Kayıp SAT Timi'nde esrarengiz kişi...
ESRARENGİZ 11 KOMANDO

Marmaris'te Cumhurbaşkaın Recep Tayyip Erdoğan'a suikaste giden 11 SAT komandosu için şoke eden bilgiler var. Marmaris aranırken kayıp 11 askerin kimlikleri de belli oldu. Bu askerlerin hiç biri 'bordo bereli' eğitimi almış olsa da Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevli değil.

AKADEMİK SUİKAST TİMİ

"Kaçanlar hiç de acemi değiller" diyen Mete Yarar timle ilgili sahadan şu notu düşerek çarpıcı bilgiler veriyor;
-"Bu ekip ile ilgili söylenenleri bir müddet daha izleyin. Gerçek bilgileri yazdığımda tüm ayrıntılarda neler olduğunu göreceksiniz. Kaçanların hiç de acemi olmadıklarını ve neler yaptıklarını daha sonra detaylarıyla size anlatacağım."

ZEKERİYA KUZU 'ÖNCÜLER' DEMİŞTİ

Şimdi gelelim bu kaçan ekiple ilgili duruma… Hatırlarsanız ifadelerde şöyle bir durumdan söz ediliyordu: Oradaki Muharebe Arama Kurtarma (MAK) ekibi ve ‘Paşa’ lakaplı Astsubay Zekeriya Kuzu, İstanbul’dan özel bir ekibin geleceğini, Cumhurbaşkanı’na yönelik saldırıya onların öncülük edeceğiyle ilgili bir bilgi vermişti. 

HİÇ BİRİ ÖZEL KUVVETLER BİRLİĞİNDEN DEĞİL

Bu ifadelerden sonra hepimizde Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan gelen bir ekibin İstanbul’a, İstanbul’dan da İzmir’e geçtiğiyle ilgili bir yanılgı oluştu. Evet İstanbul’dan gelen 11 kişilik bir ekip var. Bunlar, geçmişte ÖKK ve diğer özel birliklerde çalışan personeller. Ama şu anda ÖKK veya diğer özel birliklerle ilgili hiçbir bağlantıları yok. 

HEPSİ SUBAY AMA GEÇMİŞLERİ 'ÖZEL' BİRLİK

Öğrendiğim kadarıyla her biri Harp Akademileri’nde öğrenci. Bu nedenle de tabii ki tamamı subay. Yani özetle tekrarlayalım; bunlar teknik anlamda donanımlı ve geçmişte de özel birliklerde çalışmış olan personelden oluşan bir ekip. Bir defa bunu yerine koyalım.

BAŞLARINDA BİR BİNBAŞI VAR

Bu ekibin başında olan kişi ise ÖKK’da görevde olan ve cuntacıların içine karışmış bir binbaşı. Edindiğim bilgiye göre, bu binbaşı İstanbul’a geçiyor, İstanbul’dan ekibi toparlıyor, silahsız olarak İzmir Çiğli’ye geçiyorlar. 

SİLAHLARI ORADAN ALACAKLARDI

Silah ve ekipmanlarını oradaki MAK ekiplerinden aldıklarıyla ilgili bir duyum var. Çünkü bu özel silah ve ekipmanları Harp Akademileri’nden alma şansları olduğunu düşünmüyorum. Gördüğüm kadarıyla ekipmanları tamamen özel birliklere ait olan silah ve teçhizattan oluşuyor. 

KAÇIŞ ROTALARI NE?

Ardından bölgede araştırmaya devam ettim. “Gerçekten doğru bir kaçış rotası mı izliyorlar” gibi konulara baktım, ama şu anda hala yakalanmadıkları için bununla ilgili detayları çok da açıklamak istemiyorum. 

SIK AĞAÇLARLA ÇEVRİLİ ZOR BİR ARAZİ

Araziyi görmeye çalıştım. 1-2 metre ötesini görmekte zorlanacağınız sık ağaçlarla çevrili bir bölge burası. Bu bölgede gerçekten şu anda bir insan avı var. Teknik donanım dahil olmak üzere her türlü ekipman bu kişilerin yakalanması için kullanılıyor.

