Firari PKK'lı Kandil'de
Bingöl’de cezaevinden firar ettikten kısa süre sonra yakalanan 17 PKK’lıdan biri konuştu. Yakalanamayan Ekrem Taş’ın kendilerine “Yardım gelecek” demesi üzerine gece ormanda uyuduklarını belirtti. Sabah uyandıklarında Taş’ı görmediklerini söyledi. Taş’ın Kandil’e kaçtığı iddia edildi.

Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi’nde geçtiğimiz hafta yaşanan firarın, yakalanamayan PKK’lı Ekrem Taş tarafından organize edildiği öğrenildi. 80 metrelik tünel kazarak firar ettikten sonra kısa sürede yakalanan 17 PKK’lı, örgüt kararı alarak ifade vermek istemedi. Fakat hükümlülerden biri ilginç birkaç bilgi paylaştı.

YANIMIZDA DEĞİLDİ

Adı gizli tutulan ve 80 metrelik tüneli kazarken cezaevi içinden yardım almadıklarını iddia eden mahkum, “Tüneli kazmamız bir yıl sürdü. Firar organizasyonunu Ekrem Taş yaptı” dedi. Aynı mahkum firar sonrası yaşadıklarını şöyle anlattı: “Kaçınca Karacehennem Ormanı’na gittik. Ekrem komutan ‘Bize yardım gelecek buradan güvenli bir bölgeye götürüleceğiz’ dedi. Çok yorgun olduğumuz için gece saatlerinde uyuduk. Ekrem Taş gece bizimle beraberdi. Sabaha karşı uyandığımızda yanımızda olmadığını gördük. Nereye gittiği hakkında bir bilgimiz yok.” Bingöllü Ekrem Taş’ın bölgeyi çok iyi bildiği için kaçmayı başardığı anlaşıldı. Taş’ın bölgedeki teröristlerin yardımı ile Kandil’e gittiği tahmin ediliyor.

KANDİL'DEN TERÖRİST SEVKİ

Ek­rem Ta­ş’­ın fi­rar­dan son­ra or­man­lık ala­na bı­ra­kı­lan tel­siz­le ör­güt yö­ne­ti­miy­le te­mas kur­du­ğu öne sü­rül­dü. Bu gö­rüş­me­den son­ra Kan­di­l’­den fi­rar eden mah­kum­la­rın nak­li ve yar­dım için böl­ge­ye si­lah­lı te­rö­rist­ler sevk edil­di.

Ce­za­evin­den fi­rar eden ar­ka­daş­la­rı­nın ya­nı­na gi­den PKK’­lı te­rö­rist­ler or­ma­nı ku­şa­tan Jan­dar­ma Özel Ha­re­kat (JÖH) ile Özel Ha­re­kat po­lis­le­ri­ni gö­rün­ce pla­nı ger­çek­leş­ti­re­me­di. Er­te­si sa­bah dü­zen­le­nen bas­kın­da 18 mah­kum­dan 17’si si­lah­sız hal­de kıs­kıv­rak ya­ka­lan­dı.

Dağ bağlantısı telsiz kaydında Firardan sonra bölgedeki teröristlerin Kandil’e verdiği, “Arkadaşları almaya gidiyoruz” şeklindeki telsiz konuşması kayda girdi. Jandarma, gece yapılan telsiz görüşmelerinden firar eden mahkumların Karacehennem Ormanları’nda saklandığını tespit etti.

Operasyonu Jandarma Genel Komutanlığı’ndan Bingöl’e gönderilen harekat başkanı tümgeneral bizzat yönetti. İnsanlı gözetleme uçağı ile İHA’lar telsiz kestirmelerinin olduğu bölgede mahkumlardan görüntü alınca düğmeye basıldı.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.