İBB'den Topçu Kışlası açıklaması: Kışlaya halk karar verecek
Gezi Parkı'na yapılması planlanan Topçu Kışlası projesinin 'Taksim Meydanı Kentsel Tasarım ve Taksim Kışlası Restitüsyonu' adıyla 2015-2019 Stratejik Planı'nda yer alması yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ndeki tartışma ile Gezi Parkı ve Topçu kışlası yeniden gündeme geldi. Tartışmalara ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediyesi açıklama yaptı. Belediyeden yapılan açıklamada şunlar vurgulandı: "Söz konusu projeye ilişkin, mahkemenin vereceği 'yapılamaz' kararı doğrultusunda projenin iptali, 'yapılabilir' kararı doğrultusunda ise “yeniden değerlendirme ve yapılması yönünde karar alınması halinde bile 'halkoylamasına gidilmesi' yönündeki irade geçerlidir."

MAHKEME SONUCUNA GÖRE HAREKET

İBB açıklamada şunlara değindi: "Taksim Topçu Kışlası Restitüsyon Projesi'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edilen stratejik plandaki projeler bölümünde yer alması nedeniyle ortaya atılan iddialara ilişkin açıklama yapılması gereği duyulmuştur… Taksim Topçu Kışlası Restitüsyon Projesi ile ilgili olarak, devam eden dava sonucunda mahkemeden “yapılamaz kararı çıkması halinde projenin iptal edileceği “yapılabilir kararı çıkması durumunda yeniden değerlendirmeye alınacağı, projenin devamı yönünde bir karar alınması halinde bile bunun halkoyuna (plebisit) sunulacağı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından ifade edilmişti. Taksim Topçu Kışlası ile ilgili Kurulun “İstanbul ili, Beyoğlu İlçesi, 751 ada, 1-2-3-4 parsellerde bulunan ve yerinde mevcut olmayan 'Taksim Kışlası'na ait iletilen bilgi-belgelerden, 2863 sayılı Yasanın 6. maddesinde belirtilen özellikleri taşıdığı anlaşıldığından korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmesine, koruma grubunun 1 olarak belirlenmesine, ne şekilde ihya edileceği ile ilgili olarak restitüsyon ve rekonstrüksiyon projelerinin Taksim Meydanı Kentsel Tasarım Projeleri ile bir bütünlük içerisinde değerlendirilmesine … karar verildi" şeklindeki 09.02.2011 tarih ve 4225 sayılı kararı gereğince Taksim/Topçu Kışlası “Beyoğlu İlçesi, Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi'ne ilişkin 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı'na işlenmişti.

Her ne kadar bu plan İstanbul 1.İdare Mahkemesi'nin 2012/778 E., 2013/1084 K. sayılı ve 06.06.2013 tarihli kararı ile iptal edilmişse de, karar temyiz ve tashihi karar yapılmış olduğundan henüz kesinleşmemiştir.

Bu nedenle, daha önce İstanbul Büyükşehir Belediye Bakanı Kadir Topbaş'ın ifade ettiği “Mahkeme süreci henüz tamamlanmadığı için belediyenin bu projeye ilişkin yeni bir karar vermesi de söz konusu değildir… Böylelikle daha önceki yatırım programları ve planlarında yer alan diğer projeler gibi Taksim Topçu Kışlası Projesi'nin de 2014-2019 Stratejik Planında yer alması rutin ve teknik bir uygulamadan ibarettir. Söz konusu projeye ilişkin, mahkemenin vereceği “yapılamaz" kararı doğrultusunda projenin iptali, “yapılabilir" kararı doğrultusunda ise “yeniden değerlendirme ve yapılması yönünde karar alınması halinde bile "halkoylamasına gidilmesi" yönündeki irade geçerlidir… "

>> 'Gezi Parkı'nda Oldu Bittiye İzin Vermeyiz'

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.