ÇOK ÖZEL BİRLİKLER ARIYOR

Katılan birliklerin sayısını, tipini ve miktarını vermeyeceğim. Ama bu süreçte ellerinden gelen bütün gayreti göstererek arazide bu şahısları ele geçirmeye çalışıyorlar. 

SICAKTA FAZLA KAÇAMAZLAR

Bu şahısları yakalamak için gelen ekipler, havanın çok sıcak olması ve yoğun arazi şartlarından dolayı kaçanların yakalanabileceği konusunda umutlular.

KAÇIŞIN AYRINTILARI NELER?

Bu şahısların kaçışlarıyla ilgili de şu bilgilere ulaştım: Şahıslar önce bütün halinde hareket ediyorlar. Bu 12 şahsın yakalandığı yere kadar belli bir grupla geliyorlar. 10 günden bu yana arazideler. 

BİR KEZ HALKLA TEMAS VAR

Dağlık alanlardaki iniş çıkışlardan dolayı değişkenlik gösteren yaklaşık 18 kilometrelik bir yere tırmanarak bu bölgeye kadar ilerliyorlar. Bir kez bakkala inip ekmek ve yiyecek aldıklarına ilişkin bilgi var. Onun dışında aç kalıyorlar ve çoğunlukla gündüz durup gece intikal gerçekleştiriyorlar.

11 KİŞİ NİYE 12 KİŞİDEN AYRILDI?

-Bu 11 kişilik grup, 12 kişilik gruptan ayrılma kararı alıyor. Nedeni de şu: İçlerinde kaçış sırasında hastalanan bir binbaşı var. O binbaşıyı bir yere ulaştırmaya çalışıyorlar ve yakalanmadan önce diğer gruptan ayrılıyorlar. Zaten İstanbul’dan gelen ekip de bu ayrılan 11 kişilik ekip.

ARALARINDAKİ ESRARENGİZ KİŞİ! KİMSE TANIMIYOR

Dikkat çekici olan, bu ekip içerisindeki bir kişiyi Ankara’daki de Çiğli’deki ekip de tanımıyor, bilmiyor. Diğerlerinin kimler olduğunu aşağı yukarı söylüyorlar ama bu şahsın kim olduğuyla ilgili bir bilgi yok. Muhtemelen açıklandığı zaman bu şahsın kimliğiyle ilgili bilgiye sahip olacağız. 

BU BİRLİĞİN HEDEFİ NE?

Bu cuntacıların yapmak istediği şey, suyu bulandırmak olacaktır. Hedeflerine ulaşmak için de bilgiye ulaşmaya çalışan insanların motivasyonunu bozmaya çalışacaklardır. Onların yakalanmamak için yapacakları en önemli faaliyet, suyun kirletilmesi. KAYIP 11 ASKERİN KİMLİĞİ

Mete Yarar'ın haklarında çarpıcı bilgiler sunduğu 11 askerin kimlikleri açıklandı, isimleri şöyle;
Şükrü Seyman, İsmail Yiğit, Mustafa Serdar Özay, Muammer Gözübüyük, Ergün Şahin, Murat Köse, Burkay Karatepe, Mehmet Demir, Enes Yılmaz ve Muhammet Burak İpek

SON DURUM NE?

Son haberlere göre kayıp 11 komandoyu arama çalışmaları sürüyor. Helikopterler havadan tararken 'özel birlikler' de karadan karış karış bölgeyi tarıyor. Darbeci askerlerden birinin Ula ilçesine bağlı Şirinköy Mahallesi mevkisinde görüldüğü ihbarı üzerine buraya ekipler kaydırıldı. 

YAKALANAN ASKERLER KİMLERDİ?

Kaçak suikast timinden 7 asker önceki gün Marmaris-Muğla karayolu Çetibeli Mahallesi Gökçe Yokuşu mevkisinde yakalanmıştı. Yakalananların isimleri şöyle: Muharebe Arama Kurtarma (MAK) timinden Binbaşı Taner Berber, Astsubay Kıdemli Başçavuş Zekeriya Kuzu, Astsubay İlyas Yaşar, Astsubay Gökhan Güçlü, Astsubay Üstçavuş Erkan Çıkat, Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Faruk Göçmen ve Astsubay Kıdemli Başçavuş Abdülhamit Gülerden.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.