Güney, Yargıdan Kaçırılıyor İddiası

İhsan DEMİR - GAZETEPORT

İSTANBUL / Ergenekon'un tutuklu sanıklarından Kemal Kerinçsiz ve Veli Küçük'ün "neden bu kişi hakkında yakalama kararı istenmediği" sorusunun, mahkeme tarafından soruşturmayı yürüten Özel Yetkili savcılara sorulması üzerine Özel Yetkili savcılık 13. Ağır Ceza Mahkemesine şu yanıtı gönderdi. "...Yapılan soruşturmada Tuncay Güney'in 2001 yılından sonra da örgüt ile ilişkisini devam ettirdiğine dair delil bulunamamış, ayrıca 2001 yılındaki anlatımlarından dolayı örgüt hakkında bilgi verdiği, bu şekli ile hakkında pişmanlık ya da kanuni indirimlerinin uygulanma ihtimali bulunduğu değerlendirildiğinden hakkında yakalama kararı istenilmesi düşünülmemiştir" denildi.

ÖRGÜTÜN ADINI KOYAN İFADE
Resmi evrakta sahtecilik suçlaması ile 2001 yılında Asayiş Şubesi tarafıdan gözaltına alındıktan sonra İstanbul Organize Suçlar şubesi tarafından sorgulanan Tuncay Güney'in bu ifadeleri 2008 yılında Ergenekon soruşturmasını yürüten Zekeriya Öz tarafından İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile yapılan yazışmalar sonunda Ümraniye'de bir gecekonduda ele geçen el bombaları ile birleştirilerek, örgütün adı konulmuştu.

Kovuşturma sürecinde adı sıkça gündeme gelen Tuncay Güney'in sanık mı yoksa tanık mı olduğu tartışma konusu olmuştu. 2001 yılında resmi evrakta sahtecilik iddiası ile gözaltına alındığı İstanbul Organize Suçlar Şubesinde verdiği mülakat ile 2008 yılında başlatılan Ergenekon soruşturasını genişleten Tuncay Güney'in ortaya attığı iddialar mahkeme salonunda tartışma konusu oldu. Tuncay Güney'in bu davada yeri ve konumu 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılara sorulmuştu. Savcılar ise gönderdikleri yanıtta, Ergenekon soruşturma sürecinde Tuncay Güney'in de şüpheli olduğu ve hakkında halen soruşturma sürdürüldüğü, belirtilmişti.

VURAL ERGÜL AVUKAT
Ergenekon sanıklarından Vedat Yenerer ve Sevgi Erenerol'un avukatı Vural Ergül; Ergenekon şüphelisi Tuncay Güney hakkında yakalama kararı çıkartılmayışını yargıdan adam kaçırmak olarak değerlendirdi. Vural Ergül Gazeteport'a yaptığı değerlendirmede "Tuncay Güney hakkındaki soruşturma 1. Ergenekon davası açıldığı zaman dosyası ayrılarak 2. soruşturmaya dahil edildi. 2. Ergenekon davası açılınca buradan da ayrılarak 3. Ergenekon davasına dahil edildi. Bu dava da açılınca dosyası yine tefrik edilerek, kamuoyunda "Islak imza" davası olarak bilinen, İrtica ile Mücadele Eylem Planı soruşturma dosyasına dahil edildi. Ancak bu soruşturmanın davası da açılınca buradan da tefrik edildi. Savcılık her defasında Tuncay Güney dosyasını tefrik ederek şüpheliyi koruyor. Mahkemeden kaçırıyor. Eğer savcılık dosyayı mahkemeye gönderse mahkeme şahıs hakkında yakalama kararı çıkartacak. Şahıs da eninde sonunda yakalanıp Türkiye'ye getirilecek. Mahkemeye çıkartılacak. Sanık veya tanık olarak. İddiaları sorgulanacak. Savcılık da şahsın burada mahkemeye çıkmasını istemiyor."

ALİ RIZA DİZDAR AVUKAT
Ergenekon sanıklarından Levent Ersöz'ün avukatı Ali Dıza Dizdar; "Şüpheli veya sanık açık beyanda bulunmadan savcılık şüphelinin etkin pişmanlık ya da kanuni indirimlerden faydalanabileceği kanaatiyle yakalama çıkartılmadığını belirtemez. Yeni CMK'da tanıklar hakkında bile zorla getirme kararı verilebilirken bu şahsın ortaya attığı onca ithama rağmen mahkemeye bu şekilde getirilmeyişi kanaatimce bu kişinin mahkemeden kaçırılarak delil saklanmasıdır.

Bu şahsın şüpheli olduğu açıklanmasına ve ortaya attığı ithamlarla onca insanı suçlamasına rağmen en azından mahkemede yüzleştirilme yolunun bu şekilde kapatılmaya çalışılması olarak değerlendirilebilecek bu olay yargılamaya şüphe düşürür. Şahsın 2001 yılında polise verdiği mülakattaki iddiaları hakkında o dönem savcılık takipsizlik kararı vermiş. Daha sonra yine aynı iddialarla ilgili olarak savcılık bir iddianame düzenlemiş. Ancak şahıs savcı huzurunda hiç ifade vermemiş. Bu şekilde şahsın mahkemede iddialarıyla ilgili yüzleşme yolu da kapatılmaya çalışılıyor. Savcının peşinen böyle bir karar vermesi yersizdir"

NAZMİ ŞARVAN ANKARA ESKİ CUMHURİYET BAŞSAVCISI
Bu olaya iki noktadan bakmak lazım. Yakalama çıksaydı ne olurdu? Hukukun bu davada baştan sonra çiğnendiği kanaatindeyim. Çok daha vahim hatalar yapıldı. Bu da bunlardan biridir. Üstünde bile durmaya gerek yok. Daha fazla konuşursam bu defa da hakkımda yargıyı etkilemekten dava açılır. Bu devirde dava açmak da, kapatmak da bir o kadar kolay.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.