını aramakla yükümlüsünüz!!!!!! 

Basit cinsel saldırıdan farklı olarak cinsel dürtüyü tatmin amacı var mı yok mu aranmaz. ÖNEMLİ OLAN ARTIK VUCUDUN DOKUNULMAZLIĞININ İHLALİDİR. 

TECAVUZ=NİTELİKLİ CİNSEL SALDIRI SUÇUNUN NİTELİKLİ YANİ AĞIRLAŞTIRICI HALLERİ DE YUKARIDA BELİRTTİĞİM MADDENİN 3.FIKRASINDAN İTİBAREN İŞLEMEYE BAŞLAR VE FAİLLER DAHA AĞIR CEZALARLA YARGILANIR VE MAHKUM OLURLAR. 

KISA OLSUN DEDİM AMA NE MÜMKÜN......................................................

ÖZGECANIN KATİLLERİ MÜEBBET İLE YARGILANACAKLAR....

NE İLK NE DE SON OLACAK ÖZGECAN BİLİYORUZ,

ÖLDÜRÜLDÜĞÜMÜZE GÖZYAŞI DÖKEREK ACI PAYLAŞMAK İÇİN ESM4 OLM4K MI GEREKİR Kİ ESMYAYA İNSAN OLARAK ÜZÜLMEYENİMİZ YOK AMA ÖZGECANA VAR... YA DA OLMADI YOKSA YOKSA  BİR KABATAŞ BACISI MI BİLEMİYORUM..


KADIN OLARAK YAŞAMIYORUZ, HAYATTA KALMAYA ÇALIŞIYORUZ. 

(Kaynak: Av. Sibel Sevinç Deveci'nin papiroom.com/DeveciHukuk sayfasından alıntıdır)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.