Haşim Kılıç'ın açıklamalarına tepkiler
İşte o tepkilerden bazıları:

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop:
Yakışıksız ve sığ değerlendirmeler. Bu işler cübbeyle olmaz, cübbesini çıkartsın siyasete girsin.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş:
Anayasa Mahkemesi Başkanı söylemesi gerekeni söylemiştir. Asıl sıkıntılı söylemler Başbakan'ın AYM Başkanı ve üyelerine karşı kullandığı söylemlerdir.

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu:  Haşim Kılıç muhalefete ders verdi sezonu açıldı...

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk: Anayasa Mahkemesi Başkanının konuşmasını dinleyin.Türkiye'nin hukuk devleti olup olmadığını, Türkiye'de hukuk güvenliği olup olmadığını görün. Anayasa Mah. Başkanının konuşmasını izliyorum. Başbakan'ın,konuşmadan çok rahatsız olduğu her halinden belli oluyor. Bakalım Anayasa Mahkemesi Başkanının sert konuşmasına,bakalım Başbakan ne diyecek? merakla bekliyorum. Sayın Başbakan'a soru; Anayasa Mahkemesinin konuşması,milli midir? Açık seçik Belli besbellidir ki AYM Başkanı Sayın Haşim Kılıç'ın konuşmasının hedefinde  Başbakan vardır.

>> Bozdağ'dan Haşim Kılıç'a sert tepki

CHP'li Melda Onur: Haşim Kılıç resmen fırça atıyor... Haşim Kılıç yani yargıyla zırt pırt oynamayın mı demek istedi

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel:  Kalem Kılıç'tan keskindir cümlesini ters kepçe yaptı, kafasına geçirdi... Hukuku hiçe sayanlara ders olacak bir konuşma. Türkiye yüreklensin

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar: Haşim Kılıç Abüllatif Şenerleşti, artık o da tarihin çöplüğündedir. Haşim Kılıç'ın açıklamaları Başbakanın cumhurbaşkanı olmasını daha zorunlu hale getirmiştir. Çankaya seçimi yeni istiklal mücadelesinin en önemli evresidir

Adalet Bakanı Danışmanı Adnan Boynukara: Eleştirilere 'sığ' demek yerine, keşke bahsettikleri kararın nasıl alındığını da açıkça ifade edebilseler...! Birisi; kanunla HSYK başkanına verilen yetkiler ile tüzükle Anayasa Mahkemesi başkanına verilen yetkileri karşılaştırmayı düşünür mü? Ülkenin seçilmiş başbakanının cevap verme şansının olmadığı yerde söylenen 'lafları' kahkaha atarak destekleyen yargı mensupları kim acaba? Kafayı kurcalayan soru; başkan bu konuşmayı tek başına mı, AYM üyeleriyle birlikte mi veya üyelerin dışında birleriyle birlikte mi yazdı?

>> Haşim Kılıç: Yargıya olan güven ağır yara aldı

Yeni Şafak'ın Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi CNN Türk yayınında özetle şunları söyledi:  "Sayın Başbakan'ın bu sözlerin altında kalmaz, gerekli cevabı hak ettiği tonda verir. Sayın Başbakan mahkemeye eleştirilerini bir siyasi olarak dile getiriyor. Ama Sayın Kılıç bir mahkeme başkanı. mahkemeler kararlarıyla konuşur. Biliyorsunuz, salı günleri TBMM'de partilerin grup toplantıları olur. Bugün adeta Anayasa Mahkemesi'nin grup toplantısı vardı ve Haşim Kılıç grupta konuştu. 'Gömlek değiştirmek'ten söz etti. Gömlek değişikliğini Sayın Başbakan AK Parti'yi muhafazakâr demokrasi çizgisine oturtmak için kullanmıştı. 'Mili Görüş gömleğini çıkardık' demişti. Şimdi hiç gündemde değilken gömlek değiştirmekten söz etmesi, günün ve şartların gereğiyle gömlek değiştiren bir karakter olamayız demesi, yakışık almadı. Ne alakası var? O salonda herkes Sayın Başbakan'ın 'Milli görüş gömleğini çıkardık' sözünün kastedildiğini anladı. 'Sığ eleştiriler' sözleri de vardı. 'Geçmişin mağdurları' sözlerinin de adresi AKP, hükümet ve Erdoğan'a yapılan göndermeler. 'Sığ' ifadesi yakışmadı.Ben Başbakan'ın konuşmalarında bu konuya da cevap vermesini bekliyorum. Çünkü AK Parti şimdiye kadar askerden, Amerika'dan rejime yönelik nereden gelirse gelsin hak ettiği cevabı vermiştir. Eğer milli irade bu salonlarda önce davet edilip sonra tokatlanıyorsa milli irade buna cevap vermeli."

