EVRENSEL HUKUK FORUMU SONUÇ BİLDİRGESİ
Katılımcıların ortak iradesi ile hazırlanan bildirge kamuoyu ile paylaşıldı.

İşte Türkiye Evrensel Hukukun Neresinde? Konulu Evrensel Hukuk Forumu Sonuç Bildirgesi.

TÜRKİYE EVRENSEL HUKUKUN NERESİNDE?

BİLDİRGE


Demokraside Birlik Vakfı / Evrensel Hukuk Forumu / Helsinki Yurttaşlar Derneği/ İnsan Hakları Gündemi Derneği / Özgür Hukuk Platformu

GİRİŞ

Türkiye adım adım evrensel hukukun dayanaklarından uzaklaşmaktadır. Bu doğrultuda;

erkler ayrılığı ilkesine uyulmadığı, yargı bağımsızlığı örselendiği için temel hak ve özgürlükler tehlikeye düşmüş bulunmaktadır.

Bu açmazdan kurtulmak için her şeyden önce toplumumuzda yüksek adalet ve ahlak değerlerine ilişkin bilinç gelişmeli ve buna herkes uymalı, katkı sunmalı; eğitim ve öğretimde felsefe, sosyoloji, tarih, psikoloji gibi sosyal bilimlere ağırlık verilmelidir.

Bu bağlamda, yukarıda adı geçen kurumların ortak çalışması ile düzenlenen Evrensel Hukuk Forumu katılımcıları olarak aşağıdaki öneriler dile getirilmiştir:

1.    Evrensel hukukun en temel iki ilkesi erkler ayrılığı ve devlet otoritesine karşı bireylerin hak ve hürriyetleri korunmalıdır.
2.    Yargının bağımsızlığının ve tarafsızlığının sağlanması için siyasal yorumlardan ve müdahalelerden kaçınılmalı, yargılamada iddia, savunma ve karar üçlüsü arasındaki duyarlı dengeye uyulmalıdır.
3.    Ülkemizde erkler ayrılığı ilkesinden erkler birliğine doğru eğilimin ve otoriterleşme yöneliminin engellenmesi için erkler arası denge ve denetim sistemi özenle korunmalıdır.
4.    Demokraside çoğunluğun haklılığı, ancak ve ancak evrensel hukukun ilkelerine uyulduğu takdirde geçerlidir.
5.    Değerleri çürütmemek kaygısıyla yargının önüne gelen davalarda daha duyarlı olunmalı, hukuka aykırı girişimlerden kaçınılmalı ve yargılama kargaşasına yol açılmamalıdır.
6.    Evrensel hukuk normları dışlanarak, kişisel ve politik kaygılarla, yasal düzenlemeler yapılması yargıya olan güveni sarsmakta ve hukuki istikrarı bozmaktadır.

İnsanlığın ortak miras ve kültürünün yansıması olan yukarıdaki tespit ve öneriler,  katılımcıların oy birliği ile kamuoyunun bilgisine sunulur.

>> Yargıya iktidar baskısı var, artık suçluların üzerine gidilemez

>> Hukukçulardan operasyonlara tepki: Hukukla oyun oynanıyor

Hukuki Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yargıç 3 yıl önce

hukukun bağımsızlığı adına ümit verici bir çalışma. katılımcıları tebrik ederim.