Hukukçular: Danıştay gereğini yaptı
Durdurulan yönetmeliğin, hukuka aykırı olduğuna dikkat çekilen görüşler şöyle:

Düzenleme, normlar hiyerarşisine aykırıydı

Eski Danıştay Üyesi Orhun Yet:
Yürütmenin durdurulması kararı verilebilmesi için Anayasa ve 2577 sayılı kanun gereğince işlemin hukuka aykırı olmuş olması gerekir. Bu saptama yapılmış, yürütmenin durdurulması kararı alınmıştır. Kaldı ki böyle bir düzenleme normlar hiyerarşisine aykırı olurdu. Bir soruşturmanın nasıl yapılacağının ana düzenlemesi CMK’da yer alır. Adli Kolluk Yönetmeliği de bu konuda soruşturmanın nasıl yapılacağına dair düzenleyici bir işlem. Bu düzenleyici işlemin mutlaka kanuna uygun olması gerekirdi. Alt norm üst norma aykırı kural getiremez. Bir tüzük, yönetmelik kanuna aykırıysa burada olduğu gibi düzenleyici işlemlerin denetim makamı da Danıştay’dır. Üst norma aykırılık tespit ederse durdurma kararı verir.

Soruşturmanın gizliliği devam edecek

Emekli Askeri Hâkim Ümit Kardaş:
Güzel bir gelişme. Bu kararla eski adli kolluk sistemi devam edecek. Bu da soruşturmanın gizliliğinin devam edeceği anlamına geliyor. İptal kararı verinceye kadar dava devam etse de yürütmeyi durdurma kararı verilmesiyle o yönetmelik değişikliğinin artık uygulanma imkânı kalmadı. Zaten değişiklik hukuka ve kanuna uygun değildi. Danıştay da savunma almayı gerek bile görmeden hakikaten ‘telafisi imkânsız zararlar görülebilmesi' gerekçesiyle yürütmeyi durdurmuş oldu. Yargının önü kesilmişti. Dava açma imkânı kalmamıştı.

Danıştay, yargıya sahip çıktı

Emekli Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ahmet Gündel:
Danıştay yürütmeyi durdurarak yerinde ve doğru bir karar verdi. Anayasaya aykırı olan hukuksuz bir uygulamayı durdurarak yargıya sahip çıktı. Bu uygulama, yürütmenin yargı tarafından denetlenmesine ve soruşturmanın gizliliğine aykırıydı. Görevine yeni başlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın HSYK'nın açıklamasını eleştirmesi ve korsan bir açıklama tarzında ifadede bulunması doğru değil. Danıştay, verdiği kararla Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu belirtmiştir.

>> Sami Selçuk: Danıştay'ın durdurma kararı yerinde

KARAR İÇİN TIKLAYINIZ

>> Danıştay'ın iptali ne zaman yürürlüğe girer?

>> Danıştay, Adli Kolluk Yönetmeliği’nin Yürütmesini Durdurdu

>> Adli Kolluk Yönetmeliğinde değişiklik


Zaman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.