Bugün gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak'ın CNNTürk yayınındaki sözleriyse şöyle: "Hep tekrarlanır ya ‘Namuslular da namussuzlar kadar cesaretli olsa’ diye. Ben Haşim Kılıç’ı dinlerken böyle bir kaanate sahip oldıum. Toplumun yüzde 50′ye hatta 60′a yakışan bir kısmı yargıya karşı saldırılardan, hukukun zedelenmesinden dolayı endişeye, ümitsizliğe kapılmış durumda. Bu kesim, namuslu hakimler de var düşüncesine kapıldı. Umudu tükenenlere umut verdi Haşim Kılıç."

Hürriyet Gazetesi Yazarı Taha Akyol

CNN TÜRK'e konuşan Hürriyet Gazetesi yazarı Taha Akyol'a göre, 2015'te emekli olacak Kılıç'ın açıklamaları "Yüreği yanan bir hukuk insanının konuşması" olarak görülmeli.

"Siyasi iktidarın, kararlarından memnun olmamasından dolayı mahkemeler hakkında söylediği sözler var. Buna Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın cevap vermemesi mümkün değildi. Anayasa Mahkemesi'nin Twitter'la ilgili kararına Başbakan Erdoğan, 'gayri milli' demişti. Kılıç da, "Milli olmamakla suçlamak içeriği ve derinliği olmayan sığ eleştirilerdir" dedi. Ben bu konuşmasını evrensel hukuk ilkelerinin en çok vurgulandığı konuşma olarak değerlendiriyorum. Sert kaçtı yorumu yapan olabilir, yetersiz diyen olabilir. 'Temel hak ve hürriyetler toplumda korunmazsa o toplumda güven olmaz' dedi. Sert konuşmasını istemeyenler sert konuşmaktan da kaçınmalı... Anayasa Mahkemesi'nin 2010 referandumundan itibaren geliştirdiği içtihatlar Türkiye'nin itibarıdır. Vicdan yolsuzluğu açıklamasına gelince... 'Hakimler arasında normal, mesleki ilişkiler bile kalmadı. Hukuki deliller bulunmalı' dedi. Maalesef yargı içinde siyasi ilişkiler çerçevesinde kutuplaşmalar olmaya, 'platformlar' kurulmaya başlandı. 'Dünkü mağdurlar vesayet kurmaya çalışıyor' minvalinde eleştirileri vardı, bu da iktidarın otoriterleşmesiyle ilgili endişelere ilişkin beyan olmuş oldu."

Gazeteci-Yazar Avni Özgürel

NTV'ye konuşan gazeteci ve yazar Avni Özgürel'in değerlendirmesi ise şöyle:

"Anayasa Mahkemesi'nin kuruluşundan bu güne öyle zannediyorum yapılmış en sert konuşmalardan biri. Twitter kararı sonrası Başbakan'ın tepkisi zaten böyle bir cevabı davet ediyordu. Paralel yargıyla ilgili değerlendirmeleri bence son derece isabetli."

"Doğrudan Başbakan'a cevap verdi"

Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Kartoğlu ise NTV'de şu değerlendirmeleri yaptı.

"Eleştirilerden çok bunalmış ve anladığım kadarıyla bir cevap verme ihtiyacı hissetmiş. Doğrudan Başbakan'ın sözlerine cevap verdiği dikkat çekiyor. Konuşmasından sonra gömlek değiştirme ifadesini (Milli görüş gömleği) sordum kendisine, 'Benim böyle bir kastım yoktu, sadece duygularımı ifade ettim' dedi. Yargının bundan sonraki süreçte güvenilirliğini kazanması için atılacak adımlar konusundaki sözleri isabetliydi. Paralel yapının ayıklanması konusundaki ifadesini önemsedim."